Karadeniz Pet

Veterinere götürmenin önemi

Glshkdmr

Paylaşımcı Üye
Kuşunuz da bir hastalık mı sezdiniz kuşunuzu hiç beklemeden veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Benim Mavişim 2 aydır hastaydı. Ben kendimce ilaçlar alıp iyileştirmeye çalıştım fakat çok pişman oldum. Çünkü hiç bir işe yaramadı. 2 ay Mavişim benim bu hatam yüzünden acı çekti. Keşke daha önceden veterinere götürseydim dedim. Kuşumu bugün veterinere götürdüm ve o kadar mutluyum ki gerçekten hiç değmez o süre boyunca hem kuşunuza zarar veriyorsunuz hemde kendinize.Hem daha çok zarara girmiş oldum maddi ve manevi açıdan çünkü doktor bey bana kuşunuzu daha erken getirseydiniz bir ilaçla bile düzelebileceğini söyledi. Şimdi ise bir sürü şey kullanmak zorunda kalacağım Mavişime. Anlayacağınız dahada uzun sürecek tedavisi. Ha birde kuşlara bakan veteriner sayısı gerçekten çok az iyice araştırma yapmanız lazım ben öyle yaparak buldum. Her veterinere de gidilmez onu anlamış oldum. O yüzden arkadaşlar bir hastalıktan şüphelendiğiniz takdirde kendi çapınızda araştırma yapmak yerine veterinere götürün. Mavişim umarım en kısa zamanda iyileşecek. Sizin mubişlerinizede sağlıklı günler dilerim umarım ömürleri boyu sağlıklı mutlu bir şekilde yaşarlar.
(bu arada kuşların yaşam süreleri 20 yıla kadar çıkıyormuş benimki 10 yaşlarında bilmeyenler için not yazayım dedim :))

• Beğen
Tepkiler: Kca
Masallah. çok sevindim Allah bol şifalar versin bir an önce iyileşir inşallah :) neyi varmış? Nasil bir tedavi uygulaniyor? hangi şehirdesiniz ve hangi veterinere göturdunuz? Memnun kaldiysaniz paylaşırsanız ileride arkadaslara da fikir olur.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkür ederim. Mantarı varmış mavişimin. Doktorumuzun verdiği bir kaç tane mantarla ilgili ilaç karışımı var ve vitamin. Ayriyetten laboratuvar testleri yapıldı onun sonucunu bir kaç gün sonra alacağım doktorumuz da ona göre antibiyotik yazıcak akciğer içinde bir karışım verdi. Mavişim iyileşsin başka birşey istemiyorum cidden. İzmirde ikamet ediyorum. Veteriner adı verirsem reklam gibi olmuş olmasın?

Öncelikle teşekkür ederim. Mantarı varmış mavişimin. Doktorumuzun verdiği bir kaç tane mantarla ilgili ilaç karışımı var ve vitamin. Ayriyetten laboratuvar testleri yapıldı onun sonucunu bir kaç gün sonra alacağım doktorumuz da ona göre antibiyotik yazıcak akciğer içinde bir karışım verdi. Mavişim iyileşsin başka birşey istemiyorum cidden. İzmirde ikamet ediyorum. Veteriner adı verirsem reklam gibi olmuş olmasın?

Zaten ilaçları bitince dinlendirip biraz prebiyotik vitamin verip sonra yeni ilaca basliyorlar diye biliyorum. İzmirde olduğunuzu bilmiyordum bildiğim çok iyi bir kuş veterineri var hatta heralde türkiyede kuş üzerine en komplike yer olabilir. Sahsi olarak tanımıyorum reklam olcagini sanmam bulmakta zorluk çekiyoruz biliyorsunuz ki ondan dolayi sormuştum ama sorun değil ihtiyacı olan olursa özelden yazarsıniz. ben zaten çok uzaktayim :( tekrar geçmiş olsun haberdar edersiniz.

Teşekkür ederiz. Emin olun sizin bahsettiğniz doktora gitmişimdir :)

• Beğen
Veterinerlerin %90'nı kuşlardan anlamaz, abuk sabuk bir iki vitamin probiyotik verip gönderir onlarada dünya para alır. Tabiki işinde uzmanlaşmış kuşlardan anlayan iyi 1 veteriner bulursanız gidin. Ama hastalıklar hakkında araştırmada yapın bilgi sahibi olun, kuş üreticileri veterinerlerden daha bilgili bu konuda, veterinerler kaç tane kuş beslemiş kaç tane kuş tedavi etmiş.

