Karadeniz Pet

Yeni aldığımız kuş çok çekingen

taylanmersin

Yeni Üye
Arkadaşlar yardıma ihtiyacım var 3 gün önce bir muhabbet kuşu aldım .erkek. Yumurtadan 25 gün önce çıkmış bu kuş gerçekten bir garip ve çok ürkek ve tembel hareket etmekten aciz. Kesinlikle hasta değil gayet sağlıklı fakat çok hareketsiz. 3 gündür hiç ötmedi telefondan kuş sesi dinletiyorum hiç tepki vermiyor.
Kafesin içine elimi uzatıyorum elime çıkıyor dışarıya çıkarıyorum elimden kaçmıyor elimden yem yiyor fakat dediğim gibi çok uyuşuk. Ve çok korkak.sürekli tüneğinde oturuyor hareket etmeden. Yanına yaklaşıp konuşunca olduğu yerde ağzını hızlı hızlı açıp kapayıp hızlı hızlı nefes alıyor. Kafesinde tüneğine yaklaştırıyorum tüneğe 10 cm kalıyor. Tüneğine gitmek istiyor fakat atlamaya korkuyor. Çok aşırı temkinli ve beceriksiz. Bugün gene saldım kanepenin dibime girdi ve yarım saat öyle hareketsiz bekledi. Geri götürecem bu gidişle. Bu 3. Kuşum diğerleri böyle değildi cin gibiydiler
[8D]

Ekli dosyalar

• 20170912_191157.jpg
    20170912_191157.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 41
Yakın olsaydınız bana verin derdim. Benim arayıp da bulamadığım kuş tipi. Eğitmek ve insana alıştırmak için son derece uygun. Ben sizin yerinizde olsam kafesine hiç koymaz, evde olduğum zamanlarda her yere onunla gider, yemlik bile takmayıp elimden beslerim. Bu arada 25 günlük demişsiniz, inşallah yem kırmayı öğrenmiştir. Tam öğrenemediyse sıkça aspur verin.

Yem kırmayı biliyor fakat yemliğine alışamadı korkuyor yemliğinden. Kafesin tabanınada inmiyor. Sadece elden yem yiyor.

Bence hiç geri götürmeyin, çok tatlı bir erkek yavru. Eğer denildiği gibi daha 25 gün önce yumurtadan çıkmışsa bu kadar masum, ele alışık ve beceriksiz olması normal aslında. Benim de zamanında daha yem bile kıramayan bir yavrum vardı; tüneğe binemezdi, tutunamazdı, hep insanın yanında sıcakta bir yerlere sığınmış olarak durmak isterdi.

Sizinle birlikte öğrenecek büyümeyi... Bırakın sürekli elinizden yesin, muhabbet kuşu alıp da kendisine bir türlü alıştıramayan ve elinden yem yediremeyen bir sürü insan var. Aslında çok şanslısınız. Yem kırabiliyor ve karnını doyurabiliyorsa tam eğitmelik yavru...

Son düzenleme:
Hocam aslında ötmemesi beni üzüyor geri götürme konusuna gelince. Onu şaka yapmıştım götürmem geri asla . alıştık pamuk a . daha önce aldıklarım daha hareketliydi sadece inşallah buda alışır.

Hocam aslında ötmemesi beni üzüyor geri götürme konusuna gelince. Onu şaka yapmıştım götürmem geri asla . alıştık pamuk a . daha önce aldıklarım daha hareketliydi sadece inşallah buda alışır.
biraz şanlısınız bu kuş türleri insanlara çok çabuk alışmakta çok güzel bir kuş inşallah ömrüde uzun olur :)

biraz şanlısınız bu kuş türleri insanlara çok çabuk alışmakta çok güzel bir kuş inşallah ömrüde uzun olur :)
İnşallah ömrü uzun olur ilk kuşumuz 15 yıl yaşadı ve 30 kelime konuşuyordu inşallah buda onun gibi olur.
2. Kuşumuz 1 hafta yaşadı hasta değildi. İlk geldiği gün ötüyordu çok hareketliydi. 1 saat içerisinde kagesin dibine indi ve öldü. Oğlum 3 gün ağladı

İnşallah ömrü uzun olur ilk kuşumuz 15 yıl yaşadı ve 30 kelime konuşuyordu inşallah buda onun gibi olur.
2. Kuşumuz 1 hafta yaşadı hasta değildi. İlk geldiği gün ötüyordu çok hareketliydi. 1 saat içerisinde kagesin dibine indi ve öldü. Oğlum 3 gün ağladı
umarım ömrüde kendi gibi güzel ve uzun olur çok şirinmiş :) bu size daha çok alışacaktır biraz uyuz :) :p;)

Bence de size alışması daha kolay olur benim de kuşum 2.5 aylik yeni aldim ama bi türlü alışamadık dışarıya saldığımda köselere saklanıyor ve daha hic elime gelmedi malesef :(

Aynen bayağı uyuz hemde
şanslısınız işte :p neyse hayırlı olsun ALLAH uzun ömürler versin mutlu mutlu yaşayın benimde sizinki gibi bir kuşum vardı uyuzdu uçamıyordu ama öldü ona iyi bakamadım kesin :(:(:(:(:(:(:(:(

Bence de size alışması daha kolay olur benim de kuşum 2.5 aylik yeni aldim ama bi türlü alışamadık dışarıya saldığımda köselere saklanıyor ve daha hic elime gelmedi malesef :(
Bizimki zorunluluktan elime geliyo gibi başka yerlere gitmeye korkuyor paçamdan içeri girmeye çalışıyordu
Birde kanepenin altına girmeyi seviyor

25 günlük değildir. Yem kırmaya en erken 28 günlükken başlarlar. Anlattığınız her şey bu yaştaki kuş için normal. Hele ki 25 günlükse... Ona zaman tanıyın ve onunla uzun uzun zaman geçirin.

Sakın geri vermeyin inanın 1 ay sonra nasıl bi hale geleceğine şaşıracaksınız. Şuan böyle olması çok normal çok küçük ve daha eve yeni gelmiş çekinip ürkmesi haraketsiz olması çok normal. 1-2 haftaya canlanır bu sizin için avantaj alıştırabildiğiniz kadar alıştırın kendinize. Bu arada kuş erkek ve şirin bi yerli kuş. Tüyü kadar ömrü olsun.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşlar sabak kalktım ilk defa salıncağına çıkmış alışıyor galiba

Maşaallah çok güzel bir erkek yavru çoğu kişinin istediği gibi bir yavru kuşunuz olmuş geri götürmekten bahsediyorsunuz :)

Maşaallah çok güzel bir erkek yavru çoğu kişinin istediği gibi bir yavru kuşunuz olmuş geri götürmekten bahsediyorsunuz :)
Yok hocam götürmem mümkün değil şaka yapmıştım sadece. Çok nazlı ama. Bide hiç ötmüyor sadece hafif hafif mırıldanıyor
İnternetteki kuş seslerine tepkisizliği tuhaf değilmi sizce?

Geri