Karadeniz Pet

Yavru eş dişi

Mmmuhabbettt

Yeni Üye
Merhabalar benim 5 6 yaşlarında erkek muhabbet kuşum var uzun zamandıe bizle. Canlı hareketli ve sağlıklı bir kuş. 1 sene önce eş sahiplendik ona ama uyum sağlayamadı eşi onu dövdü. Sakin bir kuş. Son zamanlarda çok ötmeye ve üreme hareketleri göstermeye başlayınca bir eş sahiplendik kuşçu 4,5 aylık olduğunu ve eş olabileceğini söyledi biz de eş olarak aldık yanına. Yanına gelir gelmez öpüştüler. Erkek dişinin ağzına yem kustu. Ara sıra yine kusuyor. Genelde yan yanalar. Ama dişinin küçük olması beni korkuyuyor. Çok mu küçük? Zarar gelir mi diye. Erkek kuşum kokrak bir kuş dişinin tek bir hareketinden hemen kaçıyor. Dişiyi hırpalayamaz yada zorla çiftleşemez ama yine de sormak istedim

10 aylıktan ufak kuşu eşe atmak doğru değil.
Değiştirin veya 10 aylık olana kadar yuvalık takmayın. Kavga olursa ayırın.

Kuş yeni zaten daha yuvalık takmadık. Kavga olmadı şu ana kadar hep yanyanalar ara sıra erkek dişinin ağzına yem kusuyor. İlk gün kustu sonra dişi de bir süre sonra etrafa yem kustu herhalde fazla mı geldi kustuğu yem bilmiyorum. Erkek kuşum çok çekingen ve korkak olduğu için yanına bile zor yaklaşıyor. Yani kavga olsa bile pasif taraf erkek kuşum olur. Yuvalık takmamanın ne etkisi olur? Yani çiftleşmeye engel mi?

Bak şimdi. Erkek dişiye, dişi erkeğe, erkek erkeğe, dişi dişiye, büyük yavruya, yavru büyüğe, büyük büyüğe, yavru yavruya yem kusabilir. Bu kuşlar doğal davranışıdır. Yem kusuyor diye eş tuttular veya tutacaklar anlamını çıkartamazsın. Keşke erişkin bir kuş alsaydın.

Bak şimdi. Erkek dişiye, dişi erkeğe, erkek erkeğe, dişi dişiye, büyük yavruya, yavru büyüğe, büyük büyüğe, yavru yavruya yem kusabilir. Bu kuşlar doğal davranışıdır. Yem kusuyor diye eş tuttular veya tutacaklar anlamını çıkartamazsın. Keşke erişkin bir kuş alsaydın.

Benim kuşkarın erişkin yaşıyla alakalı net bir bilgim yoktu o yüzden bilmiyordum sahiplenmeden önce. Sonradan araştırınca aklıma takıldı. Tam kaç aylık net de hatırlamıyorum. Net öğrenip ya eşi değiştiricem yada dediğinizi yapıcam o zaman. Cevabınız için teşekkür ederim