Karadeniz Pet

Yeni aldığım kuşumda kuruma varmı ?

Metehan08626

Yeni Üye
Merhabalar,
Dün sosyal medyada ilanını gördüğüm kuşu aldım. Aldığım insanların 2 tane küçük çocuğu vardı sanırım çocuklar eğlensin diye almışlar ve uçamasın diye kanatlarını kesmişler.(oyuncak sanki). Alırken dikkatimi şu çekti; kafeste sadece oyuncak ve suluk vardı, yemlik yoktu ve kafeside çok hijyenik değildi. Bende hayvansever biri olaraktan nolursa olsun oyuncak niyetine gördükleri canlıyı ellerinden kurtarmak için sağlıklı görünmeyen kuşu aldım. Eve geldiğimde bit spreyi sıkarken kuşun gögüs kemiğinin elime geldiğini sivri bir şekilde farkettim. Kıymetli hayvansever dostlarıma sorum şu olacak her gögüs kemiği ele gelen kuş kuruma hastalığına yakalanmış diyebilirmiyiz ? Çünkü ben satın alırken bile yemlik yoktu hayvanın önünde buna ek çocuklar için oyuncak gözüyle görünmüş. Mama,vitamin vb. Aylarca hiç kullanılmamış bu yüzden zayıflıktan elime gelmiş olabilirmi ?

Ekli dosyalar

• IMG_20210622_155812_421.jpg
    IMG_20210622_155812_421.jpg
    143.7 KB · Görüntüleme: 68
Kuruma hastalığı diye bişey yoktur, hastalık sonucu zayıflama vardır, dışkısı nasıl? Kuş tüyde kaliteli bir B vitamini verebilirsiniz, banyo yapsın, yulaf verebilirsiniz

Dediğinize göre yem vermiyorlarmış, verdikleri yem yeterli gelmiyordur o yüzden zayıftır, hassas teraziniz varsa tartabilir misiniz kuşu size zahmet

Dediğinize göre yem vermiyorlarmış, verdikleri yem yeterli gelmiyordur o yüzden zayıftır, hassas teraziniz varsa tartabilir misiniz kuşu size zahmet
Malesef hasas terazim yok ama diğer kuşlarımın yanına koyunca sanki yavruymuş gibi duruyor.
Kuruma hastalığı diye bişey yoktur, hastalık sonucu zayıflama vardır, dışkısı nasıl? Kuş tüyde kaliteli bir B vitamini verebilirsiniz, banyo yapsın, yulaf verebilirsiniz
Multivitamin verdim. yulaf yeminin içinde var. Banyoyuda yaptırırım şimdi. Dışkısı kıvam olaraktan iyi ama renk olaraktan oldukça koyu yeşili var siyaha yakın gibi.

Malesef hasas terazim yok ama diğer kuşlarımın yanına koyunca sanki yavruymuş gibi duruyor.

Multivitamin verdim. yulaf yeminin içinde var. Banyoyuda yaptırırım şimdi. Dışkısı kıvam olaraktan iyi ama renk olaraktan oldukça koyu yeşili var siyaha yakın gibi.
Diğer kuşlarınızla ırkı aynı mı? Aynı değilse bundan kaynaklı olabilir, dışkıda sıvılık katılık şekil değişikliği yoksa renge çok takılmayın çünkü yedikleri şeylerde etkiliyor, B vitaminide verin tüydeki kuşlara tavsiye ediyorum

Diğer kuşlarınızla ırkı aynı mı? Aynı değilse bundan kaynaklı olabilir, dışkıda sıvılık katılık şekil değişikliği yoksa renge çok takılmayın çünkü yedikleri şeylerde etkiliyor, B vitaminide verin tüydeki kuşlara tavsiye ediyorum
Dediklerinizi uyguluyorum. dişi gibi geldi bana doğrumudur ?

Kuşunuzu ters çevirip şu şekilde bakabilirsiniz. Burada benim attığım fotoğrafın aksine çıkık kemik gözüküyorsa kuş zayıftır. Mama hazırlayıp birkaç kere verin haftada. Kilosunu da ölçün bi ara.

Ekli dosyalar

• IMG-20210620-WA0008.jpg
    IMG-20210620-WA0008.jpg
    86.3 KB · Görüntüleme: 53
Yetersiz beslenme ve stres kaynaklı kilo vermiştir. Ve tüy dökümünde dışkısındaki değişiklik bundan kaynaklı da olabiliyor. Hayvanı kurtardığınız için Allah razı olsun. Kanatlarını kesmek ne demek ya.. yumurta maması, daldarı gibi ek besinler vermeniz iyi olur. B vitamini ve multivitamin desteği de sağlarsanız çok iyi olur. Kısa zamanda toparlar inşallah

Geri