emrekaradeniz

Aktif Üye
20 Eki 2017
28
3
3
20
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Akvaryum, Diğer E. Hayvanlar
Kuş sayısı
1 tane
Petshopta yavru bir sultan papağanın tek tırnağı yoktu. Neden yok diye sorduğumda kapıya sıkıştırdı dendi.Hayvan ayağının üzerine basabiliyor.3-4 aylıkmış daha uçmayı öğrenmemiş.

Tırnağın tekrar uzama ihtimali var mı? Duruma göre almak istiyorum

Hayvansever03

Profesyonel
2 Kas 2017
7,173
1,343
113
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Akvaryum
Kuş sayısı
1 tane
Tırnağının ucu dibine baktığında görülüyorsa uzama ihtimali var. Uzamasa dahi sorun teşkil etmez ki. Yürüyorsa, üstüne basıyorsa tamamdır.

emrekaradeniz

Aktif Üye
20 Eki 2017
28
3
3
20
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
1 tane
Tırnağının ucu dibine baktığında görülüyorsa uzama ihtimali var. Uzamasa dahi sorun teşkil etmez ki. Yürüyorsa, üstüne basıyorsa tamamdır.
3-4 aylık olupta uçamaması normal midir? Hayvan yanımda iken kanatlarını çırptı ama yükselemedi yere kondu.

Emrah0101

Aktif Üye
11 Tem 2018
49
7
8
22
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Sultan P.
Kuş sayısı
2 tane
yüksek ihtimal ile küçük kafeste bakılmış bir kuş olabilir. küçük kafes olunca kanatlarını tam açamadığı için ve rahat uçamayacağı için hayvan alışmamış belli ki.

emrekaradeniz

Aktif Üye
20 Eki 2017
28
3
3
20
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
1 tane
yüksek ihtimal ile küçük kafeste bakılmış bir kuş olabilir. küçük kafes olunca kanatlarını tam açamadığı için ve rahat uçamayacağı için hayvan alışmamış belli ki.
Tüylerini görmemiz lazım. Uzun süre kafes içinde durup uçmamış kuşun bocalaması normal.
Tırnağının olmadığı parmakta tırnak ucu gözükmüyor.Bu kuşu daha önceden birisi almış ve her iki taraftanda 3 adet kanat tüyünü kesmiş petshop sahibide bunlar tekrar uzasın diye çekmiş.
Ben hayvanı gerçekten çok sevdim gayet uysal bi hayvan. Kanat tüyleri tekrar uzar mı? daha 3-4 aylıkmış, iki gün önce çekmiş tüylerini.

Emrah0101

Aktif Üye
11 Tem 2018
49
7
8
22
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Sultan P.
Kuş sayısı
2 tane
senin yerinde olsam açıkçası pek güvenmem. dikkat et tüy sorunu olabilir kuşta. ayrıca kanat tüyünü kesen birisi kuşu büyük ihtimal eğitmek için yani kaçmaması için kesmiş ama kuşa tabiki zarar vermiş. kanadı kesilince uçmayı öğrenememiş belli ki. alıp almamak sizin elinizde ama dikkat edin derim

Tepkiler: emrekaradeniz

Hayvansever03

Profesyonel
2 Kas 2017
7,173
1,343
113
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Akvaryum
Kuş sayısı
1 tane
Tırnağının olmadığı parmakta tırnak ucu gözükmüyor.Bu kuşu daha önceden birisi almış ve her iki taraftanda 3 adet kanat tüyünü kesmiş petshop sahibide bunlar tekrar uzasın diye çekmiş.
Ben hayvanı gerçekten çok sevdim gayet uysal bi hayvan. Kanat tüyleri tekrar uzar mı? daha 3-4 aylıkmış, iki gün önce çekmiş tüylerini.
Çekilen tüyler uzar evet.

