Karadeniz Pet

Yavru Yumurtayı Kıramıyor mu?

BenjaminFrank

Yeni Üye
Merhaba, yumurtadan yavrunun ciyaklama sesleri geliyor ve yumurta fotoğraftaki gibi hafiften çatlamış durumda. Acaba yavru yumurtadan çıkmaya çalışıyor fakat kıramıyor mu? Müdahale etmeli miyim?

Ekli dosyalar

• IMG_20190520_121626.jpg
    IMG_20190520_121626.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 58
Yumurtanın çatladığı noktada yavrunun ağzı gözüküyor, ötüyor, sesler çıkartıyor. Anne Kuş ise hala yumurtalara oturuyor (çatlamış yumurta da dahil). Yumurtanın çatlak büyüklüğü hala aynı ve neredeyse 12 saat olacak. Müdahale etmeli miyim?

yumurtayı eline al, deliğin olduğu bölümden itibaren baş parmağının tırnağı ile ufak ufak batırarak yumurtada dairesel bir iz oluştur, başladığın deliğe geri dön. tırnağını bastırdığında yumurtada bir yarık oluşturmak zorunda değilsin. yavru daha kolay ayırır yumurtayı.

Zarar vereceğim diye denemeye korkuyorum. 1 gün daha beklesem mi acaba?

Zarar vereceğim diye denemeye korkuyorum. 1 gün daha beklesem mi acaba?
Müdahale etmezsen zarar görecek. Yumurtayi eline al. Delik olan yeri biraz yukarda duracak şekilde ve delik kısmı sana bakacak şekilde tut. Bu tutuşu isaret ve baş parmağınla yap. Yumurtayi tuttuğunda işaret parmağına gelen tarafını kırabilirsin. Sorun olmaz. Fotoğraf bulayım göndereyim sana.

Kırmızı bölge kuşun kırdığı yer. Mor olan yer senin kurabilirlecegin yer. Orda hava boşluğu var rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gerisini de anne halleder. Maşallah kolay gelsin.
37810

Elim ayağım titredi stresten.. Bu noktaya kadar getirebildim

Ekli dosyalar

• IMG_20190520_235750.jpg
    IMG_20190520_235750.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 39
Diğer tarafını da kirabilseydin daha iyi olurdu. Bunada şükür. Levent hocamın dediği gibi nemlendirirsen zorlanmadan kolay çıkar. Sağlıklı doğup büyüsünler inşallah.

Yavru yumurtadan çıkamadı. Bu sefer komple kendim çıkarmayı başarabildim ve hayatta. Anne kuşun onu beslediğini görmedim, diğer yumurtalarla beraber yavruyu da içine aldı. Yavruyu beslemeyebilir mi?

Bizim kuş yavruları ilk gün beslememişti sonra beslemeye başladı ilk gün dediğim yaklaşık 17-18 saat
Yani bu normol mi? Hiç aklımda soru yaratmamıştı şimdi merak etmeye başladım
Bu arada yavrular doğduktan sonra üstünde oturuyorlar onda sorun yok

Bu sabah ezanına doğru başka yumurtadan da ses gelmeye başladı ve şuan 2. yavru yumurtadan çıkmış vaziyette. Demek ki 1. yavru gerçekten de yumurtadan çıkamıyordu. İyi ki müdahale etmişim yoksa ölebilirmiş.

Son düzenleme:
Geri