Karadeniz Pet

Travmalı Kuşum Var. Sevdirmiyor

pashaus

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. 2 ay önce muhabbet kuşu sahiplendim yakınımızdan, daha önce hiç beslemedim. Pek iyi bakilmiyordu, ilgisiz kalıyordu ve küçük çocukları kuşa vuruyordu sürekli. Birkaç kez kumanda ile vurmuş, kuyruğunu çekmiş ve üzerine bir şeyler atıyordu, travma oluşturmuş. Kuş ilk aldığımda hiçbir şekilde yaklaşmıyordu zamanla kafamıza falan konmaya başladı. Daha sonra darı ile elime alistirdim. Ama hâlâ elden çok korkuyor, masadan bir şey alırken sekiyor birden. Konuşmayı öğrettim şu an 25 kelime falan biliyor, çok ilgiliyim hep onunlayim. Serbest uçarken de elime geliyor bazen, konuşuyorum dinliyor saçımızı falan düzeltiyor. Sorun şu ki, sevdiriyor fakat sadece kafes telinden, tele tutunuyor öyle izin veriyor ki bu da çok zor. Kafes içinde veya dışarıda asla izin vermiyor. Çok üzülüyorum kafasini tunege falan sürtüyor kasindigi için, hatta gelip laptop ekranına sürttü kaşımak için ben varken yanında. Ne yapabilirim lütfen bir çözüm var mı? Su an 6 aylık, ben aldığımda 4 aylıktı.

https://hizliresim.com/gP5FXM

Mrb öncelikle bu kadar kısa sürede bu kadar alıştırman bile mucize kuş adına sevindim sahiplendiğin için . Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum her kuşun karakteri farklı olabiliyor kimileri ele gelmeyi cok seviyor ama kuşların esas doğalarında çok ele alınmayı sevmiyor kuşlar. Kimileri yumurtadan çıktığından itibaren ele alıştırıyo olabilir ama kuşun senden önce yaşanmışlığınıda hesaba katarsak epey bi zamana ihtiyacın var. Bence elini kuşun altından yaklaştır yavaş yavaş üstten elini götürdüğünde korkup kaçabilir ve hava kararmaya yakın sakinlediğinde yavaşça parmağını karnına yanaştırıp hop de parmağa gelmeye alışsın önçe.. kolay gelsin şimdiden

Mrb öncelikle bu kadar kısa sürede bu kadar alıştırman bile mucize kuş adına sevindim sahiplendiğin için . Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum her kuşun karakteri farklı olabiliyor kimileri ele gelmeyi cok seviyor ama kuşların esas doğalarında çok ele alınmayı sevmiyor kuşlar. Kimileri yumurtadan çıktığından itibaren ele alıştırıyo olabilir ama kuşun senden önce yaşanmışlığınıda hesaba katarsak epey bi zamana ihtiyacın var. Bence elini kuşun altından yaklaştır yavaş yavaş üstten elini götürdüğünde korkup kaçabilir ve hava kararmaya yakın sakinlediğinde yavaşça parmağını karnına yanaştırıp hop de parmağa gelmeye alışsın önçe.. kolay gelsin şimdiden
cevabınız için çok teşekkür ederim. parmağa geliyor kafes içinde ve dışında. bazen masaya konuyor parmağımı uzatıyorum ve gelip kalıyor benimle. hatta kalemime bile konup gitmediği oluyor yazı yazarken. parmağımda olunca beni dinliyor öpmeme izin veriyor hatta gelip kendi bile öptüğü oluyor. ilk günden beri hep yanımda tuttum, sabah kahvaltı yapınca tabağımıza konar(yediği her şeye dikkat ediyorum). fakat dediğim gibi asla tel harici sevdirmez.deneyeceğim dediklerinizi teşekkürler tekrardan :)

cocuklarin eline oyuncak diye veriliyor yavrucaklar cok üzülüyorum. cocuga ya ogreteceksin bu bir canlı vuramazsin dovemezsin diye ya da hic almayacaksin. hayvanların oyuncak gibi gorulmesinden bıktım artık. neyse siz o yavruyu alarak buyuk bi sevaba girmişsiniz, cok da guzel ilgilenip egitmissiniz. ama bu bir sabır işi. benim oğlum da kendini sevdirmez ama surekli bizimle beraberdir. omzumuzda elimizde gezer. bazı kuşlarin karakteri böyle. siz yine de sabırla sevdigi meyve sebzeleri verin elinizde. yumuşak ses tonuyla konuşun her zaman ve ani hareketlerden kaçının.

