Karadeniz Pet

yeni aldığım yavru erkek kuşumun ayağı kırıldı..!

Bıcırık çilenkoğlu

Meraklı Üye
1,5 yaşında bir oğlum var hayvanları çok seviyor sokakta gördüğümüz tüm hayvanlar ilgisini çekiyor ve onları sevmek istiyor sevgisi azalmasın diye annesi ona bir muhabbet kuşu aldı 3ay sonra kuş kactı benim yazın işlerim çok yoğun oluyor evi yatmak için kullanıyorum ama kışında evdeyim hep kuşu uçunca oğlum üzüldü bende ona bir yavru kuş daha aldım fakat bu sefer erkek seçtim ve internet üzerinden öğrendim tüm bilgileri kuşa uyguladım çokda iyi gidiyorduk 9. Gününde kuş kafesteyken elim içindeydi ve ben birşeyi düzeltiyordum osırada oğlum dengemi kaybettirdi ve elim kafesin içinde huzlı hareket etti seste çıkınca kuş çok ürktü bende sakinleştirmek istedim fakat kuş çok örkmüştü fazla usracı olmadım kafesin üstünü örtüm bir iki saat sonra baktığımda kuşum kafesin tabanında köşede korkmuş bir şekilde beklediğini gördüm tekrar elimi içeri sokmadan güzel sözlerle sakinleştirmek istedim ama başarılı olamayınca tekrar uzaklaştım kafesten gece ilerliyen saatler merak ettimiştim tekrar kontrol ettiğimde bir ayağının üstüne basmadığını çok fena kortuğunu titrediğini gördüm petşopcuyu aradım ertesi gün götürdüm kırılmış dedi veternere götürdüm sardı eve geldik yolda barışmış gibiydik 2 günde sargıyı çıkardı bende tekrar götürdüm veternere busefer daga sağlam ve daha yukardan sardılar ve bana gösterdiker bıraz acarsa actığı yeri tekrar bantlamamı istedi veterner 4-5 gün kalsın sargı dedi 4.günün akşamı çıkarcak gibiydi sargıyı veternerin dediği gibi yaptım ve ertesi gün sargıyı çıkardık ayağı ileşiyor bunu fark ediyorum ama daha basamıyor ayağının üstüne ve başta ben olmak üzere oğlumdan ve eşimden korkuyor çok kuvetli ısırmaya başladı beni oğlumu fazla yanlız bırakmıyorum kuşumla.burda bir iki sorum olcak istemiyerekte olsa ayağının kurılmasının sebebi benim galiba ilk dengem bozulduğunda elim kuşa çarpmış olabilir veya benden ürtüğü için kendide yapmış olsa sorumlusu benim öncelikle ölmediği için çok memlun oldum çok iyi besliyorum ama eski güveni yok bugün bandajı çıkaralı 3 gün oldu ilk kez elimden çokda az olsa bile tekrardan yem yedi bu kuşu eyitmek çok istiyorum bize tekrardan güvenirmi sanşımız varmı?varsa ne yapmamız gerekiyor?ilk veternere gittiğimizden sonra sanki aramız düzelmişti fakat ikinci sefer gidip bandajı yeniledikten sonra kuş çok deyişti tüm gün bandajı çıkarmakla meşguldü yanına gidip konuşmak ve onu sevmek istediğimde kafesin en üstüne tırmanıyordu kafese dokunduğum an çığlıklar atmaya başlıyordu tabi bende uzatmıyordum kendimi çok suclu his ediyorum biran evvel ona kendimi af ettirmek istiyorum ve tüm günümü o ben oğlum geciriyoruz ama kuş sadece müzik dinlerken ötüyor birde muhabet kuşu videosu seyretirince yanımızda duruyor.veterner vitamin verdi günlük ya suyuna kat yada direk ağızdan ver demişti kortuğu için suyuna kattım fakat sudan içmedi bende şimdi ince birbez tardımıyla yakalıyorum ve veternerin verdiği damladan hergün üç damla ağzına direk damlatıyorum sonra okşuyorum sevdiği bölgeleri kaşıyorum bugüne kadar durmak istemiyordu bugün ilk kez yakaladığımda ve ilaçını içti hiç kaçmaya çalışmadı yaklaşık on dakikada kendini sevdirdi bende ona mükafatını verdim normalde 10:30 kafesini açıyorum boş bir odamız var orda 1 saat dışarda dururuyordum bugün 3 saat durdurdum.eşim çok fazla üstüne düştüğümü söylüyor fazla ilgi iyi olmazmı? yardıma ihtiyacım var ne yapmalıyım tekradan bize güvenini kazanabilirmiyiz?bu arada tüyleri çok parlak ama göğsünden döküldü bir kısım strestenmi döküldü bu tüyler yoksa tüymü deyiştiriyor.kuşum 45 gğnlüktü ben aldığmda yarın bizde 20. günü yani 65.günlük muhabbet kuşu sevdalılarından ve bu kuşları iyi tanıyan arkadaşlardan yardım bekliyorum kısacası kuşum mutsuz bunu görüyorum biran evvel bu piskolojisinden onu nasıl kurtarırım sanşım varmı?

