Karadeniz Pet

Yavru muhabbet kuşumun kursağı şişti.

zahidoganay

Yeni Üye
Merhaba. Hayırlı bayramlar.Yavru muhabbet kuşlarım çok küçük anne babaları kaçtı yavruları ben beslemeye çalışıyorum 3 4 gündür. Tüyü yeni çıkmaya başlayan kuşumun bir tanesinin kursağı şişti bugün. Mama olarak Cici bebe su bazen de içine çok az haşlanmış yumurta sarısı ezip veriyorum. Bugün ayaklarında biriken pislikleri ılık suyla narince temizledim. Hasta olmasınlar diye de hemen fön makinasının en düşük ayarıyla dikkatlice kuruttum. Birisinin ayaklarını yıkamaya başladım hemen suyu içti ama su gayet temizdi. Ama onun küçüğü de içti hatta biraz pisti ona rağmen bir şey olmadı. Her şeyi anlattım ki belki bilmeden yanlış bir şey yapmışımdır.

Keşke resim paylaşmış olsaydınız. Muhtemelen mama yedirirken kursağa hava basmışsınızdır. Acıkmasını kursakta yemeğin bitmesini bekleyin. 2 saat kadar. Sonra kursağına hafifçe bastırarak havayı çıkartın. Mama olarak cici bebe yerine bulguru sıcak suyla muhalebiden biraz daha sıvı hale getirin. Ilıdıktan sonra İçine yarım çay kaşığı kadar kuru maya katın. Varda çok az bir miktar da multi vitamin katıp verin. Şırıngayla veriyorsanız havasını tam alın. Kuşa vermeden önce ağzı yukarıdayken bir miktar akana kadar sıkın. Sonra yavruya verin.
Ayrıca yaptığınız mamada su az geliyomuş ki kuşlar su içmişler. Yavru kuş su içmez normalde.

vp5LMp.jpg
BAP0qD.jpg

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Havasını her defasında alarak vermeye çalıştım çok çok ince bir serum kelebeği ucu aldım çok esnek onu kursağına indirip verdim genellikle bir iki gündür iyiydi ama dediğiniz gibi bilmeden hava kaçmış olabilir. Kabız mı acaba dedim ama bilemiyorum. nefes borusuna yemek mi kaçtı tıkadı şişti enfeksiyon mu kaptı diye düşündüm ama emin olmadığım için elimden bir şey gelmiyor. Bu haliyle beslesem bir şey olur mu acaba . Bayadır aç kuşum.

Resimden tam belli olmuyor. Hava dolması sonucu oluşan şişlik mi yoksa insanlarda cilt yanığından sonra oluşan sıvı şişliği gibi mi ?

Ben ikinci şıkkın daha yüksek ihtimal olduğunu düşünüyorum. Ama siz yakından görüyorsnuz sizce hangisi ? Dokunduğunuzda beze şişliğine benzer bir hid mi uyandırıyor ?

Kuşun kursağının üzerinde kanlanma gibi bir şey oluştu biraz önce. onu da çekmeye çalıştım. Ne olmuş olabilir

İyi akşamlar.bana yardımcı olabilceğinizi düşünerek yazıyorum.3yaşında erkek kuşum var ve inanılmaz derecede bana düşkün,soframızda yemek yiyor neredeyse hiç kafesinde durmuyor evimizde özgür bir şekilde dolaşabiliyor.ama ne yazıkki dün akşamdan beri ötmesini,konuşmasını kesti.elime çok zor geliyor.uçarken yere düşüyor ve zıplıyor.kanatlarında hiç bir anormallik
yok.fakat dün temizlememe rağmen kafesi tüy içinde kalmış ve sürekli olarak kanatlarını hafif kaldırarak tutuyor.en azından bir fikir verebilirseniz sevinirim.burada kuşlar konusunda yardımcı olacak bir veteriner yok cevap yazarsanız çok sevinirim çünkü çok endişeliyim

Altına peçete serip dışkısını benle paylaşırmısınız. Kuş tüye girmiş ama tüye girse bile uçabilmesi lazım.

Gerçi dediğim gibi dışkı resmi çekmemişsiniz ama o dışkılar yeni yaptığı dışkılarsa sorun yok gibi. Siz yinede önlem olarak suyuna yarım suluğa 10 damla sirke damlatın. Ve durumu düzelmez veya daha kötü olursa yazın.

Dışkısı bu şekilde.bugün kaşıntı spreyi ve vitamin aldım.kafesi temizleyip sıktım kuşumada sıktım.hala daha uçamıyor yani kanatlanıp yere tekrar düşüyor.ağzından sürekli mukuslu yemleri çıkarıyor.kanatları hafif açık şekilde duruyor

Ekli dosyalar

• IMG_2446.JPG
    IMG_2446.JPG
    832.1 KB · Görüntüleme: 155
Geri