Karadeniz Pet

Yeni aldığım dişi hakkında

hatice1

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar merhaba. 11 aylik oglumun çiftleşme isteği sonucu yanina dişi aldim bugün. Cok fazla inceleyemedim alirken aceleye geldi. Ayni kafese koydum pek tepki vermiyolar birbirlerine, bu gayet normal alışma süreci olacak illaki. Ama biraz once dişinin kanat uclarinda ki kanlı tüyleri farkettim. Resimlerini ekliyorum eş tutarlar mi tutmazlar mi. bizimkinden küçük yorumlarinizi bekliyorum. Tuyde döküyor belirteyim.
38550
38551
38552

Taşıma sırasında yaralanmış olabilir. Kafese konduktan sonra tellere çarpmış olabilir.
tünekte dururken üstten, yandan ve elinle kanadını açıp kanat tüylerinin tamımını (bunun için birisinden yardım alman gerekebilir.) fotoğraf çekersen akıllarda bir şüphe kalmaması açısından tüyleri ile ilgili bir sorun olup olmadığını görebiliriz.

Taşıma sırasında yaralanmış olabilir. Kafese konduktan sonra tellere çarpmış olabilir.
tünekte dururken üstten, yandan ve elinle kanadını açıp kanat tüylerinin tamımını (bunun için birisinden yardım alman gerekebilir.) fotoğraf çekersen akıllarda bir şüphe kalmaması açısından tüyleri ile ilgili bir sorun olup olmadığını görebiliriz.
Taşıma sırasında imkani yok olmadı. Arabayı yol kenarına park edince acele kuşu aldım çıktım kanatlarina falan bakmamistim. Taşıma kutusuna koydular. 20dkda eve geldim once ayri bir kafese sonra ayni kafese koydum. Benim ki bir iki yaklaştı dişi vurunca bi daha hiç denemedi. Gecen seneki erkek kuşumdada tüy diplerinde kanama vardi bir türlü cozememistim. Kuşun kanat ve kuyruk tuyleri pek sağlıklı durmuyor zaten.

38556
38557
38558
elime alinca kepek dökülüyor tuye mi giriyor yeni mi cikiyor anlamadim. Kanatlarinin durumu bu derisinde de kararma var sanki levent bey bi bakin siz

Öyle 1 günde alışmazlar zaten.
İlk bakışta aşk filmlerde olur.
sadece filmlerde de olmayabilir :) :)

Bu arada kuşunuz hayırlı olsun ben çarpmadan dolayı olduğunu düşünmüyorum yeni tüyler çıkıyor tüy kapsül dipleri kanlı olur kuşta çırpınınca çok sağa sola atlayınca patlatmış olabilir

sadece filmlerde de olmayabilir :):)

Bu arada kuşunuz hayırlı olsun ben çarpmadan dolayı olduğunu düşünmüyorum yeni tüyler çıkıyor tüy kapsül dipleri kanlı olur kuşta çırpınınca çok sağa sola atlayınca patlatmış olabilir
Yusuf bey bu kuş cokta içime sinmemisti kuşu aldigim yerden 2 yil oncede kus almistim yine boyleydi tuy sorunu vardi kanatlarindaki tuy kapsulleri kanli cikiyordu uzamiyordu sonra. Antibiyotik probiyotik kullandigim halde iyilesmemisti eski konularimda da var burda. Bugun geri götürdüm kuşu verdim. Bir kac yere baktim yine yetiskim dişi bulmak çok zor bu ara nedense. Bir tane buldum salmadaydi diğer kuşlar tırnağına zarar vermiş tırnak düşecek gibi duruyor. Disardayim şimdi eve varinca fotografini atarim bi bakip akil verirsenin çok sevinirim. @Levent ACAR bey sizde bir bakin aldığım adam bisey olmaz dedi ama mantara falan dönmeden tedavisine bakiyim. Tellere tutunamiyor fazla.

Çok güzelmiş rengi maşallah. Bu sağlıklı. Hayırlı olsun.
Cok teşekkür ederim. Bu birazda tombik yumurtaya yatsa kirar :D bizim ki surekli disarda olduğu icin kilo almiyor. Simdi bunun tırnağına ne yapiyip? Insanlarda olduğu gibi düşerse yenisi cikar mi tırnağın. Bana biraz düşecek gibi geldi tellere tutunmakta zorlukta yasiyor. Şimdilik ayni kafeste kavga etmiyolar ama bizim ki niyeti bozup baştan aşağı bir süzüyor biraz yaklaşti mi dişi vuruyor :D normaldir bunlar. Kavga yok disardaki kuşlarin seslerine deliriyolar simdilik. Ayri mi koyalim dursun mu böyle ?

Ayırdım ne yapacaklar diye benim ki hic orali degil aynaya falan gidiyor dişi diğer kafese gitmek istiyor tellere tirmaniyor tirnagini agritti sanirim simdi uzerine basamiyor. Ne yapsam ki ?
38600

Geri