Karadeniz Pet

Uyku pozisyonu

Tütüncü

Yeni Üye
Kuşlarımın erkek olan kafasını çok aşağı eğerek uyuyor dişi olanda kafasını sırtına doğru çevirerek uyuyor bu normalmi?

Bu şekilde uyuyorlar. Akvaryumun üstündeler akvaryum motorundan mı rahatsız oluyorlar acaba?
Screenshot_20210806-221250.png

cok gecmis olsun hep böyle mi duruyor

Dişi olanın yani kafası arkasına doğru uyuyan kuş normal. Benim kuşlarımda öyle uyuyordular. Gözlemlerime göre uzun süreli uykularında o şekilde uyumayı tercih ediyorlar. Ama başını öne doğru alıp uyuyan kuş ilk defa gördüm, çok ilginç geldi. Fakat bir sorun olduğunu sanmıyorum öyle rahat ediyorsa öyle uyusun, benim şu anki kuşum oyuncak halkalarına asılarak uyuyor, bence uyuma şekli bir sorun teşkil etmez, korkmayın.

Erkek olan gün içinde bir hastalık belirtileri (halsizlik dışkıda değişim hırıltılı nefes alma yem yememe) göstermiyorsa ikisi için de normal bir uyku şekli.

Bugün ikinci günleri daha yeni aldım. Dişi biraz hareketsiz gün içinde ama erkek normal. Erkek biraz fazla kaşınıyor sadece.

Erkek hep bu şekilde durmuyor arada düzelip tekrar başını öne eğiyor ama uyurken bu kadar eğik oluyor normalde bu kadar eğik durmuyor.

Bugün ikinci günleri daha yeni aldım. Dişi biraz hareketsiz gün içinde ama erkek normal. Erkek biraz fazla kaşınıyor sadece.
Hasta kuşta öyle uyur. Gün içinde çok sık kendini kabartıp uyku halindeyse, iştahı yoksa ve iki ayağı üzerinde böyle uyuyorsa hasta olmuş olabilir. Ek olarak dışkısını da gözlemleyiniz. Ama yeni alınmasından dolayı da hareketsizlik ve diğer belirtileri gösterebilir. Size düşen biraz zaman tanıyıp hastalıktan mı yoksa sadece uykusu geldiği için mi böyle uyuyor onu gözlemlemek.

Normalde akvaryumun yanında duruyorlar ama ben akvaryumdaki motorun sesinden rahatsız olabilirler diye onları akşam farklı odaya koyuyorum doğrumu yapıyorum acaba.

Hasta kuşta öyle uyur. Gün içinde çok sık kendini kabartıp uyku halindeyse, iştahı yoksa ve iki ayağı üzerinde böyle uyuyorsa hasta olmuş olabilir. Ek olarak dışkısını da gözlemleyiniz. Ama yeni alınmasından dolayı da hareketsizlik ve diğer belirtileri gösterebilir. Size düşen biraz zaman tanıyıp hastalıktan mı yoksa sadece uykusu geldiği için mi böyle uyuyor onu gözlemlemek.
Arada böyle yapıp geri kafasını kaldırıyorsa kafasını tutamamayla ilgili bir problem olabilir gerçi böyle bir problem tanımı var mı emin değilim. Gözleri de açıkmış fotoğrafta yeni fark ettim dediğiniz gibi muhtemelen bir hastalıkla ilgili ama belirttiğim ekstra belirtiler yoksa muhtemelen yeni geldiğinden dolayı. Akvaryum motoru fazla rahatsız edici değilse bir sıkıntı olmaz ben de geceleri kullanmadığım odaya koyuyorum uykusu bölünmesin diye. Yarın 2 kuşu da iyice gözlemleyin halsizlik dışkıda anormallik vs varsa bize bildirin eğer hastalık söz konusuysa dişiye de geçebilir.

Peki kuşlarla yakından ilgilenmelimiyim yani arada bir kafesin kapağını açık bırakıyorum. Yoksa bi süre alışmalarını mı beklemeliyim?

Normalde akvaryumun yanında duruyorlar ama ben akvaryumdaki motorun sesinden rahatsız olabilirler diye onları akşam farklı odaya koyuyorum doğrumu yapıyorum acaba.
Sabit bir yerde durmaları her zaman daha iyidir. @Katze nin dediği gibi ses çok yüksek değilse sıkıntı olmaz. Ama bence, yinede akvaryumun tam üzerine koymayın derim.

Oras
Peki kuşlarla yakından ilgilenmelimiyim yani arada bir kafesin kapağını açık bırakıyorum. Yoksa bi süre alışmalarını mı beklemeliyim?
O sizin ve kuşlarınızın karakterine göre değişir. Bazı kuşlar ilk andan itibaren hareketliyken bazıları 4 haftaya kadar alışamayabiliyor. Kuşların yanına gittiğinizde ürkmüşçesine davranmıyorlarsa daha da yakınlaşabilirsiniz. Belirli aralıklarla kuşları uçurtacak zamanınız olmuyorsa salma kafesleri önerebilirim kuşlar yatay uçtukları için doğal ortamına en yakın ortamdır. Kuşlarla yakınlaşmanız kuşların yaşına göre de değişebilir gençlerse ilk daha fazla ürkebilirler erişkinlerse zaten insanlara alışık olduğu için tek şey size de alışması kalır.

Ben tek beslediğim kuşlarıma elimden yemek yedirerek kendime alıştırdım( yavrulardı). Sizde öyle yapabilirsiniz elinizle besleyip onlarla gün içinde konuşmanız bile aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Fakat kuşunuz çift sanırsam ve bildiğim kadarıyla çift kuşlar genelde birbirleriyle ilgilenirler etrafa karşı daha ilgisiz olurlar. Ama tabi bu sizi sevmeyeceği ve bağlı olmayacağı anlamına gelmez. Sizde elle beslemeyle kendinize alıştırmaya çalışabilirsiniz.

Benim kuşum 3 gün önce hastalandı ceryan da kaldı muhtemelen veterinere götürdüm ilaç verdi şırınga ile yarım litre suya karıştırıp 1 hafta boyunca icirin dedi o günden bu yana içerdik ama kafası one eğik duruyor hem uyurken hemde yerde durduğu zaman. (normalde uyurken kafasını arkaya döndürüp uyur)

Petshoplara sordum biri ceryan yemisse olur dedi bir başkası ölmez dedi ne yapacağıma şaşırıyorum bide kuşumda kabarma yok, titreme halsizlik var

Ve bu şekilde duruyor yere bıraktığım zaman yurme değilde gagasinin ucunu tutup kendisini çeke çeke gitmeye çalışıyor kuşum iyi olurmu sizce yok kaybedermiyim

Ve bu şekilde duruyor yere bıraktığım zaman yurme değilde gagasinin ucunu tutup kendisini çeke çeke gitmeye çalışıyor kuşum iyi olurmu sizce yok kaybedermiyim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210807-014520_Video Player.jpg
    Screenshot_20210807-014520_Video Player.jpg
    378.8 KB · Görüntüleme: 116
  • Screenshot_20210807-014520_Video Player.jpg
    Screenshot_20210807-014520_Video Player.jpg
    378.8 KB · Görüntüleme: 78