Karadeniz Pet

Tek ayağına basamıyor, güç yok

Kca

Paylaşımcı Üye
Günaydın sevgili site sakinleri. Kızım Badem 2 3 gündür sağ ayağını tünekte dururken havaya kaldırıyor üstüne basmamaya çalışıyor. Ara sıra normal duruyor sonra sanki yorulmuş ya da ağrımış gibi tekrar kaldırıyor. Hareketlerinde falan bir sorun yok kıpırdatabiliyor aslında o ayağıyla kafasını falan da kaşıyor ama sanki o ayağına yüklenince canı acıyor gibi. Parmağımdayken 2 ayağıyla da tutuyor ama o ayağıyla tam kavramıyor çok sıkı tutmuyor yani. Tırnaklarda bir sorun yok kırılma falan. Görebildiğim kadarıyla yara falan da yok. Çok zorlamak istemiyorum bakmak için iyice yormayım onu diye elime almamı hiç sevmez çünkü. Ben bir şey olduğunu görmedim ama dışarıda da dolanıyor ben farketmeden bir şey mi oldu durduk yere mi oldu bilmiyorum. Veterinere götürecektim ama yakınlarda kuş veterineri yok biraz uzak buldum ama çok kötü yorum okudum yanlış bir şey yapar da daha da kötü olur diye korktum ve havalar çok kötü aracım da yok çok uzağa gitmeye gözüm yemedi hastalanır diye. Bir kaç gün bekleyim geçmezse götüreyim havalar da düzelir belki diye düşündüm. Bugün yarın götürmeyi düşünüyorum ama fikri, tavsiyesi, bu konuda tecrübesi olan üstadlarım varsa yardımcı olursanız memnun olurum. Yorum olarak videoları yükleyeceğim.

ilk gün çektiğim;
dün çektiklerim;

Son yükledikleriniz açılıyor. Odada ısıtıcı, soba vb varmıydı acaba? Bİr keresinde benim kuşum da sobanın üzerine konmuştu ve hafif incitmişti ayaklarını. Ama öyle basmama, kavramama hareketleri yapmıyordu.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Son yükledikleriniz açılıyor. Odada ısıtıcı, soba vb varmıydı acaba? Bİr keresinde benim kuşum da sobanın üzerine konmuştu ve hafif incitmişti ayaklarını. Ama öyle basmama, kavramama hareketleri yapmıyordu.
Yok doğalgazlı ev normal petek var yani. İncitme olabilir çok muzur çünkü 1sn yerinde durmaz şu haliyle bile aklı muzurlukta. Daha ciddi bir şey olmasından korkuyorum ve yapabileceğim bir şey var mı diye fikir almak istedim ama bilgisi olan yok sanırım havayı göze alıp yarın götürmeyi düşünüyorum

Kardelen öncelikle iç parazit uygulaması yapman lazım. Çünkü iç parazitlerle alakalı olabilir. Daha sonra eklemlerde iltihap olabilir antibiyotik tedavisi gerekiyor. Ama herşeyden önce vitamin mineral eksikliğide olabilir. Ben bu gibi durumlarda incilmeyi en son ihtimal olarak düşünüyorum çünkü incilmiştir diye vakit kaybedildiği zaman ayakta kalıcı felç oluşuyor ve kalıyor öyle tedavi edemiyorsun.

Kardelen öncelikle iç parazit uygulaması yapman lazım. Çünkü iç parazitlerle alakalı olabilir. Daha sonra eklemlerde iltihap olabilir antibiyotik tedavisi gerekiyor. Ama herşeyden önce vitamin mineral eksikliğide olabilir. Ben bu gibi durumlarda incilmeyi en son ihtimal olarak düşünüyorum çünkü incilmiştir diye vakit kaybedildiği zaman ayakta kalıcı felç oluşuyor ve kalıyor öyle tedavi edemiyorsun.
iç parazit ekim ayında yapmıştım sen söylemiştin hatırlarsan tekrar yapıyım yap diyorsan sabah başlayıp? 3 gündür tazeleyerek vitaminli su veriyorum ama avisol verdiğim. antibiyotik elimde sıvı formda sadece flagyl var onu bile alana kadar anam dinim ağladı vermiyorlarya. dışkısı normal ama genelde hatta eskiye göre daha iyi bile. tüy çıkarıyor bi de ekstra 3 4 gündür de aynanda oldu yani aslında hatta ben bilgisayarın üstünde yatıyordu tüyden dolayı üşüyor ondan yatıyor sandım 2 gün meğer rahat ediyomuş ayağından dolayı ondan yatıyormuş. ama ayağında bir şey o sırada farketmedim ya ben anlamadım ya da sonradan çoğaldı. morluk falan var mı diye bakmaya çalıştım ama elime alınca ayaklarını kıpır kıpır kıpırdatıyor tutturmuyor ama morluk göremedim 2 ayağı aynı gibi yani dışarıdan bi fark göremiyorum ben. ne yapmamı önerirsin? yarın her şeyi göze alıp floryaya götüreyim diyorum artık ama biraz yoğunluğum var cmt götürsem geç mi olur sence?

