Karadeniz Pet

Yeni alınan muhabbet kuşu hakkında

Ultratouch

Yeni Üye
Bugün yeni yeme düşmüş muhabbet kuşu aldım , ama sürekli uyuyor bu normalmidir ?
Ve yeni alınan muhabbet kuşu ile İlk temaslar nasıl olmalı , nasıl olmamalı bilgilendirirmisiniz

Bildiğim kadarıyla yavru muhabbet kuşları büyüme çağında çok uykuya ihtiyaç duyar. Zaten yeni almışsınız adapte olması bir iki gün sürer. Yem yemeyip su içmeyebilir 1-2 gün. Daha doğrusu bunları siz yokken yaparlar genelde. Ama yeni yeme düşmüş diyorsunuz bu kuşlar bildiğim kadrı ile riskli. Bazen yeme düştü diye ayrılan kuşlar yem kırmayı bilemeyebiliyormuş. Yerinizde olsam dal darı koyarım yanına.

İlk temaslar önemli tabi. Ben size kuşlar neyden hoşlanmaz onu söyleyeyim, avuçlanmaktan. Birbirinizin sınırlarını bilirseniz size güvenir.

Kafesten çıkarmadan önce bir takım yapmanız gereken şeyler var. Önce ellerinizi kafes içinde dolaştırın ya da sabit tutun kuşun çırpınmasını geçene kadar. Muhtemelen çok yavru olduğu için çırpınma olmaz sizde. Kafese elinizi soktuğunda çırpınma olmuyorsa Daldarıdan bir top kesip topu ona uzatarak ikram edin. Burda daldarıyı muhabbet kuşları çok sever diye daldarı dedim. Kuşunuz daldarı yemeyebilir ilk seferler. Israrla önünde saabit tutun yiyecektir daldarı. Asla kuşunuzu aç bırakmayın bunları yaparken. Artık elinizin varlığına alıştığında avucunuzun içine yem ya da dal darı koyabilirsiniz. Yiyecek yemek için avucunuza çıkacaktır. Ama bu anlattıklarım günlerce de sürebilir 10 dakika da sürebilir. Genellikle her aşama için maksimum 10 dakika uğraşın. Yani şöyle:

Kafes içerisinde elinizi dolaştırma 10 dakika.

Dal darı uzatma 10 dakika

Avuç içine yem koyma 10 dakika

Parmağımızla karnını kaşır gibi yapma 10 dakika

İzin veriyorsa parmaklarımızla yanaklarını sevme, kaşıma 10 dakika.

Parmağımızı tünek yapıp karnına uzatarak parmağa çıkmasını sağlama 10 dakika.

İstediğiniz şeyi her yaptığında hem aferin deyin hem daldarıdan bir tane yem kırmasına izin verin. Bütün bunlardan sonra dışarı çıkmasına izin verin.

ilk defa kafes dışına çıkarmdan önce Bir tane T tünek alın ya da yapın. kafesin kapağının hemen önüne T tüneği koyun. Kafes kapağını açtığınızda muhtemelen T tüneğe atlar. Atlamazda başka yere uçarsa perdeleriniz kapalı olsun yeter. Tünevk ile alın olduğu yerden. Kafes içinde yaptığınız pratikleri burada da tekrtlayabilirsiniz günlük. Daha detaylı dersleri internette bulabilirsiniz. Hatta youtube'da astro ve ben diye bir kanal var onu şiddetle tavsiye ederim. Genel olarak büyük papağanları anlatsa da mantık hep aynıdır. Bu kanalda papağan grubunun düşünce yapısını çok iyi anlarsınız.

Yukarıdakiler eğitim ve davranışlarla ilgili konulardı. Biraz da beslenmeden bahsedeyim.

Daha acemiysen her zaman kapalı paket yem al. Bir muhabbet kuşunun yüzde 40'a kadar aspur tohumuna da ihtiyacı var. Bu aldığın pakkette yoksa ayrıca petshoplardan kapalı paket olarak temin edebilirsin. Kafesin küçükse 1 kilo için 300 gram al sen. Daha sonraları araştırdıkça daha profesyonel diyetler öğrenirsin zaten.
Bazı tohumlar fazla kullanılınca şişmanlatır örneğin aspur.
Nijer tohumunu çiftleştirmek için kullanırlar senin ihtiyacın yok.
İlerde anlatacağım tüy dökümünde yulaf verilir. Ama yulafın fazlası hem şişmanlatır hem tekrar tüye sokar. Yulafın ayrıca güvenli yerden alınıp hemen tüketilmesi lazım. Mantara sebep olabiliyor diyorlar.
Kenevir kuş kızışsın da çiftleşsin diye verilir ama fazlası kuşu şişmanlatır.

Yumurta maması yapmayı öğren internetten. Kuşun 2 aylık olana kadar 3 günde bir hatta bazı üreticilere göre her gün verilebilir. Bana sorarsan kuş aşırı şişmanlamıyorsa 3 günde 1 yumurta mamsı yap. 2 ay geçince 2 haftada bire düşür artık.

Marul bana kalırsa hiç verme. Kuşu ishal yapmaktan başka işe yaramıyor.

Haftada bir yaprak iyi yıkanmış ıspanak verebilirsin.

Haftada bir iki defa çeyrek havucu rendeleyip suyunu sıkıp rendelediğin havucu verebilirsin. Fazlası yetişkin kuşu kızıştırır.

Nane haftada bir yaprak verebilirsin. Fazlası yetişkin kuşu kızıştırır.

Buğday çimlendirmeyi internetten araştır. Ayda bir yapabilirsin. Hatta yerinde olsam 2 haftada bir kere yapar veririm. Bir sürü tohum çinlendirebilirsin. Aspur, maş fasulyesi, mercimek ilk aklıma gelenler.

