Karadeniz Pet

Yeni aldığım Yulaf,Aspur,buğday ve B vitamini Hk.

lordjaraxxus

Yeni Üye
Cümleten selamlar öncelikle;

Geçen hafta kuşlarıma çok ciddi büyük boyut salma kafes aldım.Ankara' da olanlar bilir belki Namık hocadan.Şimdi kafes büyük olduğu için 4 tünek kullanıyorum oyun amaçlı..Asıl soruma gelirsek, kendisi o gün için kuş pazarındaydı ve bende dayanamadım.Yarımşar kilo yulaf,aspur aldım.İnternet üzerinden de buğday sipariş ettim 10 kg. Kafeste normal karışık yem var.Fakat ben 2 ayrı aspur ve yulaf ile tam dolu yemlik koydum kafese..Hareket alanı geniş olduğundan yağlanma yapacağını sanmıyorum.Ama benim kafam yeni aldığım aminosol marka solüsyonda.Bu ilaç dün ulaştı elime dün suluğa 2 damla damlattım.Sulukta ne kadar kalmalı ve ben bu işlemi ne kadar da bir tekrarlamalıyım?İkinci sorum aldığım buğdayları çimlendirdim..Biraz fazla çimlendirdim.Bu çimlenen buğdayları ki biraz fazla, bozulma ihtimali var mı? ve ne kadar sıklıkla kuşlara vermeliyim?Cevaplar için teşekkürler

Suluktaki ilaç,vitamin sabah konulup en geç akşama kadar geri alınması doğru olur. Yazları kuşların bulunduğu ortam fazla sıcak ise bu süre daha da düşer. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla çimlendirilen buğday kullanılmalı yoksa bozulma oluyormuş ama hava almayacak şekilde buzdolabında saklanırsa sorun olurmu bilemiyorum . Kafesin fotoğrafını atarmısınız merak ettim

Suluktaki ilaç,vitamin sabah konulup en geç akşama kadar geri alınması doğru olur. Yazları kuşların bulunduğu ortam fazla sıcak ise bu süre daha da düşer. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla çimlendirilen buğday kullanılmalı yoksa bozulma oluyormuş ama hava almayacak şekilde buzdolabında saklanırsa sorun olurmu bilemiyorum . Kafesin fotoğrafını atarmısınız merak ettim
Akşam atarım hocam fotoğraflarını..4 tüneği 2'ye indirdim rahatça uçabiliyorlar.

Ekli dosyalar

• 4E4D7ABE-0D67-44CD-9FBC-3B345A57BE38.jpeg
    4E4D7ABE-0D67-44CD-9FBC-3B345A57BE38.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 57
  • image.jpg
    image.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 55
Maşallah kafeste,kuşlarda çok güzel ama birkaç önerim olacak;
-Yukarıda olan sağ taraftaki tüneği biraz daha aşşağıya indirebilirseniz daha iyi olacaktır
-Akıllı yemliği kafes dışana önde akıllı yemlik kapısı varsa oraya yoksa yan taraftaki kapılardan birine takabilirseniz hem sizin hemde kuşlar için daha rahat olur.
- Kafese kuş kumu ve kalamar kemiği almanızı öneririm kesinlikle olmazsa olmazlardır.

Ayrıca ilerde yuvalık aldığınızda plastik folluklu olanlardan tercih edin.

Maşallah kafeste,kuşlarda çok güzel ama birkaç önerim olacak;
-Yukarıda olan sağ taraftaki tüneği biraz daha aşşağıya indirebilirseniz daha iyi olacaktır
-Akıllı yemliği kafes dışana önde akıllı yemlik kapısı varsa oraya yoksa yan taraftaki kapılardan birine takabilirseniz hem sizin hemde kuşlar için daha rahat olur.
- Kafese kuş kumu ve kalamar kemiği almanızı öneririm kesinlikle olmazsa olmazlardır.

Ayrıca ilerde yuvalık aldığınızda plastik folluklu olanlardan tercih edin.
Hocam yemlik dışarıda olunca bugün gözlemledim dişi yemleri döküyor normal yemlik koyacağım kafese birde yukarı tünek için bence tüneğin yeri iyi birde şöyle birşey var kafesi aldığım kişi verdi bu tünekleri araya koyduğum zaman aşağı doğru iniyor tünek bende kafes tellerinin bitimine sabitlemek zorunda kaldım.Kalamar kemiğim var koyacağım kafese.Kuş kumu da yemliğin içine karıştırıyorum.Ayrı koyduğum zaman döküyorlar kafes dibine :) ikiside 5 aylık bu arada çok hareketliler

