Karadeniz Pet

Vitakraft Premium Menü vs Versele Laga Prestige Karşılaştırma ve Kapsamlı İncelemesi

Yavuz OYMAK

Paylaşımcı Üye
6sv0ab.jpg

Herkese Merhaba Arkadaşlar Boş bir günde en iyi yemlerden olan iki markanın bir karşılaştırmasını yapayım dedim forumlarda 100lerce konu var en iyi yem hangisi, tekil kuş besleyici hobiciler genelde en iyi yemi almak ister bugün en iyi 2 yemi ayrıntı şekilde inceleyeceğiz.

Öncelikle VitaKraft Premium Menüden başlayalım
VitaKraft alman markasıdır, 2012 ye kadar türkiye'de benim gözümde en iyi yemdi,2012 de bir anda piyasadan silindi ve petshoplara sorduğumuzda ve büyük yem ithalatçılarına denildiği tek şey gümrükten geçemediği oldu bununla ilgili çeşitli hurafeler çıkarıldı Vitakraft markasını insanların kafasından silmek için GDO varmış ta yok tarım bakanlığı o yüzden sokmuyormuş yahu yediğimiz bir çok şey zaten hala da GDO lu yediğiniz buğdayı toprağa gömün bakalım mahsul verecekmi tek kullanımlık tohumlar bunlar.
2014 Sonrasında birden bire Vitakraft ürünü heryerden fışkırmaya başladı, Bizde bi alalım bakalım durum nedir diye aldık.
33jtztf.jpg

öncelikle ürünüm daha yakından görünümüne ve içeriğine bakalım

2u4r3gn.jpg

ürün içeriiğinde klasik yazılan ak darı,sarı darı bunlara girmeyeceğim, zaten bunlar her satan yerde kopyala yapıştır usulü var ve geneldede içerik hep aynı zaten
sizinde gördüğünüz gibi içinde beyaz kristalize taneler var ben bunu araştırdım baya fakat 2 tane yanıt bulabildim 1tanesi her taraftan yazan istiridye kabuğu parçası olduğu diğeride kendi görüşüm olan hani şişe içinde ilaçlar olur bozulmasın diye kağıt içinde tuz gibi burda gördüğünüz beyaz parçalardan olur işte bana bunlardan gibi geldi ve kuş zaten ağzına sürmez her yemliğin sonunda bunlar ayırılmış olur.

155hqc2.jpg

Yemlerde Sarı bir renk hakim zaten ambalajdada görüldüğü üzere ballı olduğu gösteriliyor bir bal katkısı var mı bilmiyorum fakat onu çağrıştırır bir görüntüsü var o kesin kızıl darı seviyesi içinde az aspür seviyesi çok çok daha az sanki yemin geneli ak ve sarı darıdan oluşmuş birde içinde ne olduğuna anlam veremediğim soyulamayan sadece parçalanan sanki balık yemi tarzında silindir aspür boyutunda parçalar var bunuda kuş yemiyor soyulmuş yulafa benzetttim ben ama bence oda değil. yeme söyleyecek daha birşey bulamıyorum türk malını kötülemek için asla söylemiyorum ama Vitakraft Austuralian yem veya daha önceki yemleri ile alakası olmadığı ortada ayrıca şunuda eklemek isterim en azından şunu söyleyebilirim birçok yemde olan meyveli diye insanları kandıran üreticiler gibi içinde mavi yeşil kırmızı boyalı ekmek yok orda bir artı puan diyebilirim.
30t16ox.jpg

Resimdede göreceğiniz gibi ürün Orjin Pet tarafından üretilmiştir tamamen türk malıdır, Bir üretici bununla ilgili komik bir bilgi paylaştı benimle bu ürün üretileceği zaman Vitakraft 'tan bir heyet geliyormuş paketlerin ağzı kapatılana kadar başlarında bekliyormuş yani bize ne kadar güvenmediklerini anlatmaya çalıştı fakat ben buna inanmadım.