Ekli dosyalar

• 352DBFF5-E533-412C-AFAF-AA6A85076B43.jpeg
    352DBFF5-E533-412C-AFAF-AA6A85076B43.jpeg
    873.5 KB · Görüntüleme: 123
Üzüldüm yavruya. Bol bol ilgilenin, sevin. Hem size güvenmesini sağlarsınız hem de onun sevgiye ihtiyacı var.

kuşu avuçlamayın. yani avcunuzla tutmayın en sevmedikleri şey avuçlanmaktır. kuş ile bol bol konuşun bol bol elinizden yem yedirin. mümkün mertebe parmağınıza konması için seanslar gerçekleştirin. o kaçacak ama siz yılmayacaksınız. muhabbet kuşu eğitimlerinde ısrarcılık önemlidir. ani haraket etmeyerek sürekli parmağınızı yaklaştırın kaçacak yine konduğu yere gidip parmağınızı dinlenmesine fırsat vermeden yanaştırın ta ki artık yorulup parmağınıza çıkana kadar. (kovalar gibi değil el çırparak değil.. sakince) elinize çıktıkça da yem verin yesin. şuanda elinizden çok korkmuş doğal olarak ve bu korkusunu ancak ürkütmeden bol bol ilgi gösterirseniz atlatacaktır. sizi biraz uğraştırabilir ama en sonunda elinizde korkulacak birşey olmadığını öğrenecek ve sizinle yeniden barışacaktır. ısırdığı zaman elinizi çekmeyin bırakın ısırsın. refleks dahi yapmayın. bu onu ısırmaya teşvik eder. şöyle düşünür; hee bak ısırdım elini çekti ozaman ben daha çok ısırayım her parmak uzattığında... ama siz elinizi ısırsa dahi çekmezseniz busefer şöyle düşünecek ulen ısırıyorum ısırıyorum elini çekmiyor demekki bu şekilde kurtulamayacağım diyip pes edecek ve teslim olacaktır. ısırma sorununu ancak bu şekilde atlatırsınız. azıcık dişinizi sıkacaksınız. vaktiniz varmış nasıl olsa bol bol ilgilenin. kolay gelsin geçmi,ş olsun

