Karadeniz Pet

Yüksek tonda ötüş

Hank Moody

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,
Tam olarak bir sorun olarak görmediğim fakat farklı geldiği için bu konuda bilgi almak istedim.
Yaklaşık 6-6.5 aylık erkek muhabbet kuşum Şımarık son zamanlarda hiçbir değişken olmamasına rağmen yüksek tonda ötüş sergiliyor. Dili olsa azarlıyor gibi cırtlak bir tonda hemde. Genelde kafes dışında olan Şımarık, kafesinde iken bu davranışı sergiliyor. Bunun dışarı çıkmak için olduğunu varsayıyorum fakat dışarıda iken tüneğinde de omuzumuzda da iken birden yüksek sesle ötüyor. Rahatsız olacağı bir yeni materyal ya da bir durum söz konusu olmadı. Acaba ilgi istediği zaman mı bunu yapıyor bilemedim. Ayrıca omuzumuzda, üzerimizde olduğunda özellikle kulak ve dudakları ısırma durumu söz konusu. Konuşmadığımız durumda yaptığında konuşalım diye yaptığını varsayıyorum fakat konuşurken de ısırma davranışı sergiliyor.
Ve hazır konu açmışken kafes tünekleri ahşap, kafes dışı doğal ağaç dalından tüneği de ahşap fakat tırnakları fazlasıyla sivri. Bu konu da ne yapılabilir ya da normal midir bu durum.
Tabi sadece kötü yönlerini yazmış gibi oldum. Öğretmenine şikayet eden bir veli gibi Fakat bunların dışında gelişimi, yem yemesi, dışkısı, hareketliliği, konuşmaktaki gelişimleri konusunda maşallahı var. 3-4 kelime şuana kadar net olarak söylemekte. Eğitimlere devam ediyoruz. Aynı zamanda kendini kaşıtma delisidir
Sorunlarım hakkında yardımcı olacak değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyor iyi forumlar diliyorum

Belki sizlere saçma gelebilir ama, 6-8 aylıkken erişkinliğe ulaştıkları için kızışmış olabilir. Diğer bir seçenek ise, yüksek tonda ötmeyi, ısırmayı bir oyun olarak algılayabilir. Bu tarz hareketler sergilediği zaman 'Şşş, hayır' gibisinden tepki verip kızarak onu zamanla bu davranışından vazgeçirebilirsiniz. Tırnak konusuna gelecek olursak, aşırı sivri ise dikkatli bir şekilde derin olmamak kaydı ile ucundan kesebilirsiniz. Tırnak diplerine doğru bir doku var tırnağın içinde, gözle görebilirsiniz keserken. Derin keserseniz kanama yapar, buna dikkat edin. İyi forumlar diliyorum.

Belki sizlere saçma gelebilir ama, 6-8 aylıkken erişkinliğe ulaştıkları için kızışmış olabilir. Diğer bir seçenek ise, yüksek tonda ötmeyi, ısırmayı bir oyun olarak algılayabilir. Bu tarz hareketler sergilediği zaman 'Şşş, hayır' gibisinden tepki verip kızarak onu zamanla bu davranışından vazgeçirebilirsiniz. Tırnak konusuna gelecek olursak, aşırı sivri ise dikkatli bir şekilde derin olmamak kaydı ile ucundan kesebilirsiniz. Tırnak diplerine doğru bir doku var tırnağın içinde, gözle görebilirsiniz keserken. Derin keserseniz kanama yapar, buna dikkat edin. İyi forumlar diliyorum.
Estağfurullah. Genellikle şştt, hayır, yapma gibi söylemlerde bulunuyoruz fakat bir dönüt alamadık :)

Ötmesi ile ilgili yorum yapabilecek başka bir arkadaş var mı acaba?

Benim kuşta da vardı bu çok sesli ötmeler, bağırmalar , ilgi delisi olmuştu. Yanına eş alıp biraz nefes almıştım :) . Kuşlarda ergenlik gibi bı dönem benim tahminim, ben burdayım diyor.

Eş i gittikten sonra yine aynı davranışları devam etti ne kadar onla oynasamda ona yetmiyordu :D

Benim kuşta da vardı bu çok sesli ötmeler, bağırmalar , ilgi delisi olmuştu. Yanına eş alıp biraz nefes almıştım :) . Kuşlarda ergenlik gibi bı dönem benim tahminim, ben burdayım diyor.

Eş i gittikten sonra yine aynı davranışları devam etti ne kadar onla oynasamda ona yetmiyordu :D
Hmm belki de öyledir. Eşekliği fazla bu sıralar :)

Geri