Karadeniz Pet

Yavru kuşlarımı annesi dövdü

İlknur_bjk

Paylaşımcı Üye
Benim cift kuslarimin iki yavrusu yeme dustu gibi. Biri dustu niride kafes icinde annesi yem kusuyordu. Bende gece usumesinler diye yuvaya koydum. Nasa sabah tekrar kafes icine inerler diye. Lakin annesi yuvanin icinde o kafes icine inenleri dovdü. Bende mecbur ayri kafes hazirladim ve o 2 yavruyu ayirdim. Lakin yavrularin ayaklari soguktu. Kafes tabanina talas doldurdum. Ustunede yunden bir ortu ile sardim. Ama yinede usurler mi sizce? Onları sıcak tutmak için baska neler yapabilirim? Acik renkli kabuklu yem yerken gordum hatta su bile icti. Ama koyu mavi olan dariyi bile kiramiyor hibi geldi. Hatta acik renk yabru ona sanki yem kusuyor gibime geldi. O yavrunun yem yiyip yemedigini nasil anlarim? Kursaklari tuylu oldugundan anlayamiyorum. Kafeste 1 kap kabuksuz , 1 kap kabuklu ve 1 tanede dal dari mevcut. 5 yavrusuna yuva icerisinde bakiyor. Onlar kafes icine dusmediler daha.

Ekli dosyalar

• 20190313_045229.jpg
    20190313_045229.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 49
  • 20190313_042929.jpg
    20190313_042929.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 53
Aspur ver yemeleri için. Aspuru daha rahat kiriyorlar. Babalari beslemiyor mu.? Ellerinle kursaklarini yokla belli oluyor yem yiyip yemedikleri.

Aspur ver yemeleri için. Aspuru daha rahat kiriyorlar. Babalari beslemiyor mu.? Ellerinle kursaklarini yokla belli oluyor yem yiyip yemedikleri.
Acik renkli olan gozumun onunde yedi, hatta su bile icti. Diskisida buyuk kuslarim diskisi gibi koyu icerikli. Ama koyu mabi olan yavruyu yem yerken gornedim. Aspur genelde ishalli kuslara veriyorlar diye petsopcu bana onu vermedi. Onceden de boyle bir konuyla karsilasmis.

Benimde en büyüğü 35 iki gun arayla yavrularim var sadece aspuru ve dal dariyi kirabiliyorlar. 3 u ymem düştü 2 si yuvalikta. Aspuru daha cok yiyorlar. Alakasi yok sadece ishal kuslara verilir diye. Buyuk kuslarimada yeme karistiriyorum ve istahla yiyorlar. Bir sorun da olmadi simdiye kadar. Yumurta mamasi da yapabilirsin kafesin tabanina koy. Yemleride kafesin tabanina koy. Ayrica yavrularda birbirini besliyor.

Benimde en büyüğü 35 iki gun arayla yavrularim var sadece aspuru ve dal dariyi kirabiliyorlar. 3 u ymem düştü 2 si yuvalikta. Aspuru daha cok yiyorlar. Alakasi yok sadece ishal kuslara verilir diye. Buyuk kuslarimada yeme karistiriyorum ve istahla yiyorlar. Bir sorun da olmadi simdiye kadar. Yumurta mamasi da yapabilirsin kafesin tabanina koy. Yemleride kafesin tabanina koy. Ayrica yavrularda birbirini besliyor.
Bugun 2 yavrum daha cikti kafes icine. Onlarida kardeslerinin yanina koydum. Ilk cikan yavrum yem yiyor. Hatta Maşallahi var kafesin altini ustune getiriyor. Kafes tabaninda geziyor elimi kafes icine sokunca hemen kafes kapaginin acikligindan disari cikiyor. Digerlerini bugun gozlemledim ve dal daridan yemeye basladilar. Kabuksuz yem de yiyorlar. O buyuk olan yavru ilk defa gordum dediginiz gibi kardesini besledi. Buyuk olan hareketli oldugu kadar, doymak da bilmediginden yiyip kardesiylede paylasti şimdilik iyiler takipteyim. Yuvada 3 yavru kaldi. Onlarda hayirlisiyla cikarlar İnşallah.

Ekli dosyalar

• 20190314_012710.jpg
    20190314_012710.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 32
30 günden büyükse korkmayın, alışır kısa zamanda.
Kafes tabanına kap içinde yem ve aspur konulabilir.
Kafex tabanina yakin yemleri resimdeki gibi. Yavas yavas alistilar gibi. Dal daridan ve kabuksuzdan yiyorlar. Ama resimdeki acik mavi buyuk olan yavrum bir diger kardesini annesi gibi besledi. Bugunde 2 tanesi kafes icine dustu. Suanda 4 yaru yem kirip yeme yolundalar

Kabuksuz yem koyma istersen. Ona alışıp tembellik ediyorlar sonra.
Ama koyu mavili kuşum kabuksuzdan yiyor suan. Daha sonra alacagim altindan. Gerci anne kus ve baba kusda kabuklu yem yemelerine ragmen kabuksuzda var kafesle4inde ondan da yiyorlar..

Geri