Karadeniz Pet

Yem ve Vitamin [ Moderatorlerden ve bilgililerden yardım lutfen ]

• Konbuyu başlatan Enes Drmz
  • Başlangıç tarihi
E

Enes Drmz

Guest
Merhaba arkadaşlar ;
Bilen arkadaşlar çıkar yeni oğlum " Oscar " ı almıştım... Bu 2 ay içindeki 4. Kuşum ve çok memnunum diğer kuşlar gibi sıkıntılar yaşamamak için birkaç sorum var...

Kuşlarda oluşacak ishal,kusma,halsizlik vb konular hakkında forumdan bayağa bir bilgi aldım.Şimdi oğluşuma en güzel şartları sunmak istiyorum. Kafes düzenim güzel tek eksiğim tahta tünek oda 5 petshop dolaştım gelicekmiş...

1.Sorum) Petshopta vitaminli yem gördüm benim kullandıgım yem bilmediğimden dolayı açıktan alıvermiştim...Vitaminli yem (kapalı pakette ) faydası olurmu ?

2.Sorum) Vitamin alıcam suya katmak için nasıl kullanılır ne sıklıkta kullanayım biraz bilgilendirseniz iyi olur :)

3.Sorum) Kuşumun 3.gunu oturma odasında kalmasını tercih ettim oda ısısı iyi misafir gelince kuş etkilenirmi veya televizyondan kuş etkilenirmi ?

Arkadaşlar dediğim gibi 4.kuşum ve çok güzel şartlar altında beslemek istiyorum sorularımı cevaplarsanız sevinirim. Varsa önerisi olan önerilerede açığım :) Herşey Oscarım için...

kapalı yem almak istiyorsan quik champions mavi boncuk falan bunlar 5 tl civarında daha pahalılarıvar vitakraft tı galiba en kalitelisi oymuş vitamin aldığında üstünde yazar zaten nasıl katacağını oturma odasında kalsın bişi olmaz sadece küçük çocuklardan koru onu televizyonda etki etmez diye düşünüyorum hayırlı olsun kuşunuz bu arada fotoğramı varmı ? :)

kapalı yem almak istiyorsan quik champions mavi boncuk falan bunlar 5 tl civarında daha pahalılarıvar vitakraft tı galiba en kalitelisi oymuş vitamin aldığında üstünde yazar zaten nasıl katacağını oturma odasında kalsın bişi olmaz sadece küçük çocuklardan koru onu televizyonda etki etmez diye düşünüyorum hayırlı olsun kuşunuz bu arada fotoğramı varmı ? :)

Var var buyrun :)

3Rz1jO.jpg

heyy masallah :)
kumunu kalamar kemıgını eksık etme bır mama hazırlarsan tam olur

maşallah büyüyünce nasıl olacağını şimdiden tahmin edebiliyorum :) zafer in dediği gibi haftada 1 kerede mama yaparsın tamamdır birde ceyrandan koru

İnşAllah artık fire vermek istemiyorum eğitimede başlıyacaz 1-2 haftaya...

oturma odasında olmasında sıkıntı olmaz ama televizyondan etkileniyorlar :D
benim kuş tv yanında televizyonda ki sesleri taklit etmeye çalışıyor olumlu etkisi oluyor hem sürekli ses duyuyor hemde konuşmaya kalkışıyor
Vitaminli yem olarak champion öneririm
2 çeşit yemi var birisi vitaminli birisi normal ben ikisini karıştırıp veriyorum artık böyle daha çok sevdi
çoçuklar gelince bence baska odaya tası , çünkü çok bunaltıyorlar depresyona giriyor :)
Benim kuş şuanda depresyon tüy dökümü kızışma hepsini bir arada yasıyor banada iyi çektiriyor :D

YEm olarak witte molen, vitakraft, versele laga en iyileri. Kiki tropifit'te güzel. Yerli yemlerden uzak durun. En kötü champion, mavi bocuk alın.

