Karadeniz Pet

Taktığım yuvada çok yoğun bir tahta kokusu var

Esco

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba yeni aldığım muhabbet kuşu yuvasında çok yoğun bir tahta kokusu var.Kuşlar yuvayla pek ilgilenmiyor.Acaba kuşlarım bu nedenlemi yuvaya girmiyor?Dişi muhabbet kuşum 7 aylık erkekte öyle ikiside jumbo kırığı yuvanın içine dal darı koyduğumda dişi yuvanın içine giriyor erkekte dışında bekliyor.Yuvanın içinde yarım saat kadar kalıp dal darıyı yiyor dişi.Dişi kuşun ceresi açık maviden kahverengiye dönmeye başladı.Acaba bu tahta kokusundan dolayımı 1 ay olduğu halde yuvaya pek girmiyorlar?Bilgisi olan yanıtlarsa sevinirim.

Benim de yeni çiftin hiç yuvayla ilgilenmiyordu. Bunun birçok sebebi olabilir. Öncelikle kuşlar birbirini eş olarak kabul etti mi bu önemli. Erkek kuş dişiye yem kusuyor mu onları izle bir süre. Eğer ki eş oldular ve yuvalıkla ilgilenmiyorlarsa birçok sebebi olabilir. Ana sebep yuvalığın güvenli olduğunu düşünmemeleridir. Bir ay kısa bir süre en azından 6 ay bekle yumurta almak için.

Yanıtınız için teşekkürler.Erkek kuş dişiye yem kusuyor dişinin ceresi kahverengiye döndü her çeşit çiftleşme belirtisi var ancak kuşlar insana alışık değil bu nedenlede yuvaya güvenmiyor olabilirler benim merak ettiğim konu acaba bu tahtaya kokan yuvayı değiştirmem gerekiyormu?Kuşlar ithalmi değilmi yada kardeşmi bilmiyorum

Kuşların fotoğraflarını paylaşırsanız yardımcı olacak birileri çıkacaktır. İnsana alışkın olmaması çiftleşme ihtimallerini artırır. Dediğim gibi bizler profesyonel üreticiler olmadığımız için bir ayda çiftin yuvaliğa girmesini beklemek ütopik olur. Erkek dişiye yem kusuyorsa çift olmuşlar demektir, onlara biraz zaman tanıyın. Tahta kokusu ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum, her yuvalık tahta kokar.

Şu şekilde bir görüntüleri var.Daha az önce resmi çekerken yuvadan çıktı dişi

Ekli dosyalar

• 20211024_152058.jpg
    20211024_152058.jpg
    957 KB · Görüntüleme: 5
  • 20211024_152052.jpg
    20211024_152052.jpg
    934.3 KB · Görüntüleme: 5
  • 20211024_152044.jpg
    20211024_152044.jpg
    924.2 KB · Görüntüleme: 5
Geri