Karadeniz Pet

Yemleri neden uzun süre ağzında geveler?

mcgyrg

Yeni Üye
Merhaba. Kuşum 5 aylık, yem yemek için yemliğinin önüne geçtiği zaman yemleri ağzında uzun süre geveleyerek yiyor. Uzun uzun diliyle gagasının içinde bir şeyler yapıyor. Kabuklarını iyi kıramıyor mu veya gagası uzun olduğundan falan kabukları gagasının boş kenarlarından aşağı mı atamıyor anlayamadım. Aslında gagası da gayet normal görünüyor, gaga taşı da var ve arada bir kullanıyor.

Kuş neden yemi ağzında uzun süre geveler?

Bir de bazen bir tane yem alıp tüneğine dönüyor, tekrar yemliğe gidiyor bir iki tane yiyip tüneğe dönüyor falan. Değişik bi yeme alışkanlığı var yani son zamanlarda. Önceden böyle değildi.

Daha önce başka muhabbet kuşu da baktım ben, seri şekilde kafalarını yemlikten çıkarmadan yiyorlardı. Ya da Etrafı izleyerek yiyorlardı ama hızlı ve seriydi.

Bu kuşum oyalanarak yiyor zorlanıyor mu ya da bi sorun mu var diye düşündüm. Bilginiz var mı?

Ne yazık ki aynı durumsa kuşumda aynı davranışı sergiledi. Kendi açtığım konuları aşağıya bırakıyorum bir inceleyin kuşumun videolarıda var. Sizde yaptığı hareketin videosunu eklerseniz daha iyi olur. Yemi gevelerken ağzını koklamaya çalışın koku var mı diye.

Geri