Semiha Feyza BAYYURT

Profesyonel
24 Şub 2013
717
36
28
Ankara
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Kedi, Akvaryum, Diğer E. Hayvanlar
Kuş sayısı
5 ile 10 tane
Anlamadığım bi şey var: uçuyorsa alacaksınız da uçamıyorsa almayacak mısınız???
Pet shoplar zaten alışveriş yapılacak yerler değil hayvanların durumu içler acısı..Tek kuruş vermek istemem..Fakat eğer üzüldüyseniz ve kötü muamele görmüş bi hayvan sözkonusuysa ben onu alıp mutlu etmeyi tercih ederdim...Uçabilen kuşu herkes alır asıl mühim olan bir zavallıya faydalı olabilmek..

emrekaradeniz

Aktif Üye
20 Eki 2017
28
3
3
20
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
1 tane
Anlamadığım bi şey var: uçuyorsa alacaksınız da uçamıyorsa almayacak mısınız???
Pet shoplar zaten alışveriş yapılacak yerler değil hayvanların durumu içler acısı..Tek kuruş vermek istemem..Fakat eğer üzüldüyseniz ve kötü muamele görmüş bi hayvan sözkonusuysa ben onu alıp mutlu etmeyi tercih ederdim...Uçabilen kuşu herkes alır asıl mühim olan bir zavallıya faydalı olabilmek..
Kuşu aldım, daha önce muhabbet kuşu besliyordum ilk sultan papağanım bu kuşa nasipmiş. Hayvanı daha önceden sahiplendikleri için çok ürkek değil, parmağa ilk bi yoklayıp geliyor. Arada bir tıslıyor bunu nasıl çözüceğim hakında bi bilgim yok. 3-4 aylık olduğunu söylemişti ama petshopun söylediklerini düşününce bazı tutarsızlıkları oluyor. Yavru olmama ihtimali var mı? Belirttiğim gibi canlı ürkek değil yine de 1 hafta kafesinde tutmam gerekiyor mu? Bana biraz fazla hareketli geldi, eve geleli 3-4 saat olmasına rağmen kafesten çıkmak istiyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Tepkiler: Samet Gokce

Hayvansever03

Profesyonel
2 Kas 2017
7,173
1,343
113
Evcil Hayvanı
M. Kuşu, Akvaryum
Kuş sayısı
1 tane
Kuşu aldım, daha önce muhabbet kuşu besliyordum ilk sultan papağanım bu kuşa nasipmiş. Hayvanı daha önceden sahiplendikleri için çok ürkek değil, parmağa ilk bi yoklayıp geliyor. Arada bir tıslıyor bunu nasıl çözüceğim hakında bi bilgim yok. 3-4 aylık olduğunu söylemişti ama petshopun söylediklerini düşününce bazı tutarsızlıkları oluyor. Yavru olmama ihtimali var mı? Belirttiğim gibi canlı ürkek değil yine de 1 hafta kafesinde tutmam gerekiyor mu? Bana biraz fazla hareketli geldi, eve geleli 3-4 saat olmasına rağmen kafesten çıkmak istiyorum.
Yaşı büyük değil bence. Küçük. 1 hafta kafeste kalmasına gerek yok.

Semiha Feyza BAYYURT

Profesyonel
24 Şub 2013
717
36
28
Ankara
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
5 ile 10 tane
Papaganlar(küçük büyük farketmez) bulundukları odayı 45 dakika içinde öğrenirler..1 hafta hiç bekletmedim bekletmem de..Açıkçası hayvan zaten stresli olacağı için onu bi an önce ele alıştırıp rahatlatmayı tercih ederim..Size elden yem yedirme ve ele alıştırma konusunda çok faydasını gördüğüm yazıyı paylaşayım okuyun..Bu yöntemle ben kuşlarıma elimde tatlı kaşığından yem yediriyor hale gelmiştim

