Karadeniz Pet

Yavrumuz ishal oldu, ölmek üzere

tutliputli

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir ay önce yumurtadan çıkan 6 yavrumuz var. Son bir haftadır anne beslemek istemediği için mama veriyordum. Gayet güzel yiyorlardı ama üç gün önce farklı bir pet shoptan farklı bir marka mama aldık. dün fark ettik ki ishal olmuşlar, mamayı değiştirdik ana sabah yavrulardan birinin kafeste ölü bulduk. Şu anda bir tanesi yine çok hareketsiz, sürekli uyuyor, yeni aldığımız mamayı da yemedi. Ölmek üzere sanırım :((( ne olur acil yönlendirebilir misiniz beni!!

Aspur yulaf veya patates haşlayıp(tuz koymayın tuzsuz olacak) şekilde verebilirsiniz.

Dışkı fotoğrafı atın buraya, haşlanmış patates verin hemen.

@Selçuk YÜKSEL

Ilık suya un ve çok az şeker koyup sıvı kıvamda ağzına damlattık, ilk sefer açmadı ağzını, zırla bi kaç damla verebildim. Bi yarım saat sonda tekrar denedim, kendiliğinden hızla içti. O ana kadar kafasını kaldırmadan, gözü kapalı duruyordu. Sıvıyı aldıktan sonra önüne mama koydum, yedi. Kaloriferin üzerine yuvalığında koyduk, şimdi uyuyor, arada kaşınıyor, mamadan yıyor. İshal kaka fotosu yollayamıuorum çünkü hemen kafesi temizledik. Şimdi Yuvacık'taki kakasına baktım, siyah yapışkan kıvamda yaptıkları var. Bir tane de Normale yakın kaka gördüm. Patates verelim mi? Mamayla mu devam edelim?

Ilık suya un ve çok az şeker koyup sıvı kıvamda ağzına damlattık, ilk sefer açmadı ağzını, zırla bi kaç damla verebildim. Bi yarım saat sonda tekrar denedim, kendiliğinden hızla içti. O ana kadar kafasını kaldırmadan, gözü kapalı duruyordu. Sıvıyı aldıktan sonra önüne mama koydum, yedi. Kaloriferin üzerine yuvalığında koyduk, şimdi uyuyor, arada kaşınıyor, mamadan yıyor. İshal kaka fotosu yollayamıuorum çünkü hemen kafesi temizledik. Şimdi Yuvacık'taki kakasına baktım, siyah yapışkan kıvamda yaptıkları var. Bir tane de Normale yakın kaka gördüm. Patates verelim mi? Mamayla mu devam edelim?
Haşlanmış patates verin.

Veterinerden vetacocsin veya cocsidioz hastalığında kullanılabilecek bir ilaç isteyin. 4 gün tedavi edin. Probiyotik ve multivitamin de alın. Hızlı davranın hastalık ilerlemiş.

Veterinerden vetacocsin veya cocsidioz hastalığında kullanılabilecek bir ilaç isteyin. 4 gün tedavi edin. Probiyotik ve multivitamin de alın. Hızlı davranın hastalık ilerlemiş.

Vitaform olur mu? Yavru için doğru do ne kadar olmalı? Vitamin olarak avisoş-B var, bu da uygun mu?
Bir de Önceki yanıtlar da söylendiği gibi haşlanmış patates'te vermeye devam edelim mi? Darı vermek doğru olur mu?

Tekrar merhaba. Sanırım iki yavruyu da kurtardık. Henüz tam iyileşmediler ama ilk güne göre çok çok iyiler. Desteğiniz için çok teşekkür ederim .

Son kaka görüntüsüne bi Bakar mısınız? Fotoğrafı aşağıda paylaşıyorum. Çok sulu olmayan ama koyu yeşil bir kaka yapıyor. Dikkatimi çekense kakada beyaz kısımın olmaması. Bunu Nasıl yorumlamak gerekir?

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    407.1 KB · Görüntüleme: 20
Merhaba. Bir önceki mesajı yolladıktan sonra yavrumuzun yaptığı kaka daha sulu kıvamda ama yine koyu yeşil olarak görünüyor. Hastalığın seyri ile ilgili yapabileceğiniz bir yorum var mı acaba?

@Selçuk YÜKSEL

Ekli dosyalar

• image.jpeg
    image.jpeg
    775.6 KB · Görüntüleme: 19
Merhaba. Bir önceki mesajı yolladıktan sonra yavrumuzun yaptığı kaka daha sulu kıvamda ama yine koyu yeşil olarak görünüyor. Hastalığın seyri ile ilgili yapabileceğiniz bir yorum var mı acaba?

@Selçuk YÜKSEL
Hayvan koksidiyoz selçuk hocanın dediği ilacı vetakoksin alıp hemen tedaviye başlamanız lazım yoksa yavruları kaybedeceksiniz

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ne kullandınız ne dozda ne kadar süre ?

Vitaform koyduk suyuna. İki gündür, çay kaşığının ucuyla, pirinç tanesi kadar diyebilirim dozu için. Suyu çok az içiyor. Ben içirmeye çalıştım, kesinlikle içmedi, takip ettim gün içinde kendi suluğundan az az içti. Söylediğiniz ilacı henüz bulamadım, yarın başka bir veterinere gidip soracağım, bulursam alıcam. Patates haşlayıp koydum ama yemedi, ben yedirmeye çalıştım ama kesinlikle yemiyor. Mama koydum yine, onu çok güzel yiyor. Genel olarak çok hareketli değil ama iki gün öncesine göre daha iyi görünüyor.

Mama veriyorsnız mamayı nemlendirirken ilaçlı sudan kullanın. Yoksa pek su içmez.

Geri