Karadeniz Pet

Yardımınıza ihtiyacım var

Furkan AYKAÇ

Yeni Üye
Muhabbet kuşum boncuk ile yaklaşık 2-2.5 aylık 1 ayı geçkin bende çok alıştı genel itibariyle iyiyiz fakat bazı problemlerimiz var. Açıkçası nasıl çözeriz bilmiyorum

1. Herşeyi Gagalaması: Malesef küçük çocuk gibi her dikkatini çeken objeyi gagalıyor ve 0 korku, yani gider gardolaba kıyafette gagalar bazen gider yerdeki halının arasını karıştır. Haliyle pisliklerle içiçede olabiliyor

2. Dışkısı: Dışkılaması etrafı pisletmesini kesinlikle dert etmiyorum gün sonunda toptan temizliyorum fakat, pislediği yerlere gidip dışkısına basma yada meraktan gidip gagalaması büyük problem yemeye çalıştığını sanmıyorum ama dışkısına karşı çok vurdumduymaz.

3. Dışarı çıkarınca içeri sokamamam: Malesef diğer kuşum fıstığın kafesini kale gibi sahiplenmesine alıştığım için kapısının önüne getirince giriyordu bu beyefendiyle her girişi ayrı bir hengameye dönüşüyor. Normalde dert etmem fakat devam eden önemli bir projem var teslime hazır hesaplarımı batırdı, sil baştan elde yazmak zorunda kaldım malesef 1-2 günlükte birşey değil mayısın sonuna kadar devam edecek. 2 ayda çıkarmadan durdurmam kanat gelişimi ve pisikolojisi için iyi değil diye düşünüyorum

4. Kafesin altını çok kullanması: Malesef istediği bişey olmasın kafesin dibine geçer kanadını çırpar sinirlenir. bunuda engelleyemiyorum.

Tecrübeli ustalardan tavsiyeleri bekliyorum çünkü 6. kuşum fakat hiç birinde bu tür hareketleri görmemiştim

Muhabbetler kemirmeyi seven meraklı hayvanlardır. Dediğiniz gibi herşeyi kemirirler. Burda iş size düşüyor. Dışarda olduğu zamanlar devamlı kontrol etmelisiniz, kendine zarar verecek birşey yapmasın. Bazı kuşlar kafesten dışarı çıktı mı içeri girmemek ister ama acıkınca girmek zorunda kalırlar genelde. Bunun yanında sevdiği bir oyuncak varsa kafese girmesini istediğiniz zaman oyuncağıyla kandırıp kafese koyabilirsiniz.
En azından projenizi tamamlayana kadar dışarı çıkarmayabilirsiniz veya oda müsait olduğu bir zaman ayarlayıp o saatlerde dışarı çıkarabilirsiniz.

Geri