Karadeniz Pet

uzun zamandır hasta olan muhabbet kuşum

cemre.yilmaz

Yeni Üye
Herkese merhaba.Geçen günlerde aynı konuyu açmıştım ve yardımcı olmaya çalışanlar oldu sağ olsunlar.Muhabbet kuşum 30 Haziran günü hasta olmuş ve hiçbir değişiklik yok.Yemek yemesi normal çok şükür iştahı yerinde.Dışkısında da bir değişiklik olmadı ara ara hafif sulandı ama ishal kadar değildi.Ne yapacağımı bilmiyorum bulunduğum ilçede kuştan anlayan veteriner yok.Sürekli uyuyor.Normalde kafeste hiç durmaz dışarda olmak ister sürekli.Ben de kafeste tutmam fazla.Ancak gün boyunca uyuyor ve kabarık duruyor.Kafesin kapısını açtığımda gelmek istiyor alıyorum elime fakat elimde uyuyor bu defa da.Hareketli değil hiç. Kuşum yaklaşık olarak 2.5 - 3 yaşlarında ve sakat olduğu için uçamıyor.Ölmesinden korkuyorum.Tekrar kuşumun ve dışkısının fotoğrafını bırakıyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkürler şimdiden.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-07-05 at 17.42.45.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-05 at 17.42.45.jpeg
    144.2 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2021-07-06 at 00.00.24.jpeg
    WhatsApp Image 2021-07-06 at 00.00.24.jpeg
    140.6 KB · Görüntüleme: 15
Tüy dökümündeyken sanırım kuşların karınları ağrıyormuş. Eğer tüy dökümünde ise bu sebepten olabilir. Yumurta maması verin, Bt amin forte ile destekleyebilirsiniz. Arada sebze meyve verebilirsiniz az miktarda vitamin alabilmesi için. Suyuna 2 haftada bir ya limon ya da elma sirkesi damlatın. Elma sirkesi iç bakterileri temizler, kuşlar için iyidir. Limon da C vitamini almasını sağlar ve yağlanma önler.

Tüy dökümündeyken sanırım kuşların karınları ağrıyormuş. Eğer tüy dökümünde ise bu sebepten olabilir. Yumurta maması verin, Bt amin forte ile destekleyebilirsiniz. Arada sebze meyve verebilirsiniz az miktarda vitamin alabilmesi için. Suyuna 2 haftada bir ya limon ya da elma sirkesi damlatın. Elma sirkesi iç bakterileri temizler, kuşlar için iyidir. Limon da C vitamini almasını sağlar ve yağlanma önler.
yumurta maması yemiyor çok denedim sevmiyor maalesef sebze meyveyi de düzenli olarak tüketir

yumurta maması yemiyor çok denedim sevmiyor maalesef sebze meyveyi de düzenli olarak tüketir
Benim dişim de öyle😩 uğraşıyorum her hafta ama hanımefendi yemek yerine gagasıyla tutup etrafa saçıyor. Bir keresinde mutfaktan geldiğimde halı yumurta parçalarıyla kaplanmıştı. 😑

Benim dişim de öyle😩 uğraşıyorum her hafta ama hanımefendi yemek yerine gagasıyla tutup etrafa saçıyor. Bir keresinde mutfaktan geldiğimde halı yumurta parçalarıyla kaplanmıştı. 😑
gerçekten çok şey denedim bulgur ve ekmek seviyor biraz kattım mamaya onları yerken mama da arada kaynasın diye ama teker teker seçip bulgurları yedi mama duruyordu :)

30 hazirandan itibaren ise 15 gün falan olmuş. Muhabbet kuşları zaten 10 ila 15 gün arası tüy dökermiş ortalama, yani normal olabilir.
Hasta olmasından yakın bir zaman önce yavru koydum kafese beni düşündüren bu acaba stres mi yapıyor yavruyu istemiyor mu falan diye.Ancak yavruyu da sahiplendiremedim bir türlü yeni kafes alabilecek durumum da yok maalesef.

Hasta olmasından yakın bir zaman önce yavru koydum kafese beni düşündüren bu acaba stres mi yapıyor yavruyu istemiyor mu falan diye.Ancak yavruyu da sahiplendiremedim bir türlü yeni kafes alabilecek durumum da yok maalesef.
Strese girmiş olabilir veya diğer yavrudan hastalık kapmışta olabilir.

gerçekten çok şey denedim bulgur ve ekmek seviyor biraz kattım mamaya onları yerken mama da arada kaynasın diye ama teker teker seçip bulgurları yedi mama duruyordu :)
Yalnız bulgur ve ekmek muhabbet kuşlarının yemesinin iyi olduğunu düşünmüyorum. Bunlarda kuşunuza zarar veriyor olabilir.

Geri