Karadeniz Pet

Uçamayan 1,5 yaşında erkek kuş.

tannkaan

Yeni Üye
Yaklaşık bir buçuk yaşında olan bir muhabbet kuşu dışardan bulmuştum. Uzun süredir bende uçar diye bekledim ama herhangi bir gelişme olmadı hala uçamıyor. Kanadı kırık ya da kesik olabilir mi?

Sorun sadece kanadında olmayabilir. Yağlanma veya uzun süre kafesten çıkmama gibi durumlarda kuş uçamamaya başlayabilir.

Yaklaşık bir buçuk yaşında olan bir muhabbet kuşu dışardan bulmuştum. Uzun süredir bende uçar diye bekledim ama herhangi bir gelişme olmadı hala uçamıyor. Kanadı kırık ya da kesik olabilir mi?
Kanadı kırı olduğunda kuş kanadını rahat bir şekilde kontrol edemez. Gözlemleyin. Kanadındaki tüylerini düzeltirken sorun yaşıyorsa kırık da olabilir.

Ekli dosyalar

• IMG_20210224_164029-min.jpg
    IMG_20210224_164029-min.jpg
    684.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20210224_164241-min.jpg
    IMG_20210224_164241-min.jpg
    442.7 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20210224_164246-min.jpg
    IMG_20210224_164246-min.jpg
    463.6 KB · Görüntüleme: 14
Tüyleri pek gelişmemiş gibi geldi bana b vitamini takviyesi yapın bilgili arkadaşlar daha iyi tavsiye vericektir.
@alph @yao ako hocalar sizde bir bakın

Denemekte fayda var. B vitamini olarak ne önerirsiniz?
Tüyler uçlarından değil, köklerinden uzar. Görüldüğü gibi sol kanat tüyleri çoktan tamamlanmış hali ile böyle. Tüyleri yolsanız bile yine böyle çıkar büyük ihtimalle. Yani o yüzden B vitamini kullansanız bile düzeleceğini pek sanmıyorum.

haftada 2 kez kaliteli bir b vitamini takviyesi yapın. aktardan bakır sülfat alın. 1 su bardağı suya 1 pirinç tanesi kadar ekleyip, iyice karıştırın. bunu bir fısfısa boşaltıp kuşun tüylerine sıkın.

Tüyler uçlarından değil, köklerinden uzar. Görüldüğü gibi sol kanat tüyleri çoktan tamamlanmış hali ile böyle. Tüyleri yolsanız bile yine böyle çıkar büyük ihtimalle. Yani o yüzden B vitamini kullansanız bile düzeleceğini pek sanmıyorum.
Teşekkür ederim. Biz bunu böyle sevdik seveceğiz. Diğerleri uçuyor bu ufaklık uçamayınca üzülüyorum :/

Geri