Kuş kumu yeme oranla çok daha küçük boyutlu olduğundan yemle karıştırdığınızda en dibe inecek ve kuşlar yiyemeyecek koyduğunuz kumlar da boşa ziyan olacaktır.
Parmak suluk ile verirseniz daha iyi olacaktır.
Tüneklerde sıkıntı yok olması gerektiği gibi tahta tünek ama ilerde kuşlar çiftleştikleri zaman rahatsız olacaktır üstteki tünekte , farkettiyseniz kuş tünekte durunca baş mesafesi telle arasında az kalıyor. Ayrıca mineral blok orda durursa hem rahat rahat tüketemezler hemde tünekte dururken mineral bloğun üstüne dışkılayacaklardır. Mineral bloğu alttaki tüneğin hemen üstüne sabitlerseniz güzel olacaktır.
Aynen dediğiniz gibi maşallah çok hsreketliler :)

Kuş kumu yeme oranla çok daha küçük boyutlu olduğundan yemle karıştırdığınızda en dibe inecek ve kuşlar yiyemeyecek koyduğunuz kumlar da boşa ziyan olacaktır.
Parmak suluk ile verirseniz daha iyi olacaktır.
Tüneklerde sıkıntı yok olması gerektiği gibi tahta tünek ama ilerde kuşlar çiftleştikleri zaman rahatsız olacaktır üstteki tünekte , farkettiyseniz kuş tünekte durunca baş mesafesi telle arasında az kalıyor. Ayrıca mineral blok orda durursa hem rahat rahat tüketemezler hemde tünekte dururken mineral bloğun üstüne dışkılayacaklardır. Mineral bloğu alttaki tüneğin hemen üstüne sabitlerseniz güzel olacaktır.
Aynen dediğiniz gibi maşallah çok hsreketliler :)
Hacım sana bir sorum daha olacak.Kalamar kemiği koyuyorum ama en fazla 4 gün gidiyor.Dişi çok israfcı ne yapılabilir bu konu da

Hacım sana bir sorum daha olacak.Kalamar kemiği koyuyorum ama en fazla 4 gün gidiyor.Dişi çok israfcı ne yapılabilir bu konu da
Benim dişilerden biriside aynı şekilde kalamar kemiğini 4-5 günde toz duman ediyordu. aynı zamanda kuş kumunuda gagası ile eşeleyip saçıyordu şu aralar eskisi kadar kalmadı şimdi biraz daha sakin yiyor ama 2-3 hafta o şekilde davrandı. Kalmar kemiğine ilgisini yumurtlaacak diye yoran da olmuştu ama hiç bir şey olmadı dağıttı ile kaldı

Dişiler bünyeleri gereği(yumurta yaptıklarından)erkeklere oranla daha fazka kalsiyum ihtiyacı duyarlar bundan dolayı fazla tüketirler. Eğerki çiftleşme gördüyseniz yada yuvaya girip çıkma varsa vede eskisine oranla daha fazla kalamar kemiği tüketiyorlarsa yumurta hazırlığı olabilir.

Dişiler bünyeleri gereği(yumurta yaptıklarından)erkeklere oranla daha fazka kalsiyum ihtiyacı duyarlar bundan dolayı fazla tüketirler. Eğerki çiftleşme gördüyseniz yada yuvaya girip çıkma varsa vede eskisine oranla daha fazla kalamar kemiği tüketiyorlarsa yumurta hazırlığı olabilir.
Hocam kuşlar daha 5 aylık ama dişi her şeye karşı böyle. Elma verirsin büyük ısırır,havuç versen yine öyle kalamar kemiği keza aynı şekilde.. aşırılık var genetik sanırım : ))

Benim dişilerden biriside aynı şekilde kalamar kemiğini 4-5 günde toz duman ediyordu. aynı zamanda kuş kumunuda gagası ile eşeleyip saçıyordu şu aralar eskisi kadar kalmadı şimdi biraz daha sakin yiyor ama 2-3 hafta o şekilde davrandı. Kalmar kemiğine ilgisini yumurtlaacak diye yoran da olmuştu ama hiç bir şey olmadı dağıttı ile kaldı
Aynen inşallah bende ki durumda düzelir.Kalamar kemiği yetiştiremiyorum.Böyle olunca da her bitişinde de kafese yenisini takmak istemiyorum.

Aynen inşallah bende ki durumda düzelir.Kalamar kemiği yetiştiremiyorum.Böyle olunca da her bitişinde de kafese yenisini takmak istemiyorum.
Kalamar kemğinin altına yeme kaplarından birini koydum ben dökülenlerin bazıları onun içerisine dökülüyor kurtarabildiğimi kurtarıyorum .kurtardıklarımıda bir kapta toplayıp mamaya katıyorum deneyebilirsin.

Geri