kuşu avuçlamayın. yani avcunuzla tutmayın en sevmedikleri şey avuçlanmaktır. kuş ile bol bol konuşun bol bol elinizden yem yedirin. mümkün mertebe parmağınıza konması için seanslar gerçekleştirin. o kaçacak ama siz yılmayacaksınız. muhabbet kuşu eğitimlerinde ısrarcılık önemlidir. ani haraket etmeyerek sürekli parmağınızı yaklaştırın kaçacak yine konduğu yere gidip parmağınızı dinlenmesine fırsat vermeden yanaştırın ta ki artık yorulup parmağınıza çıkana kadar. (kovalar gibi değil el çırparak değil.. sakince) elinize çıktıkça da yem verin yesin. şuanda elinizden çok korkmuş doğal olarak ve bu korkusunu ancak ürkütmeden bol bol ilgi gösterirseniz atlatacaktır. sizi biraz uğraştırabilir ama en sonunda elinizde korkulacak birşey olmadığını öğrenecek ve sizinle yeniden barışacaktır. ısırdığı zaman elinizi çekmeyin bırakın ısırsın. refleks dahi yapmayın. bu onu ısırmaya teşvik eder. şöyle düşünür; hee bak ısırdım elini çekti ozaman ben daha çok ısırayım her parmak uzattığında... ama siz elinizi ısırsa dahi çekmezseniz busefer şöyle düşünecek ulen ısırıyorum ısırıyorum elini çekmiyor demekki bu şekilde kurtulamayacağım diyip pes edecek ve teslim olacaktır. ısırma sorununu ancak bu şekilde atlatırsınız. azıcık dişinizi sıkacaksınız. vaktiniz varmış nasıl olsa bol bol ilgilenin. kolay gelsin geçmi,ş olsun

Çok teşekkür ediyorum aynen söylediğiniz gibi herşeyi uyguladım ve 2-3 gündür hiç bir sorunumuz kalmadı bu kadar hızlı olcağını düşünmemiştim şimdi elimi acıtmıycak şekilde ısırıyor çekmez veya ıkaz etmezsem oynamaya başlıyor.bir iki sorum daha var hocam avuca almayın demişsiniz peki bu pire ve parazit için olan vıs vısı nasıl sıkıcam kuşa avucuma almadan birde banyo konusu banyoluğu kullanmıyor.birde konuşturmak istiyorum öle elime konsun başıma konsun çok önemli deyil ne yapmam lazım konuşturmak için konuşmaya yardımcı yemler işe yarıyormu? Youtube’de olan konuşturma videolarını dinletirsem konuşurum ve günün hangi zamanı en iyi zamandır kuşlar için?kafestemi durmalı yoksa kadesi açıkmı olsun?Birde parmağıma geldimi orfa durmuyor diyer parmağımı uzattımı uçup gidiyor?bu konulardada yardımcı olursanız çok sevinirim tşk ederim

Çok teşekkür ediyorum aynen söylediğiniz gibi herşeyi uyguladım ve 2-3 gündür hiç bir sorunumuz kalmadı bu kadar hızlı olcağını düşünmemiştim şimdi elimi acıtmıycak şekilde ısırıyor çekmez veya ıkaz etmezsem oynamaya başlıyor.bir iki sorum daha var hocam avuca almayın demişsiniz peki bu pire ve parazit için olan vıs vısı nasıl sıkıcam kuşa avucuma almadan birde banyo konusu banyoluğu kullanmıyor.birde konuşturmak istiyorum öle elime konsun başıma konsun çok önemli deyil ne yapmam lazım konuşturmak için konuşmaya yardımcı yemler işe yarıyormu? Youtube’de olan konuşturma videolarını dinletirsem konuşurum ve günün hangi zamanı en iyi zamandır kuşlar için?kafestemi durmalı yoksa kadesi açıkmı olsun?Birde parmağıma geldimi orfa durmuyor diyer parmağımı uzattımı uçup gidiyor?bu konulardada yardımcı olursanız çok sevinirim tşk ederim
konuşturma yemleri işe yaramıyor hocam sizin ilginiz yeterli youtubeda hazır videolar var onları açıp dinletebilirsiniz uzun süre zaten 1er saatlik videolar ya da kendiniz kelime seçip sık sık tekrar ederek öğretebilirsiniz ş ç gibi harfler olan kelimeleri daha çabuk öğreniyorlar ya da tekrarlayan kelimeleri ne kadar çok ilgilenir ve kelimeleri sık tekrarlarsanız o kadar çabuk öğrnir emin olun ben yem kırmaya başladığında aldım 10 gün sonra falan ilk kelimesini söyledi. şimdi 100e yakın veya daha fazla kelime biliyor ve onları kendi isteğine göre cümle kurmak için kullanıyor 20ye yakın da cümlesi var herşey ilgilenmeye bakıyor elinizdeyken konuşmnız daha yrarlı olur

