Karadeniz Pet

Yanlış kaynayan kanat?

Kulu kapalı bir balkonda tutuyoruz gündüzleri de dışarı koyuyorum yanına da sadece temizliğini yapmak suyunu yenilemek için giriyorum alışamamasının sebebi bu olabilir mi ya da bir buçuk ay alışabilmesi için yeterli bir süre mi değil
İlla alışır size kuşla rahatsız etmeden biraz daha ilgilenin. Bir de rica etsem kuşun biraz daha net görünen bir fotoğrafını atar mısın?

Kulu kapalı bir balkonda tutuyoruz gündüzleri de dışarı koyuyorum yanına da sadece temizliğini yapmak suyunu yenilemek için giriyorum alışamamasının sebebi bu olabilir mi ya da bir buçuk ay alışabilmesi için yeterli bir süre mi değil
Kuş 1,5 aydır sizde ise ortama alışması gerekir.

Kuşun size alışabilmesi için sürekli sizi görmesi gerekir. Ortama alışmış olabilir fakat size alışmamış olması gayet normal. Kuşu kafesiyle beraber yanınıza alıp, günlük aktivitelerinizi yanında yaparsanız sizden bir zarar gelmeyeceğini anlayıp alışacaktır.

Kuşun vücudunu net gösteren bir fotoğrafını atabilir misiniz?
Kırmızılı fotoğraf ilk geldiği günden diğer ikisi anlık fotoğrafta belli olmuyor sanırım ama sol kanat bir tık düşük duruyor bir de ayaklarını temizlerken bir tırnağının olmadığını görmüştüm

Ekli dosyalar

• 23569F94-C053-41CD-B400-6869E56DD672.jpeg
    23569F94-C053-41CD-B400-6869E56DD672.jpeg
    475.6 KB · Görüntüleme: 15
  • 79E7FE49-296C-41C9-B2EE-F1BD9B8695EA.jpeg
    79E7FE49-296C-41C9-B2EE-F1BD9B8695EA.jpeg
    111.8 KB · Görüntüleme: 17
  • 2BC8969E-1B1F-414D-A2E7-139AF66D8651.jpeg
    2BC8969E-1B1F-414D-A2E7-139AF66D8651.jpeg
    653.7 KB · Görüntüleme: 14
Kuşun size alışabilmesi için sürekli sizi görmesi gerekir. Ortama alışmış olabilir fakat size alışmamış olması gayet normal. Kuşu kafesiyle beraber yanınıza alıp, günlük aktivitelerinizi yanında yaparsanız sizden bir zarar gelmeyeceğini anlayıp alışacaktır.
Tamamdır anlaşılan bu yıl sınava kuşla birlikte hazırlanacağız

Kırmızılı fotoğraf ilk geldiği günden diğer ikisi anlık fotoğrafta belli olmuyor sanırım ama sol kanat bir tık düşük duruyor bir de ayaklarını temizlerken bir tırnağının olmadığını görmüştüm
2 saattir ne diye düşünüyordum. Bu kuş erkek bir ev serçesi. Kuşu ne ile beslediniz bu süre zarfında.

2 saattir ne diye düşünüyordum. Bu kuş erkek bir ev serçesi. Kuşu ne ile beslediniz bu süre zarfında.
Ev serçesi mi? Köyümüz ormanlık alanda ve kendisinden bir sürü var ben ispinoz diye tahmin ediyordum aslında :) ilk geldiğinde besleyici olması açısından cicibebe bisküvisi yedirdim daha sonra köye gidişinde biraz böcek yedi sonrasında bir süre mısır gevreğini inceltip içine buğday falan karıştırıp peynir suyuyla kıvamlandırıp verdim şimdilerde petshoptan aldığım kuş yemini veriyorum yaptığım gevrekli karışımı çok sevmişti onun içine havuç katıp verdim geçenlerde bir de bizim yediklerimizden köfte patates kurabiye falan az miktar yemliğine koymuştum onları fda yemişti daha önce kuş beslemediğim için yanlış yapıyor da olabilirim bilmiyorum ama biraz şey düşüncesi hakim zaten yabani kuş doğada da ne bulsalar yiyorlar :)

Ev serçesi mi? Köyümüz ormanlık alanda ve kendisinden bir sürü var ben ispinoz diye tahmin ediyordum aslında :) ilk geldiğinde besleyici olması açısından cicibebe bisküvisi yedirdim daha sonra köye gidişinde biraz böcek yedi sonrasında bir süre mısır gevreğini inceltip içine buğday falan karıştırıp peynir suyuyla kıvamlandırıp verdim şimdilerde petshoptan aldığım kuş yemini veriyorum yaptığım gevrekli karışımı çok sevmişti onun içine havuç katıp verdim geçenlerde bir de bizim yediklerimizden köfte patates kurabiye falan az miktar yemliğine koymuştum onları fda yemişti daha önce kuş beslemediğim için yanlış yapıyor da olabilirim bilmiyorum ama biraz şey düşüncesi hakim zaten yabani kuş doğada da ne bulsalar yiyorlar :)

Bu kuş serçe değil, ispinoz. Tahmininiz doğru.

Bakalım inşallah. Geçen yıl yine hazırlanıyordum o zaman da yuvadan düşen bir güvercin eşlik etmişti bir haftalığına sonra uçup gitmişti ama bu seferki misafir kalıcı oldu :)

İnşallah bu sene kazanırsınız. Belki bu misafir size daha çok şans getirir :)

https://www.dogadernegi.org/serce/#:~:text=Türkiye%27de%20sekiz%20farklı%20tür,boz%20serçe%20ve%20küçük%20serçe…
Ben yanlış gördüm hocam herhalde. Daha önce bir tek zebra ispinozu gördüm vallahi yanlış bilgi vermeyeyim.

https://www.dogadernegi.org/serce/#:~:text=Türkiye%27de%20sekiz%20farklı%20tür,boz%20serçe%20ve%20küçük%20serçe…
Ben yanlış gördüm hocam herhalde. Daha önce bir tek zebra ispinozu gördüm vallahi yanlış bilgi vermeyeyim.

Hocam ben de kendisiyle tanışmadan önce bir tek zebra ve gökkuşağı ispinozlarını biliyordum biraz detaylı araştırıp buldum :) bu forumun amacı da bilgi alışverişi değil mi zaten hocam beraber öğrenmiş olduk
Bu sitedeki kuş türlerine detaylıca bakıp gaga yapısının ispinozlara benzerliğinden tahmin yürütmüştüm kanattaki beyazlıkta sayfanın en altındaki fotoğraflardaki kuşlarınki de eşleşince dedim ki bu ispinoz yani zor bir süreç oldu :D

Bilgilendirmeler için herkese çok teşekkür ediyorum. Veterinere götürürsem eğer güncelleme yaparım mutlaka (:)

Çok teşekkürler hocam. İkisi de oldukça farklı canlılarmış ama ben hiç ispinoz görmemiştim ya da gördüm de ispinoz olduğunu bilmiyordum.

Rica ederim. Evet ikisi oldukça farklı canlılar ama bir o kadar da benzerler. İkisini de daha önce yakından görmemiş bir kişi aradaki farkı ayırt edemez.