Kuşu sahiplendiğinize sevindim...Yavru ve sağlıklı kuşu herkes sahiplenir. Asıl mesele mutsuz bir hayvanı ölene dek mutlu etmek ve hasta bir hayvanı sağlığına kavuşturmak..Uzun ömürlü olmasını dilerim..
Link burada:
http://papaganokulu.org/eldenmama.html
http://papaganokulu.org/elealistirma.html

emrekaradeniz

Aktif Üye
20 Eki 2017
28
3
3
20
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
1 tane
Papaganlar(küçük büyük farketmez) bulundukları odayı 45 dakika içinde öğrenirler..1 hafta hiç bekletmedim bekletmem de..Açıkçası hayvan zaten stresli olacağı için onu bi an önce ele alıştırıp rahatlatmayı tercih ederim..Size elden yem yedirme ve ele alıştırma konusunda çok faydasını gördüğüm yazıyı paylaşayım okuyun..Bu yöntemle ben kuşlarıma elimde tatlı kaşığından yem yediriyor hale gelmiştim

Kuşu sahiplendiğinize sevindim...Yavru ve sağlıklı kuşu herkes sahiplenir. Asıl mesele mutsuz bir hayvanı ölene dek mutlu etmek ve hasta bir hayvanı sağlığına kavuşturmak..Uzun ömürlü olmasını dilerim..
Link burada:
http://papaganokulu.org/eldenmama.html
http://papaganokulu.org/elealistirma.html
Teşekkür ederim,dediğim gibi hayvan aşırı uysal belki uçamadğındandır belikde önceki sahipleri eğitmiştir emin değilim.İki gündür yabancı kaynaklarda gördüğüm chopstick ile eğimeyi düşünüyordum.10 dakika önce daldarı alıp eğitime başladık. :)

Bilmiyorum muhabbet kuşu ile ne derecede kıyaslanabilir ama çok zeki canlılar olduklarını düşünmeye başladım.

Attığınız linkleri dikkatli bir şekilde okuyup uygulayacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

Semiha Feyza BAYYURT

Profesyonel
24 Şub 2013
717
36
28
Ankara
Evcil Hayvanı
Kuş sayısı
5 ile 10 tane
Teşekkür ederim,dediğim gibi hayvan aşırı uysal belki uçamadğındandır belikde önceki sahipleri eğitmiştir emin değilim.İki gündür yabancı kaynaklarda gördüğüm chopstick ile eğimeyi düşünüyordum.10 dakika önce daldarı alıp eğitime başladık. :)

Bilmiyorum muhabbet kuşu ile ne derecede kıyaslanabilir ama çok zeki canlılar olduklarını düşünmeye başladım.

Attığınız linkleri dikkatli bir şekilde okuyup uygulayacağım. İlginiz için teşekkür ederim.
Kesinlikle çok zekiler..Bu hayvanlar dünyada kesinlikle hakettikleri kıymeti görmüyor..
Bahsettiğiniz yöntemi hiç bilmiyorum..Duyduğum yöntemler genelde aç bırakan ve zorlayıcı oluyor..Benim bahsettiğim yöntemlerse onu gerçekten severek eğitiyor..Zaman ayırmak gerekli sadece..
Verdiğim sitedeki dersleri tek tek incelemenizi tavsiye ederim..Çok sevdiğim ve şiddetle tavsiye ettiğim bir site..Hatta şu linki de vereyim size önce bi bunu da okuyun:
http://papaganokulu.org/hasta_saglikli.html

Eren öztürk

Süper Üye
1 Ağu 2018
169
21
18
17
Evcil Hayvanı
M. Kuşu
Kuş sayısı
2 tane
Petshopta yavru bir sultan papağanın tek tırnağı yoktu. Neden yok diye sorduğumda kapıya sıkıştırdı dendi.Hayvan ayağının üzerine basabiliyor.3-4 aylıkmış daha uçmayı öğrenmemiş.

Tırnağın tekrar uzama ihtimali var mı? Duruma göre almak istiyorum
Hocam kuşa öyle bakıldıysa tekrar alıştırman zor