Son düzenleme:
B383C3E2-A347-4620-9FC1-7963981F68A1.jpeg Teşekür ederim ilgide sıkıntı yok diye düşünüyorum tüm gün evdeyim elimden geldiği kadarıyla sabırla onun iyiliği için herşeyi yapıyorum kafesini hergün temizliyor günlük yemini yeniliyorum suyunuda elma ceviz gibi takviye gıdalar veriyorum ayağından dolayı veterner vitamin vermişti günlük onu veriyordum şimdi bitti petşopcum bir vitamin verdi suyuna damlatmak için onuda düzenli veriyorum birde üç deyişik yemi karıştırıp veriyorum ayağının kırılmış olmasından dolayı kendimi sorumlu gördüğüm için o günden ihtibaren ona çok dikkatli davranıyorum.bu yüzden ölseydi çok üzülürdüm şimdi gayet iyi sağlıklı olduğunu düşünüyorum tabi yinede bilgi eksikliğim var onuda sizin gibi arkadaşlar sayesinde öğrenmeyeçalışıyorum bir iki resim yükliycem bakıp bana düşüncelerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Kuşta bir sıkıntı görünmüyor maşallah ilgiye devam yakında konuşur. sürekli ısrarcı olup aynı kelimeyi tekrarlayın her fırsatta. ben konuşturmaya çalışmadım ama bir akrabamızın var. geceleri ışığı kapatıp 5-10 dakika tekrarlıyormuş. sonra 1 saat sonra da ışığı açıp yine tekrarlıyormuş. kuş benden çok kelime biliyor o derece. ama herkesin farklı bir eğitim tecrübesi var. araştrın karşınıza bir sürü yöntem çıkar. konuşturucu yemlere para kaptırmayın yalan onlar

maşallah cok sağlıklı gözüküyor eğer siz konuşurken gagasını açıp kapatıyorsa uğraşıyor ve yakında ilk kelimesini söyleyecek demektir. cici kuş veya babacık la başlayabilirsiniz kelimelerine kolay öğreniyorlar. aşkım vs gibi ben cimbom dedirtmek için 10güne yakın uğraştım eşim yarım saatte beşiktaş ı öğretti :) ş nin azizliğine uğradım. bıkmadan kelimeleri tekrar edin :D meyvesini alacaksınız beniki şimdi tv de duyduğunu bile söylüyor en son bonus reklamının dududu sunu öğrenmiş :)

Evet gagasını acıpkapatıyor bende söyliycek diye bekliyorum bugün öğleden sonra yoktum kafesindeydi geldiğimde aynı ayağında sorun vardı yine ayağının üstüne basamıyordu çok kortum tekrarmı kırıldı diye sonra hafiften basıyor gibiydi biri iki saat takip ettim bazen basıyor bazen basmıyor birde ayagı cansız gibi acaba yine bir şeymi oldu ama ürmüyordu elimden yem yedi ayağına dokuturmadı üsteleyince canının yandığını his ettirdi ne yapmam lazım normal bir durumu önceki kafesiküçüktü büyüğünü aldım tam iyleşmişti 3-4 gğndür takip ediyordum herşey yolunda gibiydi bugün bayağı bir resim paylaştım nazaramı geldi kafayı yiycem ne oluyor bu kuşa

Kuşta bir sıkıntı görünmüyor maşallah ilgiye devam yakında konuşur. sürekli ısrarcı olup aynı kelimeyi tekrarlayın her fırsatta. ben konuşturmaya çalışmadım ama bir akrabamızın var. geceleri ışığı kapatıp 5-10 dakika tekrarlıyormuş. sonra 1 saat sonra da ışığı açıp yine tekrarlıyormuş. kuş benden çok kelime biliyor o derece. ama herkesin farklı bir eğitim tecrübesi var. araştrın karşınıza bir sürü yöntem çıkar. konuşturucu yemlere para kaptırmayın yalan onlar