245wlc8.jpg

Geçelim Versele Lage Prestige isimli ürüne; ürün tamamen ithaldir,Belçika malıdır. Şuanda tartışmasız dünyanın en iyi yemleri arasında yerini almıştır, Ben bu yemi Hepsiburada.com aracılığı ile aldım burada hepsiburada'nın bir ayıbı oldu, 2 paket aldım ve son kullanma tarihi 26.11.2016 olarak gönderildi yani nerdeyse ucu ucuna gönderdilerb bizim kuşlar ortalama 1 kiloyu 1 ayda yiyorlar. sonrasında şikayette bulunmadım ama bu yapılan çok yanlış bir hareketti 10 paket alsaydım kalanları benmi yiyecektim :)

2v1xkrs.jpg

gelelim içeriğine içerikte sizinde gördüğünüz gibi koyu bir renk hakim vitakrafttaki gibi sarı bir görünüm yok bunun içinde bal katkısı yok. tamamen doğal olduğu söyleniyor ve bu doğru bu yem ile çimlendirme denedim doğallık testi için yaklaşık 70 saatte çimlendirme işlemi gerçekleşti,
Yemde kızıl darı oranı fazla buda protein açısından diğer darılara göre 3 kat fazla besleyici olduğu gösteriyor yemde aspür oranı oldukça fazla bu yüzdende kuşlar yedikçe yiyesi geliyor bu olay benim için artı puan aspür gören kuş devam yem yer.
yemdeki bir handikapta yalancı safranmıdır artık herneyse mor rengli şeyler asla hayvan ağzına sürmüyor her yemliğin sonunda bunlar pencere kenarına başka kuşlar yerse diye dökülüyor

s4b5sn.jpg

Sizinde yemde dikkatiniz çektiği gibi papağan çekirdeği gibi çekirdekler var muhabbet kuşu asla bunları açamaz bunu ancak papağan cinsleri açabilir ben bunları kendim açıp elimle yediriyorum saldığımda. ozaman yiyebiliyor ancak

2rgox03.jpg

şuanda bu yemlerin karışımını veriyorum Vitakraft bitene kadar böyle sonrasında Versele Laga'ya devam edeceğim, Verslee Laga'daki bir handikaptan daha bahsedeyim, sitenin sponsor firmalarıda dahil olmak üzere hiçbir yerde orjinal ambalajda Versele Laga Prestige Premium V.A:M. isimli ürün yok neden yok anlamış değilim ben bu yemi almak istiyorsam illaki 20 kilo mu almalıyım. hiç bir üretici bu yeme bu kadar para vermez daha hesaplı yem alır fazla kuş münasebetiyle, tekil kullanıcıda 20 kiloluk yemi ne yapsın senin hedef kitlen tekil olmalı fiyatından dolayı ama oda yok

Yemler ile ilgili aktaracaklarım bu kadar başka bir incelemede görüşmek üzere umarım faydalı olur hangi yem iyi içerik görseli ney sorusu aklında hep takılanlara
Saygılar.

Bu incelemeyi çok beğendim. Çünkü bende sadece bu iki çeşit yemi kullanıyorum ve benim için harika bir tesadüf oldu :) Tek bu inceleme hakkında şunu söylemek istiyorum; Versele-Lega'daki papağan yemlerini muhabbet kuşu kıramaz demişsiniz. Benim ergen bir kuşum var banamısın demıyor tozunu bırakmıyor dıyebılrım kırıyor hepsını ve yıyor :)

Bu incelemeyi çok beğendim. Çünkü bende sadece bu iki çeşit yemi kullanıyorum ve benim için harika bir tesadüf oldu :) Tek bu inceleme hakkında şunu söylemek istiyorum; Versele-Lega'daki papağan yemlerini muhabbet kuşu kıramaz demişsiniz. Benim ergen bir kuşum var banamısın demıyor tozunu bırakmıyor dıyebılrım kırıyor hepsını ve yıyor :)

Benim show jumbolar uğraşıyor didiniyor en sonunda aşşağı atıyor açamıyorlar bile sizinkiler tam orman kuşuymuş :D
aslına bakarsanız KiKi marka bir ürünüde baya öneren bir üretici abim var onuda denemeyi düşünüyorum VitaKraft markasının resmen ithali gelmeden alınmayacak seviyede eskiden hepsiburada getiriyordu şu ürünü

https://www.juenpetmarket.com/vitakraft-australian-muhabbet-kusu-yemi-800-gr-u-4004

artık oda getirmiyor ve bu yemi ithal olarak getiriyordu almanyada tanıdığım olsa bunu getirtirdim üstüne üslük vitakraft kendi sitesinde 3-4 çeşit muhabbet kuşu yemi var türkiyede premiuım menü tek var