iç parazit ekim ayında yapmıştım sen söylemiştin hatırlarsan tekrar yapıyım yap diyorsan sabah başlayıp? 3 gündür tazeleyerek vitaminli su veriyorum ama avisol verdiğim. antibiyotik elimde sıvı formda sadece flagyl var onu bile alana kadar anam dinim ağladı vermiyorlarya. dışkısı normal ama genelde hatta eskiye göre daha iyi bile. tüy çıkarıyor bi de ekstra 3 4 gündür de aynanda oldu yani aslında hatta ben bilgisayarın üstünde yatıyordu tüyden dolayı üşüyor ondan yatıyor sandım 2 gün meğer rahat ediyomuş ayağından dolayı ondan yatıyormuş. ama ayağında bir şey o sırada farketmedim ya ben anlamadım ya da sonradan çoğaldı. morluk falan var mı diye bakmaya çalıştım ama elime alınca ayaklarını kıpır kıpır kıpırdatıyor tutturmuyor ama morluk göremedim 2 ayağı aynı gibi yani dışarıdan bi fark göremiyorum ben. ne yapmamı önerirsin? yarın her şeyi göze alıp floryaya götüreyim diyorum artık ama biraz yoğunluğum var cmt götürsem geç mi olur sence?

Eğer floryaya götürebilirsen iyi olur. Bu gibi durumlarda bir gün bile vakit kaybetmemek gerekiyor. Dediğim gibi kalıcı felç riski var.

İç parazit yapmışsın daha önce iç parazitler hemen çoğalmaz onu eleyelim. Vitaminde vermişsin onuda eliyorum. Bence antibiyotik tedavisine başla mutlaka iltihap olabilir. Ama flagyl ile olmaz. Amoksisilin etken maddeli bir ilaç olursa iyi olur. Aile hekiminden yazdırabilirsen LARGOPEN 250 mg/5 ml 80 ml toz şurup (Amoksisilin)bu ilacı yazdır. Yada tanıdık bir eczane varsa verebilir.

Ama dediğim gibi floryadaki veterinere götürürsen daha iyi olur. Hem röntgen falanda çekerler.

• Beğen
Tepkiler: Kca
yarın götürmeye çalışıcam havalar mahvetti beni bu hafta her iş kaldı yarın tek götürmem gerekcek inş yolda mahvolmaz

İç parazit olabilir mi diye düşündüm oturdum dışkı inceliyorum bazıları normal ama 2 3 kere ince uzun şekilsiz yaptı foto koyuyorum bi bakarmısınız iç parazit olabilir mi belki o zaman tam temizlenmemiştir. Yarın da veterinere gideceğiz gerçi.

Belki başka yaşayan da olur diye duyduklarımı öğrendiklerimi yazayım. Dün anca randevu alıp veterinere götürdüm. Telefonda da zaten kırık gibi gelmedi dedi. Röntgen çekildi, dışkı analizi yapıldı. Öncelikle kırık yok. Kırık olduğu zaman morarma ve şişme olurmuş ek bilgi olsun tabi belli olmaz yine de röntgen lazım ama. Bol miktarda bakteri çıktı. Sürekli tohumla beslenmekten yağlanma ve kistler olmuş. Yumurtalık çok büyümüş karın şişliğinin sebebi oymuş ben zaten anlatınca direk ondan şüphelendi ve röntgende de gösterdi. Bu büyüme ve kitleler bacağa baskı yapıyormuş. Kalsiyum mineral falan eksiklikleri varmış. Bir de yine bilmediğim bişey; ben kuş kumunu sürekli kafeste tutuyordum o da çok yemiş resmen top gibi birikmiş haftada 3 gün 3er saat ver geri al dedi. Yani rejime başladık şuan, peletle beslensin baktın yemiyor her öğün ver yesin geri al yemini dedi. Tiroid hastası olmuş az daha kalp hastası olcakmis garibim. Onun için de ilaç verdi. 14 gün bu şekilde ilerleyeceğiz. En son eve gelirken Üsküdar'dan Çengelköye kadar resmen baygın vaziyette kafesin dibinde yatarak geldi ama.

Geri