Aynen katılıyorum çocuklara oyuncak niyetine kuş alıyorlar ve o gariplerim kafeste aç susuz kalıyo bazen yem su vermeyi bile unutuyorlar ...

Kuşun alışma yaşı geçmiş, kendini sevdirmemesi yaşadığı travmaya veya karakterine bağlı olabilir. Böyle sıkıntılı durumlar yaşamasına rağmen bu kadar kısa bir sürede size alıştığı için kendinizi şanslı saymalısınız. Çocukların eline sanki oyuncakmışcasına kuş verenler hakkında yorum yapmayacağım, çünkü bu konularda çok hassas olduğum için kırıcı olabiliyorum. Arkadaşlar gereken yorumu yapmışlar zaten.

Kuşun alışma yaşı geçmiş, kendini sevdirmemesi yaşadığı travmaya veya karakterine bağlı olabilir. Böyle sıkıntılı durumlar yaşamasına rağmen bu kadar kısa bir sürede size alıştığı için kendinizi şanslı saymalısınız. Çocukların eline sanki oyuncakmışcasına kuş verenler hakkında yorum yapmayacağım, çünkü bu konularda çok hassas olduğum için kırıcı olabiliyorum. Arkadaşlar gereken yorumu yapmışlar zaten.
benim için çok değerli bir dost oldu. merak etmiştim acaba bir yolu var mıdır diye. haklısınız size katılıyorum, zaten bu yüzden ısrar ederek sahiplendim. onu böyle kabul edeceğim, her şeyine dikkat ediyorum asla benden ayrılmaz. sabah günaydın diyerek uyandıran bir kuş, hep konuşuyor uyuyana kadar sanırım mutlu olduğu için, çok teşekkür ederim cevabınız için

cocuklarin eline oyuncak diye veriliyor yavrucaklar cok üzülüyorum. cocuga ya ogreteceksin bu bir canlı vuramazsin dovemezsin diye ya da hic almayacaksin. hayvanların oyuncak gibi gorulmesinden bıktım artık. neyse siz o yavruyu alarak buyuk bi sevaba girmişsiniz, cok da guzel ilgilenip egitmissiniz. ama bu bir sabır işi. benim oğlum da kendini sevdirmez ama surekli bizimle beraberdir. omzumuzda elimizde gezer. bazı kuşlarin karakteri böyle. siz yine de sabırla sevdigi meyve sebzeleri verin elinizde. yumuşak ses tonuyla konuşun her zaman ve ani hareketlerden kaçının.
katılıyorum onlar da canlı, birer dost bize. her şeyine çok dikkat ediyorum, bizimle uğraşıp durur gelir saçımızı falan yer. karakteri böyledir belki de veya yaşadıklarından dolayı. teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

bir de, benden önceki sahipleri aslında çok canayakın bir kuş ama çocuğumuz yüzünden uzaklaştı demişti. sanırım travma kaynaklı gelmiyor. kafesini bile pis şekilde aldım temizlemem 3 saati geçti o kadar kötü haldeydi. çok özenerek bakıyorum, mutlu olsun da minik dostum. teşekkür ederim tekrardan

benim için çok değerli bir dost oldu. merak etmiştim acaba bir yolu var mıdır diye. haklısınız size katılıyorum, zaten bu yüzden ısrar ederek sahiplendim. onu böyle kabul edeceğim, her şeyine dikkat ediyorum asla benden ayrılmaz. sabah günaydın diyerek uyandıran bir kuş, hep konuşuyor uyuyana kadar sanırım mutlu olduğu için, çok teşekkür ederim cevabınız için

Rica ederim, kuşu o insanların elinden alarak büyük bir sevaba girdiğinizdem emin olabilirsiniz. Maşallah, konuşuyor, yem yiyor/içiyor ve ötüyor ise bir sorun yok demektir. Çok iyi alıştırmama rağmen benim kuşlarım da kendilerini sevdirmiyorlar (kafes dışındalarken), her ne kadar ele-kola alışkın olsalar da durum bu.

bir de, benden önceki sahipleri aslında çok canayakın bir kuş ama çocuğumuz yüzünden uzaklaştı demişti. sanırım travma kaynaklı gelmiyor. kafesini bile pis şekilde aldım temizlemem 3 saati geçti o kadar kötü haldeydi. çok özenerek bakıyorum, mutlu olsun da minik dostum. teşekkür ederim tekrardan

O halde travmadan dolayı olabilir, kendini sevdirmemesi çok da önemli durum değil sonuç olarak size alışmış durumda. Rica ederim, her şey onların sağlıklı ve mutlu olabilmeleri için :)

Geri