Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşu

fthmacit

Yeni Üye
Arkadaşlar emanet aldıgım 1 çift kuş vardı bunların yavrusu oldu felan yavru kuş 1 ayı geçti erkekle dişi sürekli kavga ediyordu kuşçu erkegi ayır dedi ayırmıştım dikkat ettim dişi yavruyu gagalıyordu şimdi kafese aldım yavruyu ama yem yerken gözlemlemedim ellede yediremedim ne yapmalyım ?

Bunlar çiftler

yavruda bu yavru uçmaya başladi ama zayıf görünüyor kursağıda boş gibi su uzatıyorum yemiyor yem veriyorum elimle yemiyor yumurta sarısı veriyorum yemiyor ne yapmak lazım bugun diğer kafese koydum kuşu acil yardım lazım.

Kafes tabanına yem döktünüzmü, o acıkınca mutlaka inip yemeye çalışır dener, şuan hiç birşey bilmiyor, elinze alıp suluğa gagasını değdirin, ağzına elinzle yem verin deneyin, uçurmayın, şırınga varsa elinize alıp onunla su verebilirsiniz

Ve tüneğini yere yarın şekilde takın çok yüksekte şuan, eğer babası yavruyu dövmüyorsa aynı kafese bırakablrsnz ama dikkat edin zarar verebilir gözlemleyin

Kafes tabanına yem döktünüzmü, o acıkınca mutlaka inip yemeye çalışır dener, şuan hiç birşey bilmiyor, elinze alıp suluğa gagasını değdirin, ağzına elinzle yem verin deneyin, uçurmayın, şırınga varsa elinize alıp onunla su verebilirsiniz
Sırıngayla yumurta sarısı pırınc unu verdım şimdi cok az yedi bıraktı suyu bazen elimde içiyor bazen hiç içmiyor tabanını komple yemle doldurdum sulugu felan var ama yinede siyah kaba su koydum birde köşede darı var koydum bakalım çiftler bunu öldürmesin diye mecbur ayırdım pek vakitte ayıramıyorum kuşlara bakamıyorum.

Öncelikle tüneği yere yakın konumlandır suya ve yeme yakın olsun ulaşması kolay olsun. Anne kuş beslemiyorsa yavruyu eğer, şırıngayla senin beslemen lazım. Evde kolayca yapabileceğin bir mama tarifi ve besleme videosu atıcam alta videoyu izle. Önce şırınganın ucundaki aparat olmadan kuşun gagasına değdirerek yavaş yavaş bas mamayı o şekilde kendi yiyebilir. Eğer o şekilde yemiyorsa şırınganın ucundaki aparatı al kuşcudan ve videoda gösterildiği gibi direk kursağına yavaş yavaş bas mamayı (eğer kendine güvenmiyorsan çevrendeki kuşçulardan yardım iste)

Onun dışında kuşun ulaşabileceği şekilde dal darı koy kafesine, dal darıyı kırması daha kolaydır. Ve aynı şekilde aspur da koy kafesine onunda kabukları kolay soyulur. Bir diğer alternatifte kabuksuz yavru yemleri var onlardan al koy kafese. Mutlaka beslenmesi lazım. Onun dışında suya gagasını daldırabilirsin bir kaç defa en azından biraz gider ağzına.

Şırıngayla besleme videosunu aşağı ekliyorum, youtubetan başka videolarıda izle iyice öğren. Ve dediğim gibi kendine güvenmiyorsan kuşçudan yardım iste kuşçu beslesin yawruyu.

Sırıngayla yumurta sarısı pırınc unu verdım şimdi cok az yedi bıraktı suyu bazen elimde içiyor bazen hiç içmiyor tabanını komple yemle doldurdum sulugu felan var ama yinede siyah kaba su koydum birde köşede darı var koydum bakalım çiftler bunu öldürmesin diye mecbur ayırdım pek vakitte ayıramıyorum kuşlara bakamıyorum.
O acıkınca iner azda olsa yemiş ve su içmiş sorun yok öyleyse illaki darı yem mama vb yiyecektir, tüneği aşağıya alın yükseğe bırakmayın, havalar sıcak mamayıda pek bekletmeyin taze olması her zaman iyi olur

Öncelikle tüneği yere yakın konumlandır suya ve yeme yakın olsun ulaşması kolay olsun. Anne kuş beslemiyorsa yavruyu eğer, şırıngayla senin beslemen lazım. Evde kolayca yapabileceğin bir mama tarifi ve besleme videosu atıcam alta videoyu izle. Önce şırınganın ucundaki aparat olmadan kuşun gagasına değdirerek yavaş yavaş bas mamayı o şekilde kendi yiyebilir. Eğer o şekilde yemiyorsa şırınganın ucundaki aparatı al kuşcudan ve videoda gösterildiği gibi direk kursağına yavaş yavaş bas mamayı (eğer kendine güvenmiyorsan çevrendeki kuşçulardan yardım iste)

Onun dışında kuşun ulaşabileceği şekilde dal darı koy kafesine, dal darıyı kırması daha kolaydır. Ve aynı şekilde aspur da koy kafesine onunda kabukları kolay soyulur. Bir diğer alternatifte kabuksuz yavru yemleri var onlardan al koy kafese. Mutlaka beslenmesi lazım. Onun dışında suya gagasını daldırabilirsin bir kaç defa en azından biraz gider ağzına.

