Karadeniz Pet

Yavru fransız tüy hastalığı mı?

Fransız tüy hastalığı mı?

• evet

Kullanılan: 0 0.0%
  • hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    0

nuninalo

Yeni Üye
Merhaba,
iki haftadır ben de olan yavru muhabbet kuşumun kanatlarının altında tüyler yok. Ya dökülmüş yada yeni çıkıyor gibi. Yoluk yoluk.
Ayrıca kuyruğu yok:( genelde yürüyor, civciv gibi. uçması da max. 1 metreden yere süzülme şeklinde. Yerden kafesin üstüne uçamıyor. Yani henüz uçma yetisi yok.
Yavru diye düşünüyordum ama kanat altını gördükten sonra, araştırmaya başlayınca fransız tüy hastalığı olabilme ihtimali yüksek geldi. Ayrıca sağ kanatın uç kısmında bir tüyün dibinde kırmızı kan toplanması var. Dün veterinere götürdüm, ama tek kelimeyle kuş konusunda cahil veteriner. uzmanlık alanı değildi. Bu yavruma nasıl yardımcı olabilirim?

36464

36461

Normal gözüküyor ama fotoğraf pek net değil kuş tüy dökerken kan akıyor mu? Özellikle kanat kökleri

Tüy değşimi olmadan da kuşların bazı tüyleri dökülebilir.Kuyruk tüylerin hepsi aynı anda dökülmüş ama yenileri çıkacaktır, merak etmeyin. :)

Kuşa B vitamin kompleksi (Beforvel) verin çok faydasını göreceksiniz. kuş da anormal bir tüy sorunu var. tüy tam olarak çıkmadan dökülüp yeni zayıf ve kalitesiz tüy çıkıyor anladığım kadarı ile. tüy köklerinde kan olması da cabası. dediğim gibi kuşunuza beforvel verin veterinerlerden veya zirai ilaç satan yerlerde bulabilirsiniz. düzenli olarak mama verin. 1 kaşık mamaya 1 çay kaşığı zeytin yağı katarsanız tüy gelişimine çok faydası olacaktır.

Kuşa B vitamin kompleksi (Beforvel) verin çok faydasını göreceksiniz. kuş da anormal bir tüy sorunu var. tüy tam olarak çıkmadan dökülüp yeni zayıf ve kalitesiz tüy çıkıyor anladığım kadarı ile. tüy köklerinde kan olması da cabası. dediğim gibi kuşunuza beforvel verin veterinerlerden veya zirai ilaç satan yerlerde bulabilirsiniz. düzenli olarak mama verin. 1 kaşık mamaya 1 çay kaşığı zeytin yağı katarsanız tüy gelişimine çok faydası olacaktır.
Merhaba,
kanat altındaki tüyleri kendi yoluyor gibi görünüyor. Kanat altını tiftikledikten sonra dökülen tüyler resimde. Kafesinde dökülen büyük tüy göremiyorum. ama ilk yazdığımda kan oturmuş bir kökten bahsetmiştim. Onu fotoğraflayabildim. Yorumlarınızı beklerim. Beforvel internetten bakıp bulamamıştım, yarın veterinere soracağım.
36465
36465
36466
36466

Tekrar merhaba,
2.5 ay geçti ve bu süre zarfinda kuşumun 2.kanatlari ve kuyruk tüyü çıktı. Ama döküldü :)
İyi bir veterinere götürmüştüm, buraya yazdıktan sonra. 2 tüy çekimi yapmıştı kanatlardan. Kanatlarındaki tüyleri gözlemlememi istemişti. Her dökülen tüyü biriktirmeye başladım ve dökülen kanat tüylerinin bir kısmını resimde paylaşıyorum. Kuyruk tüyleri de var ama onları fotograflamamisim. Sonuç olarak, kuşum Fransız tüy hastasi. Veterinerin verdiği vitamini kullanmaya başladığımdan itibaren tüyler hızla uzamaya başladı ve kısa bir süre sonra döküldü. Bu bir döngü. Resimdeki açık renkli tüyler dökülüp,tekrar cikiyor. Ama kalitesiz tüy, tuylerin içinde delikler var. Tüysüz kalmaması teselli şuanda. Uçamiyor ve yüksekten korkuyor. Ben kendisini böyle kabullendim, sevdim.:)
Sizleri de bilgilendirmek istedim. Kendisine oyun parkı yaptırdım. Oda içinde kafes kapısı açık, full özgürlük verdim. Köy muhtarı gibi geziyor. Başka ne yapabilirim, bilemiyorum. Yanina arkadaş alamıyorum. Öneriniz varsa beklerim.
38573
38575
38576

Maşallah. Olduğu gibi kabullenmek tabi ki önemli ama siz yine de tedaviye devam edin. Sirkeli su ile banyo yaptırın. B vitaminini, yulafı ve aspuru eksik etmeyin. Youtube da Hayatım hayvanlar kanalı var. Sahibi Onur hocam cok kuş kurtardı french molt dan. Onunla iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

Maşallah. Olduğu gibi kabullenmek tabi ki önemli ama siz yine de tedaviye devam edin. Sirkeli su ile banyo yaptırın. B vitaminini, yulafı ve aspuru eksik etmeyin. Youtube da Hayatım hayvanlar kanalı var. Sahibi Onur hocam cok kuş kurtardı french molt dan. Onunla iletişime geçebilirsiniz. Geçmiş olsun

French molt ile ilgili internet üzerinden baktığım kadariyla tedavisi olmayan bir hastalıkti. Ama kanala bakacağım. Çok teşekkürler

Geri