Avokado, çikolata, tuzlu şeyler, çiğ patates, özellikle şekerli şeylerden uzak tut kuşu.

Suyunu günlük değiştir ve kendi içtiğin damacana suyu ya da arıtma suyunu ver. Çeşme suyu yasak.

Petshoptan kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumu (ve kumluk), multivitamin, iç parazit ilacı, dış parazit ilacı, probiyotik, bira mayası al. Bütçen yoksa probiyotik, bira mayası, dış parazit alma. Ama diğerlerini öneririm. Bu paragraf biraz çetrefilli çünkü sonu yok. Bildiğim ürünleri buraya yazsam petshop açayım o zaman dersin. 😂 o yüzden ben aşağı malzrmelerini ve ne işe yaradığını yazayım bilgin olsun.

Kalamar kemiği: kalsiyum desteği ve kuşun gagasını törpülemesi içindir. Dişi kuşlar yumurta yapmak için bu kemiği tüketir durur)

Mineral blok: kuşun gagasını törpülemesi ve sindirim sistemi (taşlık bölgesi için) için gerekli.

Kuş kumu: evinin duvarlarını kemirmesini istemiyorsan al. Kuşun sindirim sistemi için gerekli.

Multivitamin: besinlerden alamadığı vitaminler için. Yerinde olsam kaliteli ürünler tercih ederim. Ben gervit w kullanıyorum. İçinde 18 ayrı vitamin var. Ama pahalı gelirse petshoptan iste o sana uygun bulur. Multivitmini her kuş besleyrn bulundurur.

İç parazit ve dış parazit çok zorunlu değil ama bence önemli. Bütçen varsa al kullan.

Probiyotik: bağırsaklar için gerekli bakteri kültürüdür. Elzem değil ama alırsan çok sağlıklı bir kuşun olur. Paran varsa elzem ama bence.

Bira mayası: probiyotikten neden ayrı satıldığını ben de merak ediyorum. Bunu kullanırsan kabaca kuşunun stresini alır, özellikle b vitamini kaynağıdır. Olursa güzel olur.

Piyasada karaciğer koruyucu ürünler var. Bunu bilgi olarak aktarayım.

Virkon s diye bir dezenfektan var ben hiç kullanmadım.

Yukarıdakiler de çeşitli ürünlerdi. Aşağı yine aklıma gelen şeyleri yazayım.

Kuşunun kafesinin altı temiz olsun. En geç 3 günde bir temizle.

dışkısını Sürekli takip et. Yeşil dışkı e coli hastalığı mesela. Bembeyaz bir dışkı karaciğer yetmezliği olması lazım. Böyle dedim diye şu an kafesteki sulu dışkıyı görüp endişe etme. Kuşlar ortm değiştirince ishl olur. Ya da marul, havuç, kırmızı pancar gibi çok sulu bir şey yerse sulu dışkı yapar. İnternetten sağlıklı ve sağlıksız dışkıları öğren.

bir çok üretici sulukları akşamdan toplar sabah taze su verir. Suluğunda 1 hafta su kesinlikle bekletme. Özellikle vitamin falan verdiğin günler. Günlük değiştir suyunu. Hatta ipucu vereyim suluğun tamamını doldurma.

Plastik tünek kullanma. Tahta tüneklerden al.

Ayna varsa çıkar.

Kuşunun kafesten hariç oyun alanı muhakkak olsun.

İleri seviye şeyler istiyorsan kuşuna kemirmeyi öğret. :) Bu sayede tek başına kaldığında vakit geçirmeyi öğrenir.

Kuşuna uygun yiyeceklerden hep tattır. Yeni şeyler denemesine izin ver. Bu sayede her şeyden korkan fobik bir kuş olmayacaktır. Ailenizin neşesi sosyal bir kuş olacaktır. T tünekler dağıt odalara. Bu sayede lamba ve dolap üstlerini alışkanlık edinmez. Emin ol T tüneklere alışınca bşka yere uçmazlar. Örneğin bizim mutfakta ya masa üzerinde gezer ya da T tüneğinde sallanır, şaklabanlık yapar. :)

Kuşunun haftalık ve aylık beslenme düzeni olsun. Örneğin ben bir tane sallıyorum kafadan. Bunlar mevsimine göre değişir hep.

Pazartesi: probiyotikli yumurta maması, taze su.

Salı: havuç rende, sade yem, vitaminli su.

Çarşamba: mavi haşhaş çok az. Yem, taze su.

Perşembe: az yulaf, kereviz sapı, yem, vitaminli su.

Cuma: tohum çimlendirme, yem, taze su.

Cumartesi: yumurta maması, yem , taze su.

Pazar:. Yem, taze su.

Bunu ben kafadan attım. Çünkü kuşun yaşına, cinsiyetine, çiftleştirilmek istenip istenmediğine göre değişir diyetler. Çok kuvvetli hale getirip kuşu kızıştırıp çiftleştireceksen örneğin kenevir. Nijer gibi tohumlar eklersin diyete. Yok daha yavru ise onun sağlıklı büyümesi için protein ile desteklersin. Tüy değiştiriyorsa b vitamini eklersin diyetine ki hem tüyden hemen çıksın hem de tüyü güzel çıksın diye.

Tüy dökümünü anlatayım. Muhabbet kuşları 5 derecelik bir ısı oynamasında tüylerini döküp yeni tüyler çıkarır. Yaza giriliyorsa ince tüy, kışa giriliyorsa kalın tüy çıkarır. Ne var ki tüy değiştirmek kuşlarımız için sıkıntılı bir durumdur. