Karadeniz Pet

Yem Üfleme Makinesi Yaptım :)

umitFB

Onursal Üye
22141.jpg

60792.jpg

85963.jpg

57324.jpg

26865.jpg

91156.jpg

Kullanılan malzeme : Stropiyer köpük, 12 volt pc fanı, 12 volt ayarlı adaptör ( adaptör ayarlı olduğu için 9 volt veya 7.5 voltta çalıştırınca yeterli oluyor.)

Not : 5 voltluk eski şarj cihazı kullanmıştım, gücü yetersiz geldi 12 volt adaptörle değiştirdim. Yem dökme haznesinden kabuklar fışkırıyordu, bu sorunuda hava çıkışını büyüterek ve yem dökme haznesini küçülterek çözdüm ;)

Sonuç : Makine süper çalışıyor, yemler ve kabuklar sorunsuz ayrılıyor, üfle üfle nereye kadar dimi ama :)

Yem ve kabuk çekmeceleri arasındaki dikme azıcık uzun olmuş. Açılı yemi ve kabuğu ayıran plaka yaklaşık 45 derece olsaydı mükemmel çalışırdı. Bence bunu bir marangozda boş bir zamanınızda 6 veya 8 mm kalınlıktaki malzemeden tekrar yapın mükemmel olacaktır.

22141.jpg

60792.jpg

85963.jpg

57324.jpg

26865.jpg

91156.jpg

Kullanılan malzeme : Stropiyer köpük, 12 volt pc fanı, 12 volt ayarlı adaptör ( adaptör ayarlı olduğu için 9 volt veya 7.5 voltta çalıştırınca yeterli oluyor.)

Not : 5 voltluk eski şarj cihazı kullanmıştım, gücü yetersiz geldi 12 volt adaptörle değiştirdim. Yem dökme haznesinden kabuklar fışkırıyordu, bu sorunuda hava çıkışını büyüterek ve yem dökme haznesini küçülterek çözdüm ;)

Sonuç : Makine süper çalışıyor, yemler ve kabuklar sorunsuz ayrılıyor, üfle üfle nereye kadar dimi ama :)
Kolay gelsin hocam. Makinanın aynısını yapmak istiyorum hangi ölçütlerde yaptınız onu da paylasır mısınız ?

Yem ve kabuk çekmeceleri arasındaki dikme azıcık uzun olmuş. Açılı yemi ve kabuğu ayıran plaka yaklaşık 45 derece olsaydı mükemmel çalışırdı. Bence bunu bir marangozda boş bir zamanınızda 6 veya 8 mm kalınlıktaki malzemeden tekrar yapın mükemmel olacaktır.

Hocam aynen dediğin gibi o ara bölmeyi biraz daha kısa yapsaymışım daha iyi olucakmış. Ama bu haliylede iş görüyor. Birde hava çıkışı çok önemli onuda farkettim, arkadaki hava çıkışını genişlettim ve üst kısıma yeni hava çıkışı açtım (böylelikle hava içerde boğulmuyor ve kabuklar geri fışkırmıyor.) Hocam marangozda yaptırırım elbette ancak elimdeki malzemeleri değerlendireyim dedim, malzemelerin hepsi zaten vardı. Sonuçta bunun üstünde tepinmiyecez :) işimi görsün yeter.

Kolay gelsin hocam. Makinanın aynısını yapmak istiyorum hangi ölçütlerde yaptınız onu da paylasır mısınız ?

Hocam ölçüleri göz kararı hesapladım, aslında metreyi bile çok az kullandım. Sadece youtubetan bi kaç video izleyerek yapmaya çalıştım. Bir kaç ufak hata dışında güzel oldu iş görüyor. Aslında çok basit 1 sistem mukavva kartondan bile yapılabilir, boyutlarda şimdi baktım 30x30 yapmışım ama daha küçükte yapılabilir.

Hocam ölçüleri göz kararı hesapladım, aslında metreyi bile çok az kullandım. Sadece youtubetan bi kaç video izleyerek yapmaya çalıştım. Bir kaç ufak hata dışında güzel oldu iş görüyor. Aslında çok basit 1 sistem mukavva kartondan bile yapılabilir, boyutlarda şimdi baktım 30x30 yapmışım ama daha küçükte yapılabilir.
Kullanışlı oluyor. Kafese akıllı yemlik koymak istemiyorum. Kendim üfleyince de gözüme üstüme heryere dağılıyor.

SM-G611F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

898220191108_161226.jpg

775620191108_161257.jpg

Evet arkadaşlar yem temizleme makinamın ikincisini yaptım. İlkini baya kullandım gerçekten çok işime yaradı. Ama biraz büyüktü bilgisayar kasası gibi bişeydi, bende daha küçüğünü yapıyım dedim :)

Yeni yaptığım makina daha güzel oldu. İlk makina da yaptığım hataları düzelttim, açılarını falan daha güzel ayarladım. Açılarını güzel ayarlayınca veya daha küçük olduğu içinmidir artık bilemicem 4,5 volt veya 3 voltta çalıştırınca yeterli oluyor. Yani 5 voltluk eski şarj cihazlarıyla da gayet güzel çalışır ;)

Yeni makinanın ölçüleri; 20 x 20 x 10 cm. Ve bu sefer profesyonel çalıştım, sıcak silikon tabancası falan kullandım :p