Karadeniz Pet

yavrulu kuşlara sadece havuç maması verilir mi ?

vehbi şengül

Meraklı Üye
selamunaleyküm arkadaşlar. son 3 gündür yavrulu kuşlarıma yalnızca havuç maması vermekteyim. sizce bunun bi zararı olurmu. yumurta maması yapamıyorum. üreitmhaneye günde 1 defa gidebiliyorum. şimdiki mama içeriği : Havuç rendesi, muzlu bebe bisküvisi, etimek, galeta unu. bu mamayı severek yiyorlar fakat ileride sorun çıkartır çiftler çabuk kızışır ve yavruları öldürür dediler yuvadan atar dediler. doğrumudur ? tavsiyeleriniz neler. teşekkürler.

Havucun kızıştırıcı etkisi vardır. Bu kadar sık verirseniz yumurtaları ya da yavruları atıp tekrar çiftleşmeye çalışabilirler

Yumurtasız çabuk bozulmayan mama öneriniz varmı acaba?

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Birçok mama tarifi var, bunlardan yumurta ve kızıştırıcı özelliği bulunan maddeleri çıkararak hazırlayabilirsiniz. Mesela havuç yerine mevsiminde olan başka meyve ya da sebzeleri ekleyebilirsiniz

Benim size önerim. Bulgur maması vermenizdir. Bir ölçek bulgura bir ölçek kaynar su katın. 5 dk şişmesini bekleyin. Bulgurun kıvamı tane tane olacak şekilde olsun hamurlaşırsa suyu fazla katmışınız demektir.
İlk zamanlar içine bir miktar havuç katın ki kuşlar alışsın. Alıştıklarında içine mevsim sebze ve meyvelerinden dilediğinizi katıp verbilirsiniz. Mesela tüy dönemlerinde kırmızı biber doğrayın içine tüyden sonra tüyleri ışıl ışıl olacaktır.
Bulgura alıştırmanız olası hastalık dönemlerinde de çok işinize yarayacaktır. Yumuşak olduğu için hastayken kolay yiyebileceklerdir.
Ayrıca bulguru ıslattığınız suya ilaç katıp kafesteki diğer yemleri çekerseniz ilacı, kuşu tutmak zorunda kalmadan yedirmiş olursunuz. Antibiyotik veya herhangi bir ilaç olabilir.

Ayrıca bulguru ıslattığınız suya vitamin veya probiyotik katabilirsiniz suluğa katmanızdan daha pratik ve daha sağlıklı olacaktır.

Bulgur , hem ucuz hem de besleyicidir. Vitamin protein ve mineraller içerir.
Bence herkes kuşlarını bulgura alıştırmalıdır. Her gün de verebilirsiniz haftada 1-2 kez de. Ben hemen her gün veriyorum. Yan etkisi yoktur yağ oranı düşük olduğundan yağlanmaya da neden olmaz. Her kuş için duruma göre günlük 1-2 çay kaşığı bulgur yeterli olacaktır. Yavru besleyenler için bu oran sınırsız arttırılabilir. Herhangi bir zararı olmaz. Hazır mama veriliyorsa rusk yerine bulgur konabilir. Belki ruska oranla daha çabuk kurur. Tek farkı budur.
Kısırlık bulgurdur kastım ince olandan yani.

Son düzenleme:
Benim size önerim. Bulgur maması vermenizdir. Bir ölçek bulgura bir ölçek kaynar su katın. 5 dk şişmesini bekleyin. İlk zamanlar içine bir miktar havuç katın ki kuşlar alışsın. Alıştıklarında içine mevsim sebze ve meyvelerinden katıp verbilirsiniz. Mesela tüy dönemlerinde kırmızı biber doğrayın içine tüyden sonra tüyleri ışıl ışıl olacaktır.
Bulgura alıştırmanız olası hastalık dönemlerinde de çok işinize yaratacaktır. Yumuşak olduğu için kolay yiyecektir. Ve bulguru ıslattığınız suya ilaç katıp kafesteki diğer yemleri çekerseniz ilacı kuşu tutmak zorunda kalmadan yedirmiş olursunuz.
Ayrıca bulguru ıslattığınız suya vitamin veya probiyotik katabilirsiniz suluğa katmanızdan daha pratik ve daha sağlıklı olacaktır.
Bulgur hem ucuz hem de besleyicidir. Vitamin protein ve mineraller içerir.
Bence herkes kuşlarını bulgura alıştırmalıdır. Her gün de verebilirsiniz haftada 1-2 kez de. Ben hemen her gün veriyorum. Yan etkisi yoktur yağ oranı düşük olduğundan yağlanmaya da neden olmaz. Her kuş için duruma göre günlük 1-2 çay kaşığı bulgur yeterli olacaktır. Yavru besleyenler için bu oran arttırılabilir.
Çok teşekkürler abi. Bulgurun bu kadar faydalı olabilecegini bilseydim daha önceden alıştırırdım. Peki ben sade bukgura alıştırdım diyelim. 24 saat mamalıkta dursa bozulma yaparmı denediniz mi acaba

Fazla ıslatıldığında 1 günden fazla kalırsa önlerinde küfleniyor. Gerçi 7-8 saatten sonra bulgur kuruyor yemiyorlar. Sorun olmaz. Zaten zamanla hangi kuşun günlük ne kadar tükettiğini bilip ona göre hazırlarsınız. 6-7 saatte bitirecekleri kadar.

Fazla ıslatıldığında 1 günden fazla kalırsa önlerinde küfleniyor. Gerçi 7-8 saatten sonra bulgur kuruyor yemiyorlar. Sorun olmaz. Zaten zamanla hangi kuşun günlük ne kadar tükettiğini bilip ona göre hazırlarsınız. 6-7 saatte bitirecekleri kadar.
Yarın o mamayı deneyecegim

Çocukken civciv beslerdim ve ıslatılmış bulgur verirdim onlara. Sadece onu yedikleri halde gelişiyorlardı. Demekki bulgur besleyici bir yem. ( bunu dedim diye sadece bulgur vermeyin hayvanlara :D )

Ben son zamanlarda kinoa unu katmaya başladım protein oranı yüksek olduğu için. Severek yiyorlar. İleride faydasının ne oranda olacağını görecem kinoanın. Tahmimimce yavrular çok iyi gelişir. Ve tüt dönemi de faydalı olur.

Geri