Karadeniz Pet

Yavru Ayağı Sakat Muhabbet Kuşu Bakımı

Bugün neşesi pek yoktu. Az önce elime alıp baktım. Ayak tırnakları, ayağını yara yapmış biraz kızarmış. Elleyince huysuzlandı zaten. Crystalin ile temizledik. Umarım yarın sabaha birşeyi kalmaz.

Bugün neşesi pek yoktu. Az önce elime alıp baktım. Ayak tırnakları, ayağını yara yapmış biraz kızarmış. Elleyince huysuzlandı zaten. Crystalin ile temizledik. Umarım yarın sabaha birşeyi kalmazv
Veteriner yüzde 60 oranında iyileşmiş derken, bunu filme bakıp söylemiştir umarım. Dışardan gözlemle anlaşılcak birşey değil. Uzman değilim ama kuşun bacağındaki sorun çarpık bacaktandan da ileri seviyede sanırım. Çarpık bacağın tedavisi bile daha erken bi evrede işe yarıyo. Bu kuş en az 28-30 günlük bu şekilde iyileşmesi çok olası değil. Ama inşallah iyileşir de biz yanılırız. Moral bozmak için değil ama hem petshobun net ölücek gözüyle bakması hemde veterinerin bu kadar iyileşme vaadi biraz tuhaf.

Şimdi veteriner hekimden geldik. Ayaklarını süngernden çıkardı. Sonuç iyi değil maalesef. Yeni sünger ayarlayıp tekrar koydu, 1 ay kadar kalması lazım dedi. Umarım 1 ay sonra en azından tünekte duracak kadar iyi olur.

Kuşun kemiğinin derisi mor diye hekimle görüştüm. Ayaklarını açıp bantlamıştı. Ayaklarını açtık. Ayak renginde değişiklik yok ama uzun süredir kapalı diye sanırım, şimdi ayakların üstüne basarken zorlanıyor canı yanıyor. Umarım en azından tünekte duracak kadar iyi olur.

3 gün geçti, ayaklarını sıkıyor diye, açık bir şekilde bantlamıştı veteriner. Onu açtıktan sonra biraz zorlandı ama şu an gayet iyi. Crystalin sıktık ayağına.

gelişmeleri burada paylaşacağım. Umarım en azından tünekte duracak kadar düzelir ayağı, sürekli salıncağa çıkmaya çalışıyor :(

3 gün geçti, ayaklarını sıkıyor diye, açık bir şekilde bantlamıştı veteriner. Onu açtıktan sonra biraz zorlandı ama şu an gayet iyi. Crystalin sıktık ayağına.

gelişmeleri burada paylaşacağım. Umarım en azından tünekte duracak kadar düzelir ayağı, sürekli salıncağa çıkmaya çalışıyor :(
Şimdi nasıl oldu hocam

Şimdi nasıl oldu hocam
Hocam ayağı sanırım düzelmeyecek. Onun dışında iyi. Az önce ilk uçuşunu yaptı. Elimle tutarım diyordum ama bırakır bırakmaz çok hızlı uçarak kaçtı, duvara çarptı umarım kkötü birşey olmaz. Yoldaş oldu artık bana, ayağı böyle bile kalsa ömür boyu bakacağım.

Şimdi geldik kontrolden. Süngeri çıkarıp kafese koydu. Yere tamamen paralel yani 180 derece değil ama normal kuşlar gibi 90 derecede değil. Biraz arada hafif açılı. Göğsü yere değmeyecek şekilde. Yeni sünger ayarlayıp ayaklarını ona koydu veteriner hekim. Şimdilik kötü değil ama sanırım tünekte duracak kadar düzelmeyecek çüünkü kuş bana çok geç geldi :(

Belli bir yaştan sonra düzelmiyor ne yazık ki yavru iken yapılsa muhtemelen çok daha düzgün olurdu.

Merhabalar,
Yavru kuşumuz artık ayağını sürekli süngerden çıkarıyor. Tekrar takması çok zor oluyor. Ayakları çok olmasada ayrık duruyor yani tünekte duramaz ve yürüyemez bir şekilde.

Dışkıları son 1 haftadır sürekli böyle. etrafında hafif yeşil renkli sıvı oluyor. 2-3 aylık kuşlarda normal midir acaba?
@eyunal @Recai SULAMİS
umutd1.jpeg
umut d2.jpeg

Üstünden baya zaman geçmiş sanırım ama protez yapmayı denemiş miydiniz?

Özel kelepçeler var ama ben makyaj süngeriyle yapmıştım. Videosunu da atıyorum. Ama dediğim gibi belki bu tedavi için yeterince genç değildir, zararı olup olmayacağını bilen birileri de teyit ederse iyi olur. İnşallah iyileşir en yakın zamanda.

MUHABBET KUŞU ÇARPIK BACAK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ( HOW TO TREAT A BLEED BOTH BLEED LEG ) - YouTube
Hocam bunu biliyorum bende makyaj süngeri ile yaptım 2 ay kadar. Şu an 3 aylık. Siz protez deyince farklı birşey sandım. Şu an süngersiz, sürekli çıkarıyor. Tam basamıyor ama ayakları yere tamamen paralelde değil.

Hocam bunu biliyorum bende makyaj süngeri ile yaptım 2 ay kadar. Şu an 3 aylık. Siz protez deyince farklı birşey sandım. Şu an süngersiz, sürekli çıkarıyor. Tam basamıyor ama ayakları yere tamamen paralelde değil.
Kusura bakmayın ben de geçmiş mesajları çok okumadım belki söylemiştiniz. Çıkarıyorsa kelepçe gibi hazır olanları da var sanırım ama yine ne kadar fayda eder bilmiyorum.

Geri