Hocam bugün öğleden sonra bir kaç saat yoktum döndüğümde ayağında sanki sorun var gibiydi basmıyordu ayağının üstüne bir iki saat takip ettim bir basıyor bir basmıyor gibiydi mecburen elime aldım ayağı cansız gibiydi yine bişeymi oldu acaba

arada dinlendirmek için basmadıkları oluyor sırayla dinlendiriyorlar ayaklarını vitamini probiyotiğini eksik etmeyin birşey olmaz inşallah tuttuğunuz da kaçırmıyorsa skntı yoktur bence bazen ilgi çekmek amaçlı da yapabiliyorlar inşallah öyle bir durumdur biraz daha takip edin devam ederse tekrar bir veterinere gösterin isterseniz tamamen iyileşmesi zaman alıcaktır illaki ağrısı falan olabilir belki

arada dinlendirmek için basmadıkları oluyor sırayla dinlendiriyorlar ayaklarını vitamini probiyotiğini eksik etmeyin birşey olmaz inşallah tuttuğunuz da kaçırmıyorsa skntı yoktur bence bazen ilgi çekmek amaçlı da yapabiliyorlar inşallah öyle bir durumdur biraz daha takip edin devam ederse tekrar bir veterinere gösterin isterseniz tamamen iyileşmesi zaman alıcaktır illaki ağrısı falan olabilir belki

Takip ediyorum ilgi çrkmek için deyil galiba yine ilcilti dokunturmuyor atağına ama kafasını o ayakla kaşıyor ama üzerine basmıyor elimede almak istemiyorum hoşlanmıyor normal deyil off yaa ne güzel düzelmişti yine acı çekiyor belli elimden yem bile yemedi kafesi açık 2 saattir çıkmıyor dışarı gerçi bu saate normaldede çıkmazdı çok korkuyorum tekrar kırılırmı öle kolayca ayağı

eğer kafesindeyse ve dokunan olmadıysa sanmıyorum çünkü kendisi onun acıdığının ya da acıyacağının bilincinde hareket eder kafesinde takılacağı veya ayağının sıkışacağı bir yer yoksa da tekrar kırılmamıştır diye düşünüyorum dediğim gibi bir insanın kırığı bile alçıdan çıktıktan sonra uzun zaman sonra iyileşiyor illaki ara ara acı veriyor tamamen geçene kadar belli bir zaman geçmesi gerekiyor tamamen iyileşene kadar belki acıyodur evet ama bence tekrar kırıldığı için değilde iyileşme süreci tamamen geçmediği içindir. benim düşüncem bu yönde ama dediğim gibi burda herkes tecrübelerine ve yaşadıklarına dayanarak yardımcı olmaya çalışıyor. eğer ki sabah da aynı durum devam ederse bir gösterinn kuşçuya veya veterinere içiniz rahatlar bizi de bilgilendirin durumu hakkında inşallah önemli bir durum yoktur.

eğer kafesindeyse ve dokunan olmadıysa sanmıyorum çünkü kendisi onun acıdığının ya da acıyacağının bilincinde hareket eder kafesinde takılacağı veya ayağının sıkışacağı bir yer yoksa da tekrar kırılmamıştır diye düşünüyorum dediğim gibi bir insanın kırığı bile alçıdan çıktıktan sonra uzun zaman sonra iyileşiyor illaki ara ara acı veriyor tamamen geçene kadar belli bir zaman geçmesi gerekiyor tamamen iyileşene kadar belki acıyodur evet ama bence tekrar kırıldığı için değilde iyileşme süreci tamamen geçmediği içindir. benim düşüncem bu yönde ama dediğim gibi burda herkes tecrübelerine ve yaşadıklarına dayanarak yardımcı olmaya çalışıyor. eğer ki sabah da aynı durum devam ederse bir gösterinn kuşçuya veya veterinere içiniz rahatlar bizi de bilgilendirin durumu hakkında inşallah önemli bir durum yoktur.

Geri