Son düzenleme:
İnceleme için emeğinize sağlık Yavuz bey. Kaliteli bir paylaşım olmuş

Emeğinize sağlık,Valla ben vivid kullanıyorum kg 5 tl bizim trakyanın yemi tertemiz içerisinede ekstra yulaf aspur ekliyorum .500 mg 10 tl istiyorlar verselaya

Son düzenleme:
Emeğinize sağlık,Valla ben vivid kullanıyorum kg 5 tl bizim trakyanın yemi tertemiz içerisinede ekstra yulaf aspur ekliyorum .500 mg 10 tl istiyorlar verselaya

Erdal bey ne yaptınız, en pahalısı o fiyattır şuanda 6.45 hepsiburadada
site sponstorlarındada ona yakın 6.50 mybestpetshop ta
hatta hobipette 6.00 tl

https://www.mybestpetshop.com/versele-laga-muhabbet-yemi-500gr-p-3588.html

http://www.hepsiburada.com/versele-laga-muhabbet-kusu-yemi-500-gr-p-PTAN600421617?magaza=Atlantis Pet&wt_gl=cpc.nelk.petshop.pla&gclid=CKWAx9ubxM8CFREUGwodudkMFQ

https://www.hobipet.com.tr/urun/versele-laga-prestige-muhabbet-kusu-yemi-500gr

ayrıca rica ederim iyi dilekleriniz için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz iyi oldu bizim buradakiler neden pahalı satıyor bukadar ufak yerler diye sanırım o fiyattan satsa kurtarmıyacakmı.Birde içeriğine baktım sarı darı neden fazla akdarı oranı fazla olsa daha iyi olmazmıydı sarı darıdan daha iyi oldugunu duymustum.

Ben teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz iyi oldu bizim buradakiler neden pahalı satıyor bukadar ufak yerler diye sanırım o fiyattan satsa kurtarmıyacakmı.Birde içeriğine baktım sarı darı neden fazla akdarı oranı fazla olsa daha iyi olmazmıydı sarı darıdan daha iyi oldugunu duymustum.

orada yazan oranların hepsi kopyala yapıştır usulü içerik olarak baktığın
sarı darının üretimi daha kolay olduğu için sanırsam sarı darı tüm yem karışımlarında daha fazla doğallığı ve markasından dolayı bu yem tercih sebebi oluyor aslında kızıl darı oranı daha fazla olsa daha iyi fakat şöylede birşey var ordakiler hep kopyala yapıştır usulü elde edllmiş bilgiler tabaktaki şekline bakın sarı darı oranı bir çok yeme göre az ve bir çok yeme göre yine kızıl darı oranı fazla ve ordaki yazan oranlardan kat kat fazla olduğu olduğunu söyleyebilirim yani yazılan bilgiler yanıltıcı.

Güzel bir paylaşım olmuş bence en güzel yem direk ak darı hiç bir karışım olmadan. En azından yağlanma yapmıyor kuşlarda.

versela laga nın 20 kg olanı var aslında aynı ilden bir kaç kişi ortak alıp bölüşebilir diye düşünüyorum

Eski Vitakraft olacak ki tüm yemlerden üstündü. Menü diye bir yem çıkardılar ki içinde basmışlar sarı darıyı, yukarıdaki paket üzerinde doğru düzgün içerik ve yüzde dahi yazmıyor.
Versele Laga şu an piyasadaki en iyi yem. (Evde birkaç kuş bakan üretim yapmayanlar için.)

Versele Laga darı kalitesi bakımından Vitakraft'tan daha iyi fakat aspir tohumları çok sert,yulaflar çok gevşek.Benim tercihim yinede Versele Laga

Not: Papağan ve Pareket yemlerindeki darılar, Muhabbet kuşu yemlerindeki darılardan daha iri duruyor gibi.

Anadolu yakasında versele laga satan bir petshop biliyor musunuz ? İnternetten almak istemiyorum.