Karadeniz Pet

versele laga oropharma muta vit kullanan var mı?

Erkan GÜNEŞ

Paylaşımcı Üye
Cevap gelmeyeceğini biliyorum ama versele laga oropharma muta vit ve quiko biotin kullanan var mı acaba?

Inanin yardimim olsun cok isterim ama malesef hic kullanmadim kullanan arkadas usta vb varsa tavsiyeleri olur insallah biotini cok tuy doken ciftiniz icin kullanicaksiniz herhdlde

Evet aşırı tüy döken ve aylardır tüyden çıkamayan bi çiftim için kullanmayı düşünüyorum.B vitamini ve multivitamin veriyorum kuşlarıma diğer çiftlerde sorun yok ama bir çiftimde aşırı tüy dökme ve tüyden çıkamama sorunu yaşıyorum.Başka şeyler denemem gerektiği için biotin ve mutavit hakkında bilgi almam gerekiyor ama sizin dışınızda kimse yazmadı zaten yazılacağını da pek sanmıyorum :) Teşekkürler yine de :)

Evet aşırı tüy döken ve aylardır tüyden çıkamayan bi çiftim için kullanmayı düşünüyorum.B vitamini ve multivitamin veriyorum kuşlarıma diğer çiftlerde sorun yok ama bir çiftimde aşırı tüy dökme ve tüyden çıkamama sorunu yaşıyorum.Başka şeyler denemem gerektiği için biotin ve mutavit hakkında bilgi almam gerekiyor ama sizin dışınızda kimse yazmadı zaten yazılacağını da pek sanmıyorum :) Teşekkürler yine de :)
Okumustum bir yerde biotin iyi geliyormus tavsiye ediliyordu verselagada iyi bir marka kullanin denemekte yarara var

Okumustum bir yerde biotin iyi geliyormus tavsiye ediliyordu verselagada iyi bir marka kullanin denemekte yarara var

Öğrenmek istediğim aslında ikisini de aynı anda mı kullanıyoruz yoksa sadece birisi yeterli mi ve bunları kullanırken şuan kullandığım b vitamini ve multivitamini kullanmaya devam mı edeyim sadece bunları öğrenmek istiyorum :)

Öğrenmek istediğim aslında ikisini de aynı anda mı kullanıyoruz yoksa sadece birisi yeterli mi ve bunları kullanırken şuan kullandığım b vitamini ve multivitamini kullanmaya devam mı edeyim sadece bunları öğrenmek istiyorum :)
Ayhan beye özel mesaj yazin o genelde bu konularda bilgilidir ben danisirim cok yardimci olur sagolsun

Cevap gelmeyeceğini biliyorum ama versele laga oropharma muta vit ve quiko biotin kullanan var mı acaba?
Merhaba, sırf bunun için sayfaya üye oldum ^-^ üzerinden bir kaç yıl geçmiş ama belki görmeniz umuduyla ve de bundan sonra görebilecek olanlar için bilgi olmasını istediğimden; çok değil iki üç gün önce kuşumun epey fazla tüy döktüğünü fark ettim, yani kafesin altı gözükmüyordu resmen, ben de çok tedirgin oldum, elime alıp kilosunu anlamaya çalıştım, bayağı zayıftı, hemen güzel çeşitli bir mama hazırladım iki gün boyunca o mamayı verdim (aşağıya tarifini yazarım). Çok şükür iyi geldiğini gözlemledim, tüy dökümü yok denecek kadar azalmıştı, kilo da biraz aldığını fark ettim ancak içim rahat etmiyordu çünkü çok yakın zamanda da aynı oranda tüy dökmüştü bir daha böyle tüy dökümüne girince tedirgin oldum, ben de bu şikayetleri üzerine dün -her ne kadar araba kardan donmuş olsa da- muhabbet kuşumun çok fazla tüy dökmesi ve zayıf olması nedeniyle veterinere götürdüm. Veterinerimiz büyteçe benzer elektronik bir cihazla kuşumun tüyleri arasını ekrandan gözlemledi, -bariz tüy kökleri görünüyordu-, ağzına baktı, kokladı, yeterince inceledikten sonra çok şükür veterinerimiz herhangi bir mantarın, parazitin olmadığını tüy dökümüne girdiğini ama çıkamadığını, sürdüğünü söyledi. Böyle sürdüğü zamanlarda kuşlar bitkin olup zayıflayıp güçten düşebiliyorlarmış, ve sonucunda mazallah ölebiliyorlarmış. Çok fazla hareket etmediğini/etmek istemediğini kafesin belirli bir yerinde yığılı olan dışkılarına da bakarak anlayabilirsiniz. Veterinerimiz bunun sonucunda bana fermuarlı küçük bir plastiğin içine sarı renkli toz vitamin döktü, vitaminin kutusunu inceledim, bahsettiğiniz Versele Lega Muta Vit’ti. Piyasadakilere oranla biraz daha pahalı olduğunu ancak epey iyi olduğunu söyledi, tüy dökümündeki kuşlara çok yararı varmış, internetteki satış yerlerinden içeriği hakkında bilgiyi okuyabilirsiniz. 100 ml suluğun yarısına kadar su dolduruyormuşuz, ve mercimek tanesi kadar -ben bunu çay kaşığıyla ayarlıyorum- alıp döküyormuşuz ve 15 gün boyunca kullanıyoruz, daha sonra haftada bir kere... Verdiği paketteki vitaminin bir ay kadar sonra turuncu rengini aldığı zaman artık kesinlikle kullanmamamı söyledi, ömrü o kadarmış. Mamasına da dökebileceğimi söylemişti veterinerimiz, ek olarak minaraller açısından Garden Mix markalı kuş kumu verdi, yemine biraz dökebileceğimi daha sonra ayrı mamalığa döküp öyle vermem gerektiğini söylemişti. Dün itibariyle hepsini kullanmaya başladım, Allah’ın izniyle sonucun iyi gideceğine inanıyorum. Vitaminle ilgili tüm sonuçları buraya yazarım. Kuşlarınız da sizler de sağlıcakla kalın, zor dönemlerdeyiz. ^-^

