Karadeniz Pet

Türkçenin Diriliş Hareketi'ne Destek Olun

Ferdi NAMLI

Paylaşımcı Üye
Sevgili büyüklerim ve küçüklerim, bize en büyük miraslardan birisi olan kuşkusuz dilimiz yani Türkçe'mizdir. Son zamanlarda dilimize o kadar çok yabancı kelime girdi ki sokakta giderken bile karşınıza "Coon-For Group" yada "Sach Bash Baya Kuaförü" gibi başkalaşmış tabelalarla karşılaşmamız an meselesi olmuştur.
Bu ortamda ilk adım olarak sık kullanan bir kelime olan "Petshop" yani "Canlı Hayvan Mağazası" şeklinde kullanmaya başlayarak büyük bir adım atacağımızı ve bu yabancı kelime istilasından kurtulup dilimize sahip çıkacağımızdan şüphem yoktur.
Hoşgörüleriniz için Teşekkür Ediyorum.

Hatalı kullanım listesi;
-Petshop : Canlı Hayvan Mağazası
-PrivateMessage(PM): Özel Mesaj
-Box: Kutu,Kafes
17827_1061201093896023_7950730004061051517_n.jpg

22582_1061031383912994_2492750187683484363_n.jpg

Son düzenleme:
Ben de elimden geldiğince Türçeyi doğru kullanmaya çalışıyorum. Kimi insanlar yabancı kelimelerle, türkçeyi bozarak, eğip bükerek konuşmayı marifet sanıyor.

Malesef durum aynen öyle Levent abi, resimlerdekiler örnektir bunlar gibi çok sayıda esnaf var. Buna benzer konuşmalar, yazılar her geçen gün artıyor. Belki de hepimiz farkında olmadan gün içerisinde buna benzer hatalar yapıyor olabiliriz. Umarım dikkat ederek, farkındalığımızı ortaya koyarak bu hoş olmayan davranışlardan kurtulacağız.

görgüsüzlüğün bir sonucu olarak ne olduğu belirsiz kelimeler türetiyoruz malesef.

Forumda gördüğüm yabancı kökenli kelimeleri bu başlık altında Türkçesi'ni yazarak sıralı hale getirme kararı aldım.
İlk bahsettiğim petshop'u yani canlı hayvan mağazası. Son günlerde PM (Private Message) dikkatimi çekti yani özel mesaj bunu da listeye ekledim. Gördüklerimi listeye eklemeye devam edeceğim. Hoşgörüleriniz için teşekkürler.

çok güzel fikir bunun önüne geçmek gerek

Tebrikler Ferdi.. Benden de tam destek... Aklima gelmisken seneler once bizim siniftan bir kiz "Hocam, bu konuyu biraz daha basitize ederek anlatir misiniz" demisti. Kizin adi "basitize" kalmisti :)

çok güzel fikir bunun önüne geçmek gerek
Destek bekliyorum hatta sizlerde gördüklerinizi konuya yazarsanız listeye ekleriz. Dilimize sahip çıkalım...
Tebrikler Ferdi.. Benden de tam destek... Aklima gelmisken seneler once bizim siniftan bir kiz "Hocam, bu konuyu biraz daha basitize ederek anlatir misiniz" demisti. Kizin adi "basitize" kalmisti :)

Teşekkür ederim sizlerden de destek bekliyorum. Okullarda bile bunlar olabiliyor düşünün artık :D Bahsettiğim gibi sizler de gördüklerinizi yazarsanız konu altına bende eklerim listeye.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:24 -->-> Daha önceki mesaj 21:03 --

Box birebir Türkçesi Kutudur, sitemizde kafes olarak kullanıldığını görmekteyim. Listeye eklenmiştir.

Geri