Karadeniz Pet

Yavru Muhabbet kuşum öldü

yorukoglubey

Yeni Üye
Merhabalar ,

2 Tane kuş almıştım. Erkek ile Dişi. Çok yabani oldukları için bir komşumuza verdik oda çiftleştirdi. Yavrusundan bir tanesini bize vereceğini söyledi ve verdi.

Henüz 1 hafta önce 2 veya 2.5 aylık olan yavruyu anneden ayırmış mamasını kendi yiyen , suyunu kendi içebilen kuştu. Havaya bakarak ölmüş. Suyu dolu , yemliği dolu. 2 Gün önce ben şehir dışındaydım bayram nedeniyle misafirler gelmiş. Annem misafir çocugunun cipsi verdiğini söylüyor. Gördüğünde ise kızmış. Babamda buna istinaden elma ve marul vermiş yediklerini hızlı çıkartması için. Vitamin ve ballı yemle beslemiş. Bugün kendisini 1 saat önce gördüğümde oynuyor ötüyordu. Şimdi elime alıp tam oynayacaktım ki öldüğünü gördüm. Sizce nedeni ne olabilir ?

Aklıma gelen tüm detayları verdim . Ekleyeceğim olursa ekleyeceğim

Başınız sağolsun tuzlu baharatlı paketli şeyler çok zararlı ondan ölmüştür ama neden 1 saat önce o kadar canlıyıdı onu anlamadım

Merhabalar ,

2 Tane kuş almıştım. Erkek ile Dişi. Çok yabani oldukları için bir komşumuza verdik oda çiftleştirdi. Yavrusundan bir tanesini bize vereceğini söyledi ve verdi.

Henüz 1 hafta önce 2 veya 2.5 aylık olan yavruyu anneden ayırmış mamasını kendi yiyen , suyunu kendi içebilen kuştu. Havaya bakarak ölmüş. Suyu dolu , yemliği dolu. 2 Gün önce ben şehir dışındaydım bayram nedeniyle misafirler gelmiş. Annem misafir çocugunun cipsi verdiğini söylüyor. Gördüğünde ise kızmış. Babamda buna istinaden elma ve marul vermiş yediklerini hızlı çıkartması için. Vitamin ve ballı yemle beslemiş. Bugün kendisini 1 saat önce gördüğümde oynuyor ötüyordu. Şimdi elime alıp tam oynayacaktım ki öldüğünü gördüm. Sizce nedeni ne olabilir ?

Baharatlı cips tarzı şeyler kuşlara çok zararlı olduğu ve ağır geleceği için kalp krizi geçirmiş olabilir. Bir anda çok neşeliyken ölmesinin ona bağlayabiliyorum ama daha bilgili arkadaşlar benden daha iyi bilecektir. Başınız sağolsun...

Merhabalar ,

Öncelikle başınız sağolsun. Yavruda o an gözlemleyemediğiniz ama aslında varolan bir hastalık olabilir ishal iç parazit iltihap vs gibi, ballı yem de yine sağlıksız, siz yokken fark edilmeden rüzgar akımı da yemiş olabilir. Tüm seçenekleri elersek aklıma gelen tek ihtimal üstteki arkadaşların dediği gibi cipste bulunan doymuş yağ kalbini tıkamış olabilir, o an midesinden çıkartsa bile cipsteki zararlı maddeler vücut tarafından emildiği için kalp krizini tetiklemiş olabilir, tekrardan başınız sağolsun.

Teşekkür ederim , gerçekten çok üzgünüm. Ev müsait olmadığı için köpek besleyemiyorum diye kuş aldım. Onlarda yabaniydi komşuya verdim. Canlarımın yavrularını hayatta tutamadım en çok ona üzülüyorum

Teşekkür ederim , gerçekten çok üzgünüm. Ev müsait olmadığı için köpek besleyemiyorum diye kuş aldım. Onlarda yabaniydi komşuya verdim. Canlarımın yavrularını hayatta tutamadım en çok ona üzülüyorum
Sıkmayın canınızı sizin hatanız yokmuş. O an orada bile degilmissiniz. Bence kendinize yeni bir yavru alın. Hem acınızı unutmanızı sağlar hem de size tekrardan neşe katar. Onunla uzun güzel ömürleriniz olur inşallah.

Başınız sağolsun

Başınız sağolsun
Teşekkür Ederim , Bugün kendisini gömdük
Sıkmayın canınızı sizin hatanız yokmuş. O an orada bile degilmissiniz. Bence kendinize yeni bir yavru alın. Hem acınızı unutmanızı sağlar hem de size tekrardan neşe katar. Onunla uzun güzel ömürleriniz olur inşallah.
Öneride bulunduğunuz tür var mı ? Ayrıca Albino almayı düşünüyorum önermeniz arasında kendisi var mı ? Cevaplarsanız sevinirim

Öneride bulunduğunuz tür var mı ? Ayrıca Albino almayı düşünüyorum önermeniz arasında kendisi var mı ? Cevaplarsanız sevinirim
Okuduğum bir kaynağa göre Albino kuşların %90'ı dişi ve renk pigmentleri olmadığı için cinsiyet ayırt etmek zor. Muhabbet kuşları İngiliz ve Amerikan dışında türler arasında pek farklılık göstermez hepsinin ayrı karakteri var. İngiliz muhabbet kuşları sonradan evcilleştirildikleri için daha kısa yaşar, doğal olan amerikan muhabbet kuşuyla arasında boyut olarak büyük fark var bizim İngiliz muhabbet kuşu 25 30 cm civarı kuyruğuyla beraber, o yüzden gereksinimlerini oyuncaklarını vs minik papağanlar için olanlarından alıyorum, büyük kafesler şu aralar oldukça pahalılaştı ekstradan. Onun dışında yabanilikten yakınmışsınız ilk geldiklerinde çiftlerse, kuşların yapısı insanları ayırt edecek kadar gelişmediği için sizi de sürü veya sürü dışı görür iki muhabbet kuşu pek kimseye ihtiyaç duymadığı için yabaniliklerinin sebebi budur muhtemelen. Dişi kuşlar daha vahşi ve konuşmayı öğrenmeleri daha zor, profesyonel olarak yetiştiriciliğini yaptırmayacaksanız türün pek önem sarf ettiğini zannetmiyorum.

Hepsi ayrı güzel tabi ki ama lutinolar bana ayrı sevimli geliyor. Benim de lutino bir kızım var. Eğer evcillestirmek istiyorsanız erkek almaya dikkat edin sizin için daha basit olacaktır. Albino hakkında bilgim yok. Ama isterseniz elbette alabilirsiniz ben de kızıma Albino bir erkek almak istiyorum. Bulabilirsen alacağım inşallah.

Geri