Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşuma eş almak istiyorum ancak bazı sorularım var

azixel

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar bundan 25 gün önce erkek bir yavru(1 aylık falan) muhabbet kuşu aldım bize baya alıştı şuan tek sorunu tüy döküyor, kaşınırken kanatlarını kanatıyor ve kanatlarındaki uzun tüyler de döküldü yeni yeni çıkıyor kuyruğundaki tüylerde döküldü onlarda yeni çıkıyor şuan kısacık. Küçük kardeşimde odasına bir kuş istiyor yarın onada dişi bir muhabbet kuşu alacağım o hevesini aldıktan sonra onları eş yapmak istiyorum sizce petshopta hem yaş hemde davranış olarak nasıl bir seçim yapmalıyım ve kuşumdaki bu tüy sıkıntısı onların aynı kafeste olmasına engel mi birbirlerine alışma süreçlerinde bir olumsuzluk yaşanır mı?
Ek soru;Kuşuma haftada bir sprey sıkıyorum ve 3 günde bir kafesini tepeden tırnağa temizliyorum ancak bu aşırı kaşınma geçmiyor bu durum yavru kuşlar için normal mi?

IMG-20200417-231333

IMG-20200417-231234

IMG-20200327-193509

Öncelikle merhabalar bundan 25 gün önce erkek bir yavru(1 aylık falan) muhabbet kuşu aldım bize baya alıştı şuan tek sorunu tüy döküyor, kaşınırken kanatlarını kanatıyor ve kanatlarındaki uzun tüyler de döküldü yeni yeni çıkıyor kuyruğundaki tüylerde döküldü onlarda yeni çıkıyor şuan kısacık. Küçük kardeşimde odasına bir kuş istiyor yarın onada dişi bir muhabbet kuşu alacağım o hevesini aldıktan sonra onları eş yapmak istiyorum sizce petshopta hem yaş hemde davranış olarak nasıl bir seçim yapmalıyım ve kuşumdaki bu tüy sıkıntısı onların aynı kafeste olmasına engel mi birbirlerine alışma süreçlerinde bir olumsuzluk yaşanır mı?
Ek soru;Kuşuma haftada bir sprey sıkıyorum ve 3 günde bir kafesini tepeden tırnağa temizliyorum ancak bu aşırı kaşınma geçmiyor bu durum yavru kuşlar için normal mi?

IMG-20200417-231333

IMG-20200417-231234

IMG-20200327-193509
Sakın olaki kardeşim yetiskin disi alip yanına koyma kusunun kusun daha cok kucuk yavru disi yoksa döver öldürebilir maksimum 2 3 aylik dışı alabilirsin

IMG-20200417-231333

IMG-20200417-231234

IMG-20200327-193509
Tüylerde de sorun yok yavru oldugu için tuy değiştiriyor her kuş boyle bir zamandan geçer normal bisey kus gayet sağlıkli gözüküyor erkek

Kendi boyutlarında ve onunla aynı yaşta (ay olarak) bir dişi alabilirsiniz. Fakat size tavsiyem şimdi almayıp kuşunuz 7 8 aylık olduktan sonra yine 7 8 aylık kızgın bir dişi almanız. Şu anda yalnız olması daha iyi olacaktır. Kaşınma içinde kuşlarınız yavrulukta sık sık tüy değiştirir. Ona bir ılık su banyosu hazırlayıp içine biraz marul parçaları atın. Kendi banyosunu yapar ve çok rahatlayacaktır. Bunu 2 3 günde bir tekrarlayın. Mutlaka faydasını görürsünüz.