Karadeniz Pet

Yeni aldığım dişi kuş hastalandi

Yavuz 28

Yeni Üye
Herkese hayırlı akşamlar hobiye yeni başladım yaklaşık 5 aydır dişi kuslarimdan biri hasta kafesin dibinde köşede duruyor hareketsiz bir şekilde birazda kabarmış önceden benden çok kaçardı şimdi umrunda bile değilim ucmasinda filan sorun yok sadece pıh pıh diye ses çıkarıyor derinden içten bir ses boğunuk yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 1635966447395..jpg
    1635966447395..jpg
    635.1 KB · Görüntüleme: 25
  • 1635966627134..jpg
    1635966627134..jpg
    611.4 KB · Görüntüleme: 25
5 aydır hasta olan kuşa neden çare aramadınız

Kusura bakmayın noktalama işaretlerini kullanmamisim hobiye başlayalı 5 ay oldu , başlıkta belirttiğim gibi kuşu yeni aldım
Bende öyle olabileceğini düşünmüştüm aslında hobi sürenizi sormam lazımdı kusura bakmayın başlıkla gitmiş aklımdan soruyu okurken :)
Dışkıyı bir yere yapmış ordan silmişsiniz sanırım, silmeden yaptığı yerde çekin fotoğrafını çünkü şekli kıvamı vs önemli, attığınız dışkıya göre kuş yem yemiyor elle besleme yapmamız gerekiyor

Estağfurullah hocam ne kusuru hatalı olan benim . Kuşa sabah baktım ölmüş . Teşekkür ederim ilginiz için .

Çok üzüldüm...
Geçmiş olsun muhtemelen bir süredir hastaydı

Normalde günlük rutin kontrol ediyorum internette araştırdığım kadarıyla sorun olabilecek davranışları yada dişkıda bir problem görmedim acemiyim daha belki vardı ben görmedim yeni almıştım kuşu 1 hafta oldu sağlık olsun

Öncelikle başınız sağolsun olsun, beyaz dışkı genellikle böbrek problemini gösterir, birden fazla kuşunuz varsa, hayatını kaybeden kuşun kafesini dezenfekte etmenizi öneririm herhangi bir bulaşıcı hastalık da (mantar vs) iç organları etkileyebilir, tekrardan başınız sağolsun

Öncelikle başınız sağolsun olsun, beyaz dışkı genellikle böbrek problemini gösterir, birden fazla kuşunuz varsa, hayatını kaybeden kuşun kafesini dezenfekte etmenizi öneririm herhangi bir bulaşıcı hastalık da (mantar vs) iç organları etkileyebilir, tekrardan başınız sağolsun
Beyaz dışkı genelde pankreas sorunlarına işarettir, fakat bu güzel kuşta beyaz dışkı açlıktan kaynaklanmış

Beyaz dışkı genelde pankreas sorunlarına işarettir, fakat bu güzel kuşta beyaz dışkı açlıktan kaynaklanmış
Hocam pankreas iltihabı vb genel hastalıklarda genelde gri olur, heh tüm kuş iç hastalıkları ortak belirtiler taşıdığı için anca lab ortamında analizde anlaşılabilir. Arkadaşın dediği gibi cidden gözle görülür bir problem yoksa pankreas iltihabı da yüksek ihtimal gibi duruyor, damarı tıkayıp kalbe kan gitmesini engeller, kronik hale gelebildiği için kuş alınmadan önce de bir problemi vardır muhtemelen. Açlıktan da siyah dışkı oluşur tabi mevcut durumda yine kesin kanı koyamıyoruz maalesef o yüzden dediğiniz gibi pankreas sorunları da virüs temelli olduğu için kafeslerin dezenfekte edilmesi taraftarıyım

Bence kuş yem yiyemeyecek duruma geldiği için o şekilde, bakalım yiyor muymuş yediği halde bu dışkıyı yapıyorsa dediğiniz gibi olabilir evet :)

Ben yavrulu takım hariç diğer kuslarima 10 günde 1 mama yada buğday çimlendirip veriyorum hastalanmadan 1 gün önce buğday çimlendirmesi vermiştim yemişti genel olarak yem yemesi iyiydi açlık söz konusu olacağını sanmıyorum (belkide dikkatli bir gözlem yapmadım bilemiyorum o yüzden) sadece alidigimda kuyruğunu aşağı yukarı sallıyordu o dikkatimi çekti aldığım kişi hastalık olmadığını eş isteyen kuşlarda bu hareketin görüldüğünü söyledi burdada araştırdığımda ya solunum rahatsızlığı yada dediğim gibi eş isteyen kuşlarda bı davranışı görmek doğal deyince aldım

Geri