Öncelikle kuşunuz hayırlı olsun kafesınızın tabanına taban kumu sererek salmonella, gıbı hastalıkların oluşmasını engelleyebılırsınız.Kuşunuza yem olarak meyveli yazan yemlerden almayın o meyveli yazan yemler boyanmış ekmek parçaları içerir.Bu kuşun bağırsak sistemini olumsuz etkilemektedir.Alacağınız en iyi yemler king muhabbet kuşu yemı veya versele laga,witte molen,bonnie gibi markalar olabilir.Vitaminli yem konusuna gelince tohum zaten vitamin içermektedir.Ayrıca yem firmaları yemın ıcıne vıtamın eklemıyorlar.Siz dışarıdan kuşunuza vitamin takviyesı verebılırsın.Tabı bunu hergun degıl hafta bır kere vermenız bıle yeterlı olacaktır.Fazla vıtamın verılmesı durumunda kusunuzun karacıgerınde problemler olusabılır.Önerim Alman malı Quiko marka multivitamin yada yine quiko marka vitacombex tir.Bu vitaminlerin diğer vitaminlerden daha iyi olamsı fermante edilmiş ürünlerden yapıldığı için direk kana karışır ve kuşunuzu kısa zamanda forma sokar.Kuş kumu da muhakkak verılmelıdır.Kusların dıslerı olamadıgı ıcın yedıklerını ogutmesı adına muhakkak kum yemelerı gerekmektedır.Nasıl kı yem su hayatı deger tasıyorsa kumda o derece önemlidir.
Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle kuşunuz hayırlı olsun kafesınızın tabanına taban kumu sererek salmonella, gıbı hastalıkların oluşmasını engelleyebılırsınız.Kuşunuza yem olarak meyveli yazan yemlerden almayın o meyveli yazan yemler boyanmış ekmek parçaları içerir.Bu kuşun bağırsak sistemini olumsuz etkilemektedir.Alacağınız en iyi yemler king muhabbet kuşu yemı veya versele laga,witte molen,bonnie gibi markalar olabilir.Vitaminli yem konusuna gelince tohum zaten vitamin içermektedir.Ayrıca yem firmaları yemın ıcıne vıtamın eklemıyorlar.Siz dışarıdan kuşunuza vitamin takviyesı verebılırsın.Tabı bunu hergun degıl hafta bır kere vermenız bıle yeterlı olacaktır.Fazla vıtamın verılmesı durumunda kusunuzun karacıgerınde problemler olusabılır.Önerim Alman malı Quiko marka multivitamin yada yine quiko marka vitacombex tir.Bu vitaminlerin diğer vitaminlerden daha iyi olamsı fermante edilmiş ürünlerden yapıldığı için direk kana karışır ve kuşunuzu kısa zamanda forma sokar.Kuş kumu da muhakkak verılmelıdır.Kusların dıslerı olamadıgı ıcın yedıklerını ogutmesı adına muhakkak kum yemelerı gerekmektedır.Nasıl kı yem su hayatı deger tasıyorsa kumda o derece önemlidir.
Saygılarımla...

Size katılmakla beraber bonnie yem için bi yorum yapayım. Bir zamanlar iyi bir markaydı. Ama sonra türklerin eline geçti bozuldu.

Bonnie yem Pelagos akv.san.tic a.ş tarafından şadanlar pet adına paketlenmektedir.Ham maddesi Belçika'dan gelmektedir.Sadece paketlemesi Türkiye'de yapılmaktadır.Orta sınıfın en kaliteli yemidir.Tabi bir Versele Laga-King-Witte Molen olamaz.

meyveli yemler tamamen aldatmaca bende boyanmış ekmek kırıntısı diye biliyorum kuşlar hiç yemiyor sanki kuşun ilgisini çekmek için koymuslar süs gibi meyveyle fln alakası yok

Hah zaten o firmanın ürülerine de pek güvenmiyorum.

Hah zaten o firmanın ürülerine de pek güvenmiyorum.

Tabiki herkesin fikri ayrı olabilir.Pelagos firması bugün pet söktörü adına Türkiye'nin en önde gelen firmasıdır.Quik ürünleri ile 8 ülkeye ihracat yapmatadır.Tabi çıtanızı yüksek tutuyorsanız bir King muhabbet yemi yada Versele Laga yada Witte Molen kullanıyorsanız.Beğenmemenizi anlayışla karşılarım:)

Tabiki herkesin fikri ayrı olabilir.Pelagos firması bugün pet söktörü adına Türkiye'nin en önde gelen firmasıdır.Quik ürünleri ile 8 ülkeye ihracat yapmatadır.Tabi çıtanızı yüksek tutuyorsanız bir King muhabbet yemi yada Versele Laga yada Witte Molen kullanıyorsanız.Beğenmemenizi anlayışla karşılarım:)

Aynen öyle. Kullandığım en düşük kalite yem kiki.

Gayet başarılı bir yem birde ithalatçıları getirme zamanlarını düzeltse daha da iyi olacak.

