Karadeniz Pet

Yavru kusun ilk tüye girmesi

Bıcırık çilenkoğlu

Meraklı Üye
Selam yaklaşık 3-4 haftadır bizimle olan junbo kırığı erkek yavru kuşum tüye girdi
Bir cok kus bilirim bunun kadar sakin ve sevimli kuşum olmamıstı ısırma diye bisey tanımazdı ve cok akılli bir kuş ilk kelimsi cicikuşu söylemek üzere aslında soyluyor yanlız oldugu zaman beni fark edince utanıyor ve söyliyemiyor 1-2 güne eminimki tam olarak soyliycektir.
Benin sorum kuşum on gunden fazla oldu tüye girmis bu dönemi dogru atlatmasi icin ne yapnalıyım ve ne kadar sürer bu olay.sakin olan kuşum agrasifleşti kafesi actığımda saldırıyor bu tüyden olduğunu düşünüyorum yanılıyormuyum.bu dönemde kusa zorla banyo yaptırmak doğrumu?
Bilgili tecrübeli arkadaşların şu tüye girme konusunu biz hoby kus besleyenlere bir anlatsada bizde minik dostlarımıza doğru birsekilde yardımcı olabilsek şahsen okadar çok sey duydumki inanın hangisi doğru hangisi yanlıs karar veremez oldum.
Simdiden cok teşekür ederim. IMG_20180403_144415.jpg.jpg

Tüy dökme döneminde bütün kuşlarda karın ağrısı ve halsizlik olur. Bu dönemde yeşil sebze verirseniz tüyleri daha canlı ve parlak olmasını sağlar.Tüy dökümünde kuşlara banyo yaptırmak onları rahatlatır.Bu dönemde B vitamini takviyesi gerekir.Kafesin temiz olması gerekir ve kuşunuzu fazla rahatsız etmemeniz...Bu dönemde daha hassas oldukları için enfeksiyon kapma ihtimali de yüksektir ama bu dönem geçtiğinde kuşunuz eskiye oranla daha keyifli,hareketli ve parlak renklerde olur yani beklemeye değdi diyebiliriz...*-*

Yulaf verebilir sürüşüne vitamin özellikle b vitamin verebilir siniz 3 de 1 oranında elma sirkeli şu ile fis fis yapabilirsiniz

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hey bee 10 gün ne ki :) daha kaç 10 günü var :p gerekeni demişler zaten vitamin önemli. Banyoyu da zorla yaptırmayın. Fıs fısla sıkabilirsinz sirkeli su.ısırmaları asabiyeti flan hep geçici.
Sağlıklı beslemeler.

Geri