Karadeniz Pet

UVB IŞIĞI KONUNLANDIRMA

Islamgmssmn

Yeni Üye
SELAM arkadaşlar UVB ışığı aldım ama nasıl kafese taksam karar veremedim birebir kuşlarla temasda olsa bir sorun olurmu 25-30 santim olmalı diyorlar uzaklık daha yakın olsa kuşlar dokunabilse ışığa bir sorun olurmu acil cevaplarınız bekliyorum.Zira kuşlarım gün ışığı pek alamıyorlar

Bildiğim kadarıyla uv lamba tepede olmalı yani açılı değil ışınlar dik gelmeli kafese. Kafesin içi uygun olmaz bence.

Salma kafes tavanına yatay bir şekilde baglayabilirim?

Tam olarak ne için aldınız acaba?Hastalandıklarında ısıtmaya mı yarıyor? Bir kaç foto atar mısınız?

Selamlar uvb ışığı kuşlar yeterli güneş ışığı alamadıklarında yararlı oluyor.Güneşin ışınları (uvb) kuşların tüy dökümünden tutundan dna'sınankadar etkin eden bir ışın güneş insanlara yararlı olduğu gibi hayvanlarada yararlı.Beslenme,yumurtlama,tüy dökümü,eş ayırt etme vb.... Olayların daha çabuk ve stressiz geçmesinde büyük bir etken olarak görev yapar.
20160926_224415_HDR-min.jpg

Birsey sormak istiyorum o ısı veriyorumu ortamı ısıtıyormu. Ben salma Üretimi yapıyorum malüm kış kapıda ama benim salmalar seninkinin 4-5 katı büyüklüğünde sıcaklık bakımından faydası olurmu. Son bir haftadır akşamları iş yeri kapanınca Nasıl ısıtırım diye arayış içine girdim.

uv lambaların tek faydasının, D vitamini alımı olduğu söyleniyor,Ben kullanmış bir çok abimden duyduğum kadarıyla bir faydasının olmadığı görüşündeler, Onun yerine sabah ve akşam güneşinde 1 saat kuşların görmesinin daha faydalı olduğunu söylerler, insanda hayat boyu alabildiği D vitaminin %65 ini güneş ışığından alır.

Evet ısıda gayet önemli elimi tuttuğumda gayet sıcak oluyor normal ampul daha çok ısıtıyor uvb ışığına başka nedenden gerek duymuyorsan normal ampul al kafeslere yerleştir akşam çıkarken yakarsın ısıtır diye düşünüyorum bizim abiler güvercinler için kullanıyordu bu yöntemi yuvada sıcak oluyodu nerden baksan 1metre lik falan yuva kare kutu düşün.

uv lambaların tek faydasının, D vitamini alımı olduğu söyleniyor,Ben kullanmış bir çok abimden duyduğum kadarıyla bir faydasının olmadığı görüşündeler, Onun yerine sabah ve akşam güneşinde 1 saat kuşların görmesinin daha faydalı olduğunu söylerler, insanda hayat boyu alabildiği D vitaminin %65 ini güneş ışığından alır.
Hava değişimi bence iyi değil zaten çalışıyorum onları güneşe çıkartamam ilk taktığım gün hareketleri bayağı değişti bu 3 gün daha çok oynuyolar ama diğer etkenler belli değil bunu zaman göstericek izlenimlerimi paylaşırım.

Anladım ama normal ampüle temas olduğunda zarar görmezlermi. İste o dündürüyor beni iyi bir sistem kurmam gerek. Teşekkürler bilgi için.

Eskilerden yuvarlak tabanlı top gibi lambalar vardı dışı beyaz cam balkon kapı önlerine takarlardı onun ufaklarındn araştırırsan birşeyler yapabilirsin eminimki teşekkürler

Lambaların ısı vereni demek eski model olanları demektir, gerekli ısı için ise watt yüksek olanı alacaksın, okadar ışıkta kuşu rahatsız etmez mi?Başka türlü ısınma yöntemi yok mu?En sağlamı sobalı ev, soba yanan odada besleyeceksin misgibi olur.:D Ya da kalorifer yanına koyacaksın kafesi,kalorifere gelen kısma bir örtü çeker ve zemine buharlaşması için su koyarsanda bir alternatif ısıtma sağlar ama kuşa zarar verir mi bilemiyorum..

Kuş dayanamaz kolorifere uzun zaman kuşun yeri sabit hava değişimi olmaması gerekir kuşa ışık birşey yapmaz diye düşünüyorum yapsa çok kuş ölürdü...

Kuş dayanamaz kolorifere uzun zaman kuşun yeri sabit hava değişimi olmaması gerekir kuşa ışık birşey yapmaz diye düşünüyorum yapsa çok kuş ölürdü...
Aslında banada öyle geliyor, biraz tartışalım bu durumu diye yazdım.Kalorifere dayamamak lazım tabiki, 1-2 m uzağına konumlandırırsak zarar verecek kadar ısı gitmez, kafesin tabanına su koyarsakta en azından biraz nemlenir kuşun aldığı hava..Başka ne gibi yöntemler olabilir?
Lamba kuşu öldürmeyebilir ama sürekli yüksek bir ışıkta rahatsız etmiyor mu etmez mi?

Geri