Karadeniz Pet

Tek Yumurta Yaptı Çiftleşmeye Devam Ediyor

alexsuvepasa

Yeni Üye
Merhabalar, hayırlı forumlar.
1 yaşında çift muhabbet kuşum var. Yaklaşık 3 aydır birlikteler ve sıklıkla çiftleşiyorlar. Dişi kuşumun popo kısmı epey şişti, dışkısı inanılmaz derecede büyük geliyor. Follukta 12 Şubat'ta bir yumurta gördüm ama devamı gelmedi. İşin ilginç yanı o tek yumurta için kuluçkaya yattı. Arada bir dışarı çıkıp çiftleşiyor ve tekrar kuluçkaya yatıyor. Bu yumurtaların devamı neden gelmedi? (karnındaki şişlik devam ediyor) O tek yumurta dolu mudur?
*Dipnot: Muhabbet kuşu forumlarında yazan her ne varsa kafeste şu an mevcut. Herhangi bir eksiklik yok ve yumurtaya sadece bir kez baktım, o da 4-5 saniye sürmemiştir.

Lütfen yardımcı olur musunuz?

Büyük ihtimalle o tek yumurta kızgınlık yumurtası. İnce led ışıkla yumurtaya yaklaştırıp bakarsan içinde yavru oluşup oluşmadığını görürsün.
Çiftleşmeleri iyiye işaret, yeni yumurtaların gelmesi yakındır.

İlginiz için teşekkür ederim. Dişi kuşum şu an folluktaki tek yumurtaya yatmış durumda. Dışarı çıktığında halsiz, kabarık ve sürekli uyuyor. Kafesin altında da olağanın dışında dişi kuşun tüyleri var. Sadece dün benim gördüğüm 4 kere çiftleştiler. Hem hamile, hem tüy dökümü hem de muhtemelen içi boş yumurtaya yatıyor. Ne yapacağımı bilemedim.

İlginiz için teşekkür ederim. Dişi kuşum şu an folluktaki tek yumurtaya yatmış durumda. Dışarı çıktığında halsiz, kabarık ve sürekli uyuyor. Kafesin altında da olağanın dışında dişi kuşun tüyleri var. Sadece dün benim gördüğüm 4 kere çiftleştiler. Hem hamile, hem tüy dökümü hem de muhtemelen içi boş yumurtaya yatıyor. Ne yapacağımı bilemedim.

Dışarı çıktığında veya yuvalığı açıp dişiyi kafese doğru kışalarsın, yumurtayı kontrol etmen gerek. 3-4 günü geçmişse yatmaya başlayalı ince bir led ışığı yumurtaya dayadığında içinde kırmızı kan damarlarını görürsün. Yok eğer yumurta içi sarı ve beyaz renklerdeyse boş demektir. Alıp atabilirsin.

Dışarı çıktığında veya yuvalığı açıp dişiyi kafese doğru kışalarsın, yumurtayı kontrol etmen gerek. 3-4 günü geçmişse yatmaya başlayalı ince bir led ışığı yumurtaya dayadığında içinde kırmızı kan damarlarını görürsün. Yok eğer yumurta içi sarı ve beyaz renklerdeyse boş demektir. Alıp atabilirsin.

Yumurtayı yapalı 7 gün oldu. Sabah 11 gibi elime şeffaf bir poşet geçirip yumurtayı kontrol ettim, içinde sarıya benzeyen bir su vardı sadece. Yani anladığım kadarıyla içi boştu. Yumurtayı tekrar yuvaya bıraktım ancak saat 14 gibi kontrol ettiğimde yumurta yoktu. Ufacık bir parça dahi yok şu an follukta. Herhalde rahatsız oldular ancak içi boştu yumurtanın. Dişinin ilk yumurtasıydı zaten. Karnındaki şişlik hala devam ediyor ancak popo kısmındaki o belirgin şişlik an itibariyle yok. Umarım yavru yaparlar. İlginize teşekkür ederim.

Değerli arkadaşlar,
Dişi muhabbet kuşum o tek azgınlık yumurtasını parçaladıktan sonra her şeyden elini ayağını çekti. Erkek kuşum çiftleşmek istiyor ama dişi yanına bile yaklaştırmıyor. Erkek de haliyle demirlere filan sürtünüyor. Dişi kuştaki isteksizliğin sebebi ne olabilir? Erkek halihazırda çiftleşmek isterken yemlerine kızıştırıcı karıştırmalı mıyım? Neden -o tek yumurtaya yatarken bile- birçok kez çiftleşmelerine rağmen dişi hamile kalmıyor acaba?

Geri