Karadeniz Pet

Yavru Muhabbet Kuşları Ne Zaman Ayrılmalı

ResurrectionOnur

Meraklı Üye
Merhaba Arkadaşlar,

6 adet yavru muhabbet kuşum var. en büyükleri 36 günlük. hepsinin arasın da 2 gün var.

1 tanesi yuvadan çıktı sürekli kafes de duruyor kuş kumu filan yiyor. Yem yediğini görmedim daha.

1 tanesi de ara da yuvadan çıkıyor yerdeki yemleri kırabiliyor sonra geri yuvasına giriyor. 2 tanesi de çoğunlukla yuvalığın kapısın da duruyor kafese çıkmıyor.

Bu kuşları ne zaman ayrı bir kafese almalıyım ? Anne veya babaları zarar vermiyor fakat yuvaya girmek de zorlanıyorlar büyükler kapıda beklediği için.

İşin garibi büyükleri ayırdım fakat anne ve babaları ayırdığım kafesin üstüne geliyor yavrular da kafesin tepesine çıkıp anne babasından yem istiyor içim el vermedi geri birleştirdim. Bu arada 2 kere kaçıp uçmaya da çalıştı keratalar.

Nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı bekliyorum ?

Yem kırdıklarına emin olduğunuzda kafesten ayırmanız doğru olacaktır.

Yem kırdıklarına emin olduğunuzda kafesten ayırmanız doğru olacaktır.

Hocam ayrıyorum da yavrular da anne baba da kafayı yiyor o zaman. Yavrular kafesin üst tellerine çıkıyor anneleri de kafesin üstünden besliyor teller den düşe düşe biryerlerine bir şey olacak diye korkuyorum.
Ama anneleriyle ayni kafes de rahat duruyorlar.
Tek sorun Kalbalık oldular anne baba yuvaya zor giriyor hatta baba giremiyor artık. Kalan 2 ufaklık yeterince beslenemeyecek diye korkuyorum. Çünkü anne babanın yuvaya girmesine izin vermiyor yolda hemen büyükler besleniyor.

Hocam ayrıyorum da yavrular da anne baba da kafayı yiyor o zaman. Yavrular kafesin üst tellerine çıkıyor anneleri de kafesin üstünden besliyor teller den düşe düşe biryerlerine bir şey olacak diye korkuyorum.
Ama anneleriyle ayni kafes de rahat duruyorlar.
Tek sorun Kalbalık oldular anne baba yuvaya zor giriyor hatta baba giremiyor artık. Kalan 2 ufaklık yeterince beslenemeyecek diye korkuyorum. Çünkü anne babanın yuvaya girmesine izin vermiyor yolda hemen büyükler besleniyor.
Geniş kafeslerden alma imkanınız var mı? Ferah olur. Belli beslenme saatleri belirleyin o saatlerde büyükleri ayırın ki küçükler beslensin, sonra tekrardan birleştirirsiniz. Aklıma bu geldi.

Geniş kafeslerden alma imkanınız var mı? Ferah olur. Belli beslenme saatleri belirleyin o saatlerde büyükleri ayırın ki küçükler beslensin, sonra tekrardan birleştirirsiniz. Aklıma bu geldi.

Hocam İnan’ın kafes piyasa da parasıyla hazır alabileceğiniz en geniş ve büyük kafes. Hatta ikincisini alacağım. Dediğiniz mantıklı geldi arada büyükleri ayırabilirim bir deneyeyim teşekkürler.

Dostlar selam.

Anne baba ve yavru kuşların bu sekil de Yanyana kafes de durmaların da bir sorun olur mu ? Yoksa birbirlerini göremeyecek bir yer de mi olmalılar ? Açıkcası salon dişin da kuşlar için uygun koşullara sahip yerim yok.

Soldaki beyaz kafes büyük olan kafes. 1 tane daha alıp yavruları da ona koymayi düşünüyorum.

Yavrularım ile anne babayı her kafes de 4 kus olacak sekil de 2 büyük kafes de bakmak mantıklı mi? Bir sorun olur mu ? Yoksa her çift için 1 kafes mi gerekli ? Her çift için ayrı bir kafes gerekliyse yer acısın dan sorun yasayacağım maalesef.

Ekli dosyalar

• 6995ED6F-D2D1-4130-A572-9EECFA31CE58.jpeg
    6995ED6F-D2D1-4130-A572-9EECFA31CE58.jpeg
    2.5 MB · Görüntüleme: 193
Son düzenleme:
Son düzenleme:
Yavru istemiyorsaniz yetiskin disilerle erkekler kesinlikle yan yana olmamali. O yuzden baktiginiz urun gayet guzel. Birinde disiler birinde erkekler birinde daha kucuk yavrular durabilir :)

Yavru istemiyorsaniz yetiskin disilerle erkekler kesinlikle yan yana olmamali. O yuzden baktiginiz urun gayet guzel. Birinde disiler birinde erkekler birinde daha kucuk yavrular durabilir :)

Bu yöntem de gayet mantıklı gerçekten. Gerçi benimkiler daha çok dışarı da eminim bunlar da öyle olacak. Sadece yatmaya kafese giriyorlar ama denenebilir dediğiniz gibi.
2 tane büyük kafes alıp birin de erkekler diğerin de dişiler şeklinde de de tutabilirim. Veya bu tarz 3 lü bir kafes alıp çift halinde de tutabilirim.

Bir düşüneyim ben bunu çok teşekkürler.

yavruları tek tek yem dolu bir kabın içine bırakıp yem kırıp kırmadıklarını kontrol edin yem kıran yavruları ayrı bir kafese alıp tabanına yem koyun. Anne veya baba yavru sayısını bilmez meraklanmayın ayrı kafese alıp o kefesi de göremeyecekleri bir yere koyduğunuz zaman sıkıntı yaşamazsınız. Ama dediğim gibi ayırmadan önce kesinlikle yem kırdıklarından emin olun ve ayırdıktan sonra belirli aralıklarla kursak kontrolü yaparak yem yeyip yemediklerini teyit edin.

yavruları tek tek yem dolu bir kabın içine bırakıp yem kırıp kırmadıklarını kontrol edin yem kıran yavruları ayrı bir kafese alıp tabanına yem koyun. Anne veya baba yavru sayısını bilmez meraklanmayın ayrı kafese alıp o kefesi de göremeyecekleri bir yere koyduğunuz zaman sıkıntı yaşamazsınız. Ama dediğim gibi ayırmadan önce kesinlikle yem kırdıklarından emin olun ve ayırdıktan sonra belirli aralıklarla kursak kontrolü yaparak yem yeyip yemediklerini teyit edin.

Bilgilendirme için Teşekkür ediyorum.

Yanlız dediğim gibi evin ortamı müsait olmadığı için ayrı odalara koyamıyorum. Mecbur hepsi salon da birbirini görebilecekleri ortam da kalmak zorunda.

Ayrı odalara koymak zorunda değilsiniz. Kafesleri üst üste koyabilirsiniz mesela veya yan yana koyup her kafes arasını bir karton parçası ile kapatarak birbirlerini görmeyi engelleyebilirsiniz

Ayrı odalara koymak zorunda değilsiniz. Kafesleri üst üste koyabilirsiniz mesela veya yan yana koyup her kafes arasını bir karton parçası ile kapatarak birbirlerini görmeyi engelleyebilirsiniz

Teşekkür ediyorum hocam. Bende bu seçenekler den birini uygulayacağım.

Geri