Birde veterinere gider gitmez ne söyledide bu kadar mutlu oldun, bence tedavinin bitmesini bekle dereyi görmeden paçaları sıvama.

20 yıla kadar yaşayan kuşlar yabani muhabbet kuşlarıdır yani doğada yaşayan kuşlar, evcil muhabbet kuşlarının %90'ı 10 yaşını göremiyor, kalan %10'uda iyi bakıldıysa en fazla 12-13 yaşına kadar yaşıyor.

Sana bi sorum olucak 2 ay boyunca hangi rahatsızlıklardan şüphelendin ve hangi ilaçları kullandın?

instagramda takipçisiyim :) pendik muhabbetkuşu dünyası olarak

Ben de :) hayran kalıyorum her gün bakıp bakıp. Her ile şube açsınlar bence acilen. Tabi içinde çalıştıracak veteriner bulurlarsa.

@umitFB Baya uğraştılar bu kuş için bir öneri bulamadı durumu ciddiydi tabiki veterinerlerin hepsi anlamıyor ama anlayan bulunca da gitmek en iyisi neticede doktoru yani insan güvenmek istiyor. Hayvanın suratına bakıp da ilacı verip yollucaksa zaten üreticiden bir farkı kalmaz hatta üretici daha tecrubelidir. Ama arkadaşın dediği yeri ben sürekli takip ediyorum kuşumun hastalığında da hatta çok üzüldüm keşke izmirde olsaydım dedim burada öyle bir yer yok çünkü. Bildiğiniz hastane gibi işlem yapıyorlar tahlil falan. Öyle olunca güveniyor insan. Biz bile doktora gittiğimizde tahlil yapsin guveniriz ama suratimiza bakip sende şu hastalık var derse inanmayız aslında doktordan ziyade ortamın verdiği bir güven bu. Ama tabiki her dediğine de körü körüne inanmamak lazım hele de kuş konusunda çok uzman biri değilse.

İnşallah tedavi etki eder bir an önce düzelir yavrucak :)

Arkdaşlar ilk kuşumu ankara veteriner fakultesine götürdüm gülüyorlar seviyorlar bir vitamin yazıp gönderiyorlar çokta başına adam geliyor onlar gülerken kendimi hayvan canbazı görüyorum sonuçta güvendik onlara kuş 2 gün sonra öldü kısaca ticari hayvan olmadığından bu kuşlar için özel eğitimleri yok mecburen deneyimli insanlara ulaşmak daha mantıklı diğer kuşum hastalandığında anlıyor önlem alyorum çok dikkat ediyorum mutlu mesutuz tavsiyem 1.ufak çocuklardan uzak tutun 2.kesinlikle ceryanda bırakmayın. Yemini suyunu dikkatli seçin temizliğe özen gösterin doğal malzeme kullanın tavsiyem çam tünek kokusu bitlrnmeyi önler
Daha bir gün olsun bit spreyi felan almadım 7 yaşına bastı birde evlendirdim videılarıma bakın ha birde mamasını eksik etmeyin

Gittiğim veterinerde gerçekten işinden anlayan insanlar vardı. Hiç bi şekilde şüphem yok daha antibiyotik tedavisine başlamadım ona test sonucları gelince doktorumuz uygun bir antibiyotiği yazacak. Şuan antibiyotik dışında verdiklerini kullanıyorum. Ücreti ne olursa olsun ödedik hani oraya gidecekler olursa ücret konusunda şaşırmasınlar hayvanımızın sağlığı, tedavisi önemli olan. Bakalım göreceğiz mavişimin düzeleceğine inanıyorum :)

• Beğen
Bu arada kuşum iyileşir iyileşmez direk sizleri haberdar edeceğim :)

• Beğen
Veterinere götürmez olaydım kuşumu şuan kuşumun ayakları felç sabit duruyor. Aradım doktoru tekrar ücret talep ettiler sağolsunlar ha öyle 100 tl bişide değil ilk gittiğimizde 1350 tl para harcadık şimdide tekrar götürürsem eğer lab. testlerleri için ücret istiyorlar yok vallahi vicdan kalmamış insanlarda cidden. Diyeceğim o ki ne kuşum iyileşttiiii nede o harcanan paralar geri geldi iyi sanıyosun gidiyosun meğersem sonradan sadece para için konuştuklarını anlıyosun. zaten bende hayvanın rahatsızlığından 2 ay sonra gitmeyi tercih ettim veterinere onlar bile çözüm bulamıyorsa vah bu kuşların haline!

istanbul anadolu yakasında güvenilir bir veteriner var mı ? Muayene ücreti olarak ne alıyorlar ?