Şimdi mamanın tarifine geçiyorum, malzemeler;

Bir yumurta -sarısı, beyazı, kabukları ve zarı.-
Bir tane minik havuç
Bir çay kaşığı toz irmik
Bir çay kaşığı toz tarçın
Bir tam cevizin yarısı

Yapılışı;
Ufak tencereye koyduğumuz yumurtamız fokurdamaya başlayan suyla yaklaşık 13 dakika boyunca pişdikten sonra alıp bir çay tabağında soğumaya bırakalım. Daha sonra güzelce yıkayıp temizlediğimiz minik havucu soyacak yardımıyla soyalım. Yumurtamızı kabuğundan ayırabileceğimiz kadar soğuduktan sonra tüm malzemeleri yan yana koyup tam anlamıyla tarifimizi yapmaya başlayalım. Yumurtamızı güzelce kabuğundan ayırıp başka bir tabağa koyalım, kabuklarının ve zarının olduğu tabağı önümüze çekip hepsini parmaklarımızla un ufak edelim. (Biraz zaman alır) yeteri küçüklüğe geldiğinde işlemi sonlandıralım, yumurtamızı ikiye bölüp kahvaltı çatalı yardımıyla ezelim (parçalar çok küçük de olmasın çok büyük de, böylece kuşumuz istediğini rahatlıkla seçip yiyebilir, ve bu şekilde yaparsanız yumurtamız havucun içinde kaybolmamış olur). Daha sonra havucumuzu sarımsak rendesinin en küçük yerinde renedeleyelim, çay tabağının yarısını kaplayacak kadar rendeledikten sonra bir kaç yaprak peçeteyle suyunu alalım (ıslak olunca yemekten pek hoşlanmayabilirler). Suyunu alıp kuruttuğumuz havucu, yumurta kabuklarını yumurtamızın üzerine döküp çatal yardımıyla güzelce karıştırıp harmanlayalım. Daha sonra bir çay kaşığı toz irmiğimizi ve aynı şekilde bir çay kaşığı toz tarçınımızı (bunu yarım çay kaşığı da yapabilirsiniz, fazla olmasının lüzumu yok) mamamıza katalım ve öyle de karıştıralım. Kuşumuzun mamalığını alıp içine bu mamadan biraz koyalım (hepsi fazla olacaktır, ziyan olmasın birazını koyalım ger kalanını folyoyla sarıp dondurucuya atalım, ertesi gün ordan çıkarıp oda sıcaklığına geldiği zaman yeniden aynı şekilde verebiliriz). Daha sonra bir tam cevizimizin yarısını yine sarımsak rendesinin en küçük yerinde mamalığın içindeki mamasının üzerine rendeleyelim. İşlem bitince çatal yardımıyla çok değil hafifçe karıştıralım.
Ben buna ek olarak yem paketi içerisindeki yulaflardan 5-6 tane kadar seçip mamalığın içindeki mamanın üzerine serpiştirip kuşuma öyle verdim, hatta kuşlara özel kabuklu çekirdek de attım ama benim kuzum onları yiyemedi, kırmayı bilmiyor herhalde.

UYARI: Bu mama çok zayıf kuşlar içindir, yağlandırıcı ve kilo aldırıcıdır, sebebi ise ceviz ve yulafın olmasından dolayıdır. Ben bu mamayı veterinere gitmeye karar vermeden önce iki gün uyguladım + artı normal yeminden de verdim, üzerine dün veterinerden gelince de aynı mamadan uyguladım. Hatta veterinerim fazla zayıf olmadığını söylemişti, ancak ben kuşumun bu halini ilk fark ettiğim zaman çok zayıftı, daha sonra bu mamayı yapıp uyguladıktan sonraki günler içerisinde tesirini gösterdiğini veterinere gitmeden önce elime aldığım vakit kilo almış olduğunu fark ettiğimde anlamıştım, o yüzden dikkat ! Eğer ki kuşunuz zaten kilosu yerinde olan bir kuş ise, bu mamada ceviz ve yulafı kullanmamanızı öneririm, aksi halde kuşunuz kilo alacaktır, ve o zaman başka sağlık sorunları çıkacak ve onu zayıflatmaya çalışmakla mücadele edeceksinizdir. Ayrıca bu mamayı ceviz ve yulaf olmadan iki gün üst üste değil de haftada bir kilosu yerinde olan kuşunuz için kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Mamanın fotoğrafı için tıklayın lütfen.

Geri