Karadeniz Pet

Yem Seçen Muhabbet Kuşu

cenko

Yeni Üye
Merhaba. Benim, 5 yaşını doldurmak üzere olan bir muhabbet kuşum var. Kendisi geçen seneye hiç ayırt etmeden tüm yemleri yerken, 2020 Temmuz ayında başladığı hastalığı yüzünden aşırı derecede yem seçmeye başladı. Yuvarlak olan yemleri çok severken artık onların suratına bile bakmıyor; mecburen aspur ve daha çok yulaf tohumu ile beslemek zorunda kalıyorum. Gün aşırı olarak da yumurta ve çeşitli meyveler vermeyi de ihmal etmiyorum.

Sorum şu; kuşumun tekrardan yuvarlak yemleri sevmesini nasıl sağlayabilirim? Çünkü kendisi, "hastalığı" nedeniyle uzunca bir süre kusuyordu ve büyük ihtimalle kendisine zarar verdiğini düşündüğü için bu yemlerle arasına mesafe koymayı tercih etti. Bu konu hakkında yapılacak bir şey var mı?

Not: "Hastalık" dediğim gerçek bir hastalık sayılmaz; geçen sene kusması başlamıştı ve birçok veteriner ile görüşüp, birçok test yaptırdık. Fakat herhangi bir sonuç, hastalık çıkmadı. Sonucunda anladık ki, biz evde yokken yaşanan bir depremin ardından iyice "korkak" olmaya başlamış ve "korktukça" kusma davranışı sergiliyor. Örneğin; kuyruğuna dışkısı yapışınca elime alıyorum temizlemek için, elimdeyken hiçbir sorun yok fakat elime alınca korktuğu için kafese koyar koymaz öğürüyor ve büyük ihtimalle de kusuyor.

Uzun süredir aynı marka yemi kullanıyorsanız farklı marka bir yem denemek işe yarayabiliyor. Arada sağlık tohumu, dal darı, tohum çimlendirmesi de vererek çeşitlilik sağlayabilirsiniz.

Yemleri hazırladığınız mamaların arasına serperek tekrar alışmasını sağlayabilirsiniz belki.

Uzun süredir aynı marka yemi kullanıyorsanız farklı marka bir yem denemek işe yarayabiliyor. Arada sağlık tohumu, dal darı, tohum çimlendirmesi de vererek çeşitlilik sağlayabilirsiniz.
6 farklı marka denedim ve birçok farklı yem ile çeşitlilik de sağlamaya çalışıyorum. Fakat sadece yulaf tohumları ve aspurları yiyor; onları koymayınca ve çok aç kalınca mecburen diğer yemleri yese de, %95'ini kırıyor ve ağzından düşürüyor. Kısacası yemiyor, oyun oynuyor veya istemiyor, emin değilim.

Geri