Karadeniz Pet

Yeme düşmüş mü?

Fatih Sultan Mehmet

Meraklı Üye
Arkadaşlar kuşlarımdan ilk yavrular 37 günlük oldular. Bugün gözlemledim hatta ayrı kafese alıp inceledim. Normal kabuklu yemden ağırlıklı olarak iki tür yemi seçip kırdılar içinden. Siyah yemleri ve sarı yemleri pek yememişler. Ağırlıklı olarak beyaz yemleri ve aspuru yemişler. Ortalama kac günde yeme düşer bir yavru? Yiyorlar ama yavaş yavaş. Anne babaları gibi hızlı değiller. Ve bu şekilde yem seçmeleri normal mi yoksa biraz daha anne babalarının yanında kalsın mı? Bunlar yeme düştü demek için ayırmak için yeterli midir?

1 tek bile aspür kırıyorsa olay bitmiştir, Yavrular aspüre yönelir kırılması kolay olduğu için.darıyı dal darı olarak taze olarak verme şansınız varsa verin yok ise yemlikte ağırlık aspür olsun ama darıda olsun onlar zamanla denerler ağızlarında çevirirler.

1 tek bile aspür kırıyorsa olay bitmiştir, Yavrular aspüre yönelir kırılması kolay olduğu için.darıyı dal darı olarak taze olarak verme şansınız varsa verin yok ise yemlikte ağırlık aspür olsun ama darıda olsun onlar zamanla denerler ağızlarında çevirirler.
30 günlük civarı bende bir muhabbet yavrusu var.Daha yeni aldım, bende karışık yem veriyorum.Gördüğüm kadarıyla yiyor ama seçme yapıyor mu daha bilmiyorum, kafesin altı pek kirlenmediğinden temizlemedim.Biraz aspur(kanarya yemi) aldım.Ondan ağırlıklı mı versem acaba?Çünkü geçenlerde anlamadığım bir şekilde yem kustu,herhalde yavrudur fazla yemiştir diye düşündüm.Başka bir anormallik yokta.Bende sonra biraz kanarya yemi aldım iişte.

Arkadaşlar kuşlarımdan ilk yavrular 37 günlük oldular. Bugün gözlemledim hatta ayrı kafese alıp inceledim. Normal kabuklu yemden ağırlıklı olarak iki tür yemi seçip kırdılar içinden. Siyah yemleri ve sarı yemleri pek yememişler. Ağırlıklı olarak beyaz yemleri ve aspuru yemişler. Ortalama kac günde yeme düşer bir yavru? Yiyorlar ama yavaş yavaş. Anne babaları gibi hızlı değiller. Ve bu şekilde yem seçmeleri normal mi yoksa biraz daha anne babalarının yanında kalsın mı? Bunlar yeme düştü demek için ayırmak için yeterli midir?
Valla ufak yavrular yem kırsalarda bir garip oluyorlar.Bildiğin bebeklerya. :) Sessiz sakin, kendi halinde yem ve su haricinde kılını ırgalamıyor bizimkisi.:D bir süre sonra hareketlenir diye umuyorum bakalım.

Hareketlenir hareketlenir. Bizimki de 35 günde felan yem kırmaya başladıktan sonra aldim. Hatta bir kaç gün yiyor mu yemiyor mu anliyamadik kafesin en altında durdu.... Şimdilerde yerinde durmuyor 51. Gününde bu gün maşallahi var... Dal dariyi eksik etme yeter bence şimdilik... Saygılar

Herkese teşekkürler arkadaşlar. Yavuz bey bizimkileri ayırma vakti çoktan gelmiş o zaman bırakın aspuru normal yemi bile kiriyorlar. Yavaş yavaş hizlanicakklar demek ki :)

Benim yavrular da sessiz sakin ilerde canavar olucaklar ama sinyalleri veriyorlar :) Fuat beyin de dedigi gibi kırıp kirmadigini bile zor anlıyor insan :) Kuş olup yuvadan ucacak minikler hadi bakalım hayırlısı :)