Veterinere götürmez olaydım kuşumu şuan kuşumun ayakları felç sabit duruyor. Aradım doktoru tekrar ücret talep ettiler sağolsunlar ha öyle 100 tl bişide değil ilk gittiğimizde 1350 tl para harcadık şimdide tekrar götürürsem eğer lab. testlerleri için ücret istiyorlar yok vallahi vicdan kalmamış insanlarda cidden. Diyeceğim o ki ne kuşum iyileşttiiii nede o harcanan paralar geri geldi iyi sanıyosun gidiyosun meğersem sonradan sadece para için konuştuklarını anlıyosun. zaten bende hayvanın rahatsızlığından 2 ay sonra gitmeyi tercih ettim veterinere onlar bile çözüm bulamıyorsa vah bu kuşların haline!
ne diyorsun hocam fiyatlar o kadar fahiş mi ?

ben iyi diye gittiydim ameliyat falan hiçbişey olmadı sadece röntgen çekildi muayene edildi lab test yapıldı bide bi kaç şey verdi ismini bile bilmiyorum o kadar tuttu. saçma dimi? yani yazıktır günahtır kardeşim iyileşsin istedikleri kadar veririm sorun yok ama iyileşme göstermedi dahada kötüleşti. ilk gittiğimde kuşu alırlar bi süre onlar tedavi edip ben kuşumu iyileştiğinde alır mutlu mutlu eve giderim sanıyordum fakat öyle olmadı. Ayrıca mavişimin dışkısı popoda yapışmış bi şekilde duruyodu ve gözünden burnundan akan şeylerde vardı hiç dokunmadılar bile sadece mantar var diyip bir sürü ilaç yazıp yolladılar bi kaç gün sonrada çıktı lab. testleri e coli bakterisi varmış bi bakteri daha vardı hatırlamıyorum. onun için antibiyotik yazdı yazmasına da hayvan dahada kötüleşti ben o antibiyotği kullanmadan 2 gündür hayvan ayakları üstünde duramıyor. onun için bakmasını istedik doktordan ayriyetten ücret alıyorlarmış . ne gerek var canım ben 2 dakikalık araştırmamla kuşumun felç oldugu kanısına vardım ve hemen gidip gereken ilaçları aldım çok uyguna yarın başlayacağım işte inşallah iyileşir

• Beğen
ben iyi diye gittiydim ameliyat falan hiçbişey olmadı sadece röntgen çekildi muayene edildi lab test yapıldı bide bi kaç şey verdi ismini bile bilmiyorum o kadar tuttu. saçma dimi? yani yazıktır günahtır kardeşim iyileşsin istedikleri kadar veririm sorun yok ama iyileşme göstermedi dahada kötüleşti. ilk gittiğimde kuşu alırlar bi süre onlar tedavi edip ben kuşumu iyileştiğinde alır mutlu mutlu eve giderim sanıyordum fakat öyle olmadı. Ayrıca mavişimin dışkısı popoda yapışmış bi şekilde duruyodu ve gözünden burnundan akan şeylerde vardı hiç dokunmadılar bile sadece mantar var diyip bir sürü ilaç yazıp yolladılar bi kaç gün sonrada çıktı lab. testleri e coli bakterisi varmış bi bakteri daha vardı hatırlamıyorum. onun için antibiyotik yazdı yazmasına da hayvan dahada kötüleşti ben o antibiyotği kullanmadan 2 gündür hayvan ayakları üstünde duramıyor. onun için bakmasını istedik doktordan ayriyetten ücret alıyorlarmış . ne gerek var canım ben 2 dakikalık araştırmamla kuşumun felç oldugu kanısına vardım ve hemen gidip gereken ilaçları aldım çok uyguna yarın başlayacağım işte inşallah iyileşir
Valla hocam yazık günah ikilemde bırakıyor böyle olaylar. Canım hayvanların sesi de çıkmıyor ki ağrıdığı yeri veya acısını söylesin. Böyle insanlar bizim caresizliğimizden yararlanıp böyle yollara başvuruyorlar. İnşallah kuşun iyileşir. Benim kuşun da kakasında yem çıktı. Şu an kayboldu yem çıkmıyor ama korkuyorum arastıyorum sürekli. Zayıfladı garibim inşallah birseyi yoktur. 1 hafta oldu alalı bana felaket alıştı. Ama ilk geldiği tombiklik yok gibi :(

Geri