Usta benim yavruda salonda devamlı yanımızda ve hareketi seviyorlar televizyon tam krsisinda rahatsız olmuyor hatta bir akvaryumum var devamlı karsısına geçip balıkları izliyor odada devamlı hareket var canı sıkılmıyor . Aksamları bir saatten sonra ben saat 22 olarak belirledim üstünü örtüyorum hem dinlenmiş oluyor . Yem vitakraft dediklerinden kullanıyorum pet shopun dedigine göre başka bir takviyeye gerek yokmuş zıpır bİze çok alıstı her yediğimizden gelip tadıyor bu yüzden mama ihtiyacıda duymuyorum hatta o kadar çok didikliyorki her şeyi geçen çok tıkınmış kustu bizde korktuk ��.petsopta 1 metre tahta çubuklar satıyorlardı ondan alıp keserek tunek yaptım . Gaga taşı kalamar kemiği vs. Eksik etme dediler hepsini taktım 1-2 de oyuncagı var .Kafes düzenim bu sekilde oyuncagi azalt yer acilsin dediler ama masallah kafeste durdugu yok zaten butun evi dolasiyor kafes yatak odasi modunda

Masalah buda benim zipir yaramaz ogusum puçi.

Usta yanlis anlama bu isi cok iyi bildigimden degil bende senin gibi zor bulanlardan oldugumdan bende 4. denemede guzel bir yavru buldugumda uzerine titriyorum bende cok sordum en son boyle bir duzen oturttum insallahta bir aksilik olmaz .Yanlis anlama belki ornek olur diye kafandaki soru isaretlerine biraz yardimi olrum diye yazdim yoksa benim bilgimde seninki kadar.

Bu arada tekrar takrar masallah daha oncede yazdim cok guzel yavrun var masallah en guzel sekilde bakimi hakkediyor birde alisip tependen inmedimi deyme keyfine .

Son düzenleme:
Usta benim yavruda salonda devamlı yanımızda ve hareketi seviyorlar televizyon tam krsisinda rahatsız olmuyor hatta bir akvaryumum var devamlı karsısına geçip balıkları izliyor odada devamlı hareket var canı sıkılmıyor . Aksamları bir saatten sonra ben saat 22 olarak belirledim üstünü örtüyorum hem dinlenmiş oluyor . Yem vitakraft dediklerinden kullanıyorum pet shopun dedigine göre başka bir takviyeye gerek yokmuş zıpır bİze çok alıstı her yediğimizden gelip tadıyor bu yüzden mama ihtiyacıda duymuyorum hatta o kadar çok didikliyorki her şeyi geçen çok tıkınmış kustu bizde korktuk ��.petsopta 1 metre tahta çubuklar satıyorlardı ondan alıp keserek tunek yaptım . Gaga taşı kalamar kemiği vs. Eksik etme dediler hepsini taktım 1-2 de oyuncagı var .Kafes düzenim bu sekilde oyuncagi azalt yer acilsin dediler ama masallah kafeste durdugu yok zaten butun evi dolasiyor kafes yatak odasi modunda

Masalah buda benim zipir yaramaz ogusum puçi.

Usta yanlis anlama bu isi cok iyi bildigimden degil bende senin gibi zor bulanlardan oldugumdan bende 4. denemede guzel bir yavru buldugumda uzerine titriyorum bende cok sordum en son boyle bir duzen oturttum insallahta bir aksilik olmaz .Yanlis anlama belki ornek olur diye kafandaki soru isaretlerine biraz yardimi olrum diye yazdim yoksa benim bilgimde seninki kadar.

Bu arada tekrar takrar masallah daha oncede yazdim cok guzel yavrun var masallah en guzel sekilde bakimi hakkediyor birde alisip tependen inmedimi deyme keyfine .

Gerçekten sizinde hoş bir kuşunuz var :) bilgi verenler çok teşekkürler bugün tesisatı kurucaz bakalım...

O petshopçuya benden selam söyleyin.Bilmediği konu hakkında yorum yapana her zaman sinir olmuşumdur.Sonuçta bende petshop işi yapıyorum ama kimseyi yanlış yönledirmiyiyorum.Sadece yeme bağlı besleme şekli hiç olur mu?Siz her gün pilav yiyebilirmisiniz?Muhakkak mama takivesi verin mevsimine göre havuç,kivi,elma da verebilirsiniz.Ayrıca vitamin takviyesi vermenizi de kesinlikle öneriririm.

Uyuma saati güzel. Kafesi de gayet iyi. Oyuncakları da hoş azaltmayın hiç. Oyuncak kuşların zekasını geliştirir. Canavar gibi olurlar. Ağzıyla tutabileceği topları alıp atmayı da severler. Kağıt kemirmeyi de severler ama gazete gibi zararlı kağıt olmasın. Havlı kağı, peçete falan kemirsin. Meyve sebzeyi de mamayı da eksik etmeyin. Ama vitamin vermeyin. Herşeyi doğla yoldan almalı yapay yoldan değil. Rahatsızlık durumları haricinde vitamin kullanmayın.

Geri