Karadeniz Pet

Yavrular ölmüş mü yardım lütfen

Murat Yılmaz2

Yeni Üye
Merhabalar, muhabbet kuşu çiftimde 17 gündür 3 yumurta vardı. İlk kez kontrollerini yapayım dedim sabah. Telefonun feneriyle kontrol ettiğimde 1'inden kalp atışı görüntüsü, diğerinden de ağlama sesi geliyordu. Hemen yumurtaları kuşun altına geri koydum ve kuş üzerlerine yattı. Az önce yuvalığa kulağımı dayadığımda herhangi bir ses alamayınca yumurtalara tekrar baktım. Kalp atımı göremedim ve ses gelen yumurtada hiçbir hareket ve ses yok.

Yumurtalara hiçbir zarar vermedim.3-5 saniyelik ışık tutmasından bu yumurtalar öldü mü şimdi? Anne hala üzerlerinde yatıyor. Hakikaten ölmüşlerse hem vicdan azabı hem de hayal kırıklığı yaşayacağım. İlk başarılı kuluçka olacaktı çünkü.

Çok şükür öten yumurtadan tekrar ses aldım. Bu yumurta en iyi ihtimalle 17 günlük.Yumurtanın ötmesi normal bir durum mu yoksa çıkamadığı için mi ötüyor bu gariban. Müdahaleye gerek var mı, kendi haline mi bırakayım?

Aynı şeyi yaşıyoruz şuan heyecanınızı anlıyorum..
Sizin konuyu az önce ben de tesadüfen gördüm. Daha bol bol sağlıklı yavrular alırsınız inşallah :) .
Bizim dişi biraz yaşlandı sanırım. Geçen yıl 6 tane yumurtlamıştı, bu yıl 3'e düştü. Ve bugüne kadar hiç yavrusunu alamamıştık. Yumurtaları genellikle boştu ve dolu olanlar da şansına hep bozuldu. Seneye belki hiç yumurtlayamaz hale gelecek yaştan ötürü. O yüzden ölmeden 1-2 tane yavru büyütsün istiyorum. İlk kez bu kadar yavrusuna yaklaştı, heyecanımız ve paniğimiz o yüzden :)

Sizin konuyu az önce ben de tesadüfen gördüm. Daha bol bol sağlıklı yavrular alırsınız inşallah :) .
Bizim dişi biraz yaşlandı sanırım. Geçen yıl 6 tane yumurtlamıştı, bu yıl 3'e düştü. Ve bugüne kadar hiç yavrusunu alamamıştık. Yumurtaları genellikle boştu ve dolu olanlar da şansına hep bozuldu. Seneye belki hiç yumurtlayamaz hale gelecek yaştan ötürü. O yüzden ölmeden 1-2 tane yavru büyütsün istiyorum. İlk kez bu kadar yavrusuna yaklaştı, heyecanımız ve paniğimiz o yüzden :)
Ne mutlu sizin adınıza umarım gerçekleşir sağlıkla yeme düşerler :)

hocam merektan çatlıycam internettede bulamadım yumurtadan gelen sesi. benimde yumurta var 3-5 güne çıkıcak inş. sesi paylaşma şansınız var mı?

hocam merektan çatlıycam internettede bulamadım yumurtadan gelen sesi. benimde yumurta var 3-5 güne çıkıcak inş. sesi paylaşma şansınız var mı?
Hocam sürekli olarak ötmüyor zaten. Nadiren ötüyor ve yumurtayı kulağa tutmayınca duyulmuyor. Kısık ve derinden bir ses yani. Telefona çeksem mikrofon algılamaz. Yaşayan diğer yumurtada damarlanma var sadece ve ses çıkmıyor ondan henüz. Yumurtanın ilki 17 günlük. Yani en iyi ihtimalle 17 günlük yumurtadan geliyor ses. Sizinkiler için daha erken sanırım.

anladım çok teşekkür ederim. inş sağlıklı mubişleriniz çıkar yumurtadan. fotoğraflarınızı bekliyorum :)

anladım çok teşekkür ederim. inş sağlıklı mubişleriniz çıkar yumurtadan. fotoğraflarınızı bekliyorum :)
Teşekkür ederim, inşallah sizinkiler de sağ salim yavruları yaparlar. Ayrıca ötmemesi daha iyi bir durum diye düşünüyorum. O yüzden endişe etmeyin, illa ötecek diye bir durum yok. Bizimkiler iç anadolu ikliminin yüzünden yeteri kadar nem alamıyor. Yumurtayı nemsizlikten kıramadığı için bile ağlıyor olabilir. Sürekli rastlanan bir durum değil bu çünkü :)

Teşekkür ederim, inşallah sizinkiler de sağ salim yavruları yaparlar. Ayrıca ötmemesi daha iyi bir durum diye düşünüyorum. O yüzden endişe etmeyin, illa ötecek diye bir durum yok. Bizimkiler iç anadolu ikliminin yüzünden yeteri kadar nem alamıyor. Yumurtayı nemsizlikten kıramadığı için bile ağlıyor olabilir. Sürekli rastlanan bir durum değil bu çünkü :)
Benimde ses geliyor bebekten bir çatlak açtı ama aynı şekilde duruyor çıkamazsa diye korkuyorum sabah 11 den beri aynı şekilde duruyor yumurta çatlakta değişiklik Yok korkuyorum ona bişey olmasın :(

Benimde ses geliyor bebekten bir çatlak açtı ama aynı şekilde duruyor çıkamazsa diye korkuyorum sabah 11 den beri aynı şekilde duruyor yumurta çatlakta değişiklik Yok korkuyorum ona bişey olmasın :(
Hocam ben çıkım süresi henüz gelmedi diye hiçbir müdahalede bulunmadım. Sizin yumurta çatladığına göre, yaramaz çıkmaya çalışıyo belli ki. Ilık suyla elinizi ıslatıp yumurtasını çok hafif nemlendirseniz belki işini kolaylaştırırsınız. Tabi yine de forumdakii deneyimlilerin dediklerini yapmakta fayda var.

Hocam ben çıkım süresi henüz gelmedi diye hiçbir müdahalede bulunmadım. Sizin yumurta çatladığına göre, yaramaz çıkmaya çalışıyo belli ki. Ilık suyla elinizi ıslatıp yumurtasını çok hafif nemlendirseniz belki işini kolaylaştırırsınız. Tabi yine de forumdakii deneyimlilerin dediklerini yapmakta fayda var.
Yazdım ama kimse cevap vermedi napıcam bilmiyorum ilk kez yumurta aldım kuşumdan hiç tecrübem Yok :(

Bence yumurtaların günü gelince çıkacaktır yavrular 1 gün erken 1 gün geç olarak değişebilir bu durum. Müdahale etmeden beklemenizi tavsiye ederim