Şırıngayla besleme videosunu aşağı ekliyorum, youtubetan başka videolarıda izle iyice öğren. Ve dediğim gibi kendine güvenmiyorsan kuşçudan yardım iste kuşçu beslesin yawruyu.

Teşekkür ederim hocam anneyle yanyana dururken bitlerini felan temizliyordu heralde yanyana bugün baktım gagalıyordu bende anlamadım yavru temmuz ayında felan dogdu sanırım.birde ben bu kuşu az sevince kaşınıyorum piremi var =)

O acıkınca iner azda olsa yemiş ve su içmiş sorun yok öyleyse illaki darı yem mama vb yiyecektir, tüneği aşağıya alın yükseğe bırakmayın, havalar sıcak mamayıda pek bekletmeyin taze olması her zaman iyi olur
yardımlarınız için teşekkür ederim hocam enerjisi var ama kuşun normalde elime alınca dururdu öyle bugün uçmaya çalıştı hep

Teşekkür ederim hocam anneyle yanyana dururken bitlerini felan temizliyordu heralde yanyana bugün baktım gagalıyordu bende anlamadım yavru temmuz ayında felan dogdu sanırım.birde ben bu kuşu az sevince kaşınıyorum piremi var =)
Kuşlardaki pirenin bitin insan üzerinde barınabilmesi pek mümkn değil sanmıyorum pskolojik olablr

Son düzenleme:
Her kaşınan kuşta veya yavruda pire veya bit olacak diye birşey yok fakat iyice gözlemleyin, yuvayı kontrol edin, anne baba kafesini yemlik suluk ne varsa hepsini dezenfekte edin

Kusu tekrar annesinin yanina koydum bir hafta daha dursun diye bazi kuslarda yeme dusme 40 gun surebiliyormus simdi kontrol ettim disi kus arada bi gagayla vuruo bide agzina bisimi veriyor kizisiyorlar mi anlamadim öpüşüyor gibi video ve resim ekledim yapiyolarhttp://cloud.tapatalk.com/s/5d46698230b8a/VID_20190804_081219.mp4

Mi A2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
09423430bedd0547516ff4c7aaf2a2f3.jpg

Bugün tekrar baktım arkadaşlar dişi gagalıyor bu yavruyu beslemeyecek mi artık ne yapayım ?

Beslemiyorsa ayırıcaksın, yem kırmayı öğrenene kadar sen besliceksin mecbur. Yukarıda yapman gerekenleri yazmştım zaten.
Sırıngayı veriyorum agzına açmıyor kuş bendede o zımbırtı yok lastikli felan kursagına basmak için yarın malzeme bakacam.Bİrde gagasını felan suya götürüyorum hiç açmıyor anlamadım olmadi bi kuşcuya götürüyüm beslesin elle

yavrum sol ayağının üstüne basamiyor durup dururken oldu ne yapmalıyım yardım lutfen

Ekli dosyalar

• 20190805_072110.jpg
    20190805_072110.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 13
yavrum sol ayağının üstüne basamiyor durup dururken oldu ne yapmalıyım yardım lutfen

Büyük ihtimal kafeste oynarken incitti fazla yormayın kafeste kalsın akşama kadar gözlemleyin geçecektir..

Ayrıca kafeste tül varsa kullanmamanızı öneririm tırnak takılmaları vs. Kötü şeyler doğurabiliyor..

Büyük ihtimal kafeste oynarken incitti fazla yormayın kafeste kalsın akşama kadar gözlemleyin geçecektir..

Ayrıca kafeste tül varsa kullanmamanızı öneririm tırnak takılmaları vs. Kötü şeyler doğurabiliyor..
teşekkür ederim ins geçer için dayanmiyo öyle durmasina

Bugün yavruya eurogold marka hakkında en ufak fikrim yok kabuksuz yem aldım karısık yemlerin üstüne döktüm yediğini görmedim az dışarı aldım öyle verdim kaşıkla elimden yiyor ama kendisi bulup yemiyor sorun ne anlayamadım.

Ayrıca yavru kuşun suyuna KARMOD BID 1000 mg cok az toz koydum bakteri mantar vs. için kurumadan süphelenmiştim zayıflıgından dolayı dogrumu yaptım kuşcuya gittim bugün .. bildiği yok bu yemi yerse yer yemezse yemez diyor ayır dedi sadece başka tavsiyesi yok şırınga vakti geçmiş dedi resimlerini gösterdim video gösterdim.

Emin olmadan neden ilaç kullanıyorsunuz ? iç organları iflasa kadar gider. Yavru kuş sonuçta ne kadar büyük olması gerekiyor ki ? küçük olduğuna kanaat getirdiniz ?

Geri