Karadeniz Pet

Yavru kuş Nasıl Alıştırılır...

BURAKBASKAN

Paylaşımcı Üye
MUHABBET KUŞU EĞİTİMİ
Yazı Tarihi:03.05.2014
Kendi uyguladığım yöntemdir. Kesinlikle Bu paylaşımdaki amacım bilmişlik taslamak değildir ve kendi uyguladığım, iyi sonuç aldığım denemedir.
Aldığım kuş erkek ve 30 günlük bir kuştur.
Kuşu özellikle araştırarak üreticiden daha salmak kafese düşmeden anne-baba yanından aldım.
- İlk gün eve getirdim. Önceden hazırladığım kafese kuşu koydum.
- Kafesini şu anda da bulunduğu salonda biraz kuytu bir yere koydum.
- 2. gün kafesi yine bulunduğu oda da tüm odayı göreceği bir yere koydum.
- 3. gün kafes kapısını açıp elime 1 parça yem alarak elime gelmesini bekledim.
- 4-5 dakikalık bir tereddütten sonra elime geldi.
- Devamında hergün parmağımı çok yavaş hareketler ile göğsüne doğru tutarak parmağıma çıkmasını sağladım.
- her gün her gün bu pratiği yaparak bana alışmasını sağladım.
- Benim için eğitimin en önemli parçası ise basit zilli ve kuşa zarar vermeyecek bir oyuncak oldu. O ouncak ile kafesde yalnız kaldığı zamanlar da oyunlar oynadı.
- kuş geldikten itibarek 15 gün hiç salmadım. Bu süre zarfında kafes konumu itibari ile bulunduğu odayı bilhassa bana, eşime ve en önemlisi ilerleyen zamanlarda mükemmel bir dostluk kuracakları oğluma alışmış oldu.
- İlk uçuş’da şu taktiği kullandım. Kafesinde vakit geçirdiği oyuncağı aldım elime.
Kafes kapısını açınca oyuncağını görünce kafesden çıkarak elime kondu.
- çok yavaş hareketler ile oyuncağı koltuk üstüne bıraktım. Mutlu olduğunu gördüm ve o oyuncak ile oynarken bende gıdısından sevdim.
- İlk gün 10 dakika sonra hiçbir şekilde avuçlamadan oyuncağı vasıtasıyla kafese koydum.
- Bu süre ve taktiği hergün 3-5 dakika arttırarak uyguladım.
- Bi ara uçma özelliğinin tam farkına varınca ve konacak yer bulamayınca klima ünitesinin üstüne konmaya başladı. Bunun bir sorun teşkil edeceğini düşünerek klima üstünü karton kutular ile kapattım.
- Oğlumla birlikte saldığımız zaman ilgisi genelde ona ilgili ama benide ihmal etmiyor.
- Çalışmalarda eşim fazla yanımızda bulunmadı ama onunda gözlüğü ilgisini çektiği için onuda ihmal etmiyor.
- En önemli hususlar biri ise kuş bugun bana geleli 2,5 aylı bir süre olmasına rağmen 1 kez bile kuşu avuçlamadım.
- Şimdi ise bugun geldiğim nokta ise akşamları 1 saate yakın uçuruyorum. Kafesin kapısını açar açmaz benim yada oğlumun üstüne uçuyor.
- Şimdi ise konuşma çalışmlarına başladık.Güzel tepki veriyor. Sanırım 15-20 Gün içinde ilk kelime duyacağım inşallah.
- Kısaca biraz sabır ve aşırı ilgi,sevgi ile kuşu istediğim gibi alıştırdım.
- Bu yazı tamamı ile bana (Burak Çeliktaş) aittir. Burada amacım bilmişlik yada akıl vermek değildir.
Kendi uyguladığım ve Başarlı olduğumu düşündüğüm yöntemi belki 1 kişiye faydası olur diye paylaştığım bir yazıdır.

Yazı Tarihi:03.05.2014

Videolar:
Maviş 35 Günlükken eğitimin 3. günü
Mavisin egitimi 3. gün - YouTube

Maviş 45 Günlükken eğitimin 10. Günü
Mavisin egitiminde 10.gün - YouTube

Maviş 50 Günlükken kafes Dışında Kendini Sevdiriyor
Sevdikce mayisiyor - YouTube

Maviş 60 Günlükken artık bize alıştı
Mavisle yagizin arkadasligi - YouTube

Maviş 5,5 Aylıkiken artık 4-5 kelime bıcırdıyor, konuşuyor
Mavis 01/07---2 - YouTube

Maviş 6 aylık ve konuşmayı başarıyor
Mavis 01/07---1 - YouTube

Not: Daha net ve daha fazla kelime çıkarıyor ancak kamera veya telefon bütün konsantrasyonunu bozuyor 

Şu an 10 Aylık civarı olan mavişin son hali.

31 Eylül Çekimi:

Konuşmasını Çekmeye Çalıştım Ancak Telefona Düşkünlüğü Çok Fazla.
Gizli Çekim Yapmaya Çalıştım.
Not: Kelime Sayısı Daha Fazla...

[YOUTUBE]mO3r4D0i33M[/YOUTUBE]

Bişey Yerken Rahat Durmaması:
Ç.Kraker Fazla Şapırdamış Kusura Bakmayın
:D
[YOUTUBE]jY-xXBPSAIg&list[/YOUTUBE]

Parmağa Komut Videosu:
[YOUTUBE]MZWpnW3GoZY[/YOUTUBE]

NOT: Kendisi telefon hastası olduğu için bütün konsantrasyonunu bozuyor telefon.
Daha çok konuşkan, daha oyuncu bir arkadaş..

Son düzenleme:
Teşekkür ederim abi düşüncen için.
Saygılarımı sunuyorum.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Acizane denediğim ve çok iyi sonuç aldığım yöntemi paylaştım.

Bugün yada yarın ise 10. ayın sonunda ki kafes dışı ve insana yaklaşımını sizler ile paylaşıcam inşallah...

Abi bunu daha önceleride paylaşmıştın zaten bu konu sabitlense ya göz önünden kaybolmasa sürekli muhabbet kusum nasıl alışır ne yapmam lazım tarzında sorular geliyor, onlara açıklayıcı bir cevap bu başlık, neden sabitlenmiyor.

Abi bunu daha önceleride paylaşmıştın zaten bu konu sabitlense ya göz önünden kaybolmasa sürekli muhabbet kusum nasıl alışır ne yapmam lazım tarzında sorular geliyor, onlara açıklayıcı bir cevap bu başlık, neden sabitlenmiyor.

Levent abinin önerisi ile buraya açtım sanırım sabitlendi.
İlgi, düşünce ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.
Saygılarımı sunuyorum.

emeğinize sağlıl. teşekkürler..

helal olsun hocam maşallah güzel eğitmişsiniz keratayı :)

Mehmet bey ve Taner bey düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

Yönteminiz ve sabrınız çok iyi. Sonucunu çok iyi almışsınız. Bende sizin yönteminiz gibi hiç avucuma almayarak ve göğsüne el dışı ile alıştırma yaparak eğittim. Hergün bizimle dışarıda özgürce oynar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Benimkide bana alışık ama ele asla gelmiyor .. parmagımı göğsüne hafif baskı yaptıgımda başka yere gidiyor :)

Benim kuş henüz 1 aylık. Bırakın kafesin içine elimi sokmayı yavaşça kafese yaklaşırken bile ortam geriliyor. Nefes nefese kalıyor. Ne yapmalıyım?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:39 -->-> Daha önceki mesaj 16:46 --

Korkutacak bir şey de yapmadım. Sizce başlarda normal mi? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Emeğinizin sonucu bu olsa gerek.Tebrik ederim
Yazınınızın başında Mavişi anne ve babasının yanından direk aldığınızı belirtmişsiniz,bence mavişin bu kadar eğitime ve alışmasına etken olan asıl önemli noktalardan biride bu.Çünkü 5 ayrı kuş yetiştirmemde dikatimi çeken şu oldu.Petshop lardan alınan kuşlar nedense çok korkak oluyorlar.Bence bunun nedenide Petshop'lardaki kafeslerde en az 20-30 yavru bulunmakta ve bu yavrular sahiplendirilirken her defasında biri yakalanmak için hırpalanıyorlar ve öbür kuşlarda her defasında bu hırpalanmaya ve kargaşaya maruz kalıyorlar.Ve tabi alınan bu kuşu eğitmekte bir hayli zor oluyor.
Ayrıca örnek bir sunun hazırlamışsınız bunun içinde teşekkürler.

Benim birkaç sorum olacak: (forumu aradım ama bulamadım cevabı)
5 gün önce bir petshoptan 30 günlük bir erkek muhabbet kuşu aldım (ismi şans), yemini yemediği için elimden yem vermek isterken kafesten kaçtı 2-3 kere, şimdi ise elimden gene yem yiyor ancak hemen dışarı çıkmak istiyor, bir kere dayanamayıp çıkarttım kafesten ancak uçup dolabımın üstüne konuyor sürekli orda kalıyor hareket etmeden, elime alışması, kafesten çıkartınca elimden kaçmaması için neler yapmalıyım?
1-2 gün dışarı çıkartmayıp, elimden yem yedirip; iyice elime alıştırıp ondan sonra tekrar mı başlamalıyım eğitime? bugün çıkartmamaya karar verdim ancak şimdi de deli gibi cikliyor, çıkartmamı istiyor. sanırım kızdı bana :( daha erken olduğunun farkındayım ama ne yapmalıyım onu bilemedim. Avcumun içine hiç almadım bu arada, sıkıştırmadım yani kuşu. Cevaplarınızı bekliyorum...

Eğitimde kuşun yaşından cok bence karakteri belirleyicidir.Bu yıl tam 4 kus denedim eğitmek için.Yaşları da ufak ti ama 3 kuşta ışığı görmeyince degistirdim.Bunları direk üreticiden almıştım.En sonunda petshoptan bir yavru daha aldım yeme yeni düşmüş.İlk 3 gün salmadım.Sonra ger gün azar azar saldım.Ama asla avuclamadim.Önceleri parmak ucuyla sonra avucumla yem verdim.Dal darıyı ödül olarak kullandım.Kafese oyuncak vs asmadim.Simdi 3 hafta civarı oldu.Nerede olursa olsun çağırınca parmağına gelir.Ev halkının omzundan kafasından inmez.
Kafes sürekli açık tamamen ozgur geceleri kapatırım uyurken.
Kısacası kimi kuşla 2 ay uğraşırsınız ancak bir noktaya gelir kimi 3 haftada.Her kusun kendine özgü karakteri var tıpkı insanlar gibi.Sizinle anlaşabilecek kuşu bulabilmek önemli bence.
Bu arada kuşu size alıştıracak şey ilgidir.İlgi derken peşinden koşturup sıkıştırmak değil.Özgür bırakın kuşu ama sürekli sizi görsün.Kafes oturduğunuz odada olsun ki oradaki gürültüyü rutin yaşamı gözlemlesin kusunuz.

aç bırakarak alıştırmaya çalışanlar var doğru birşey değil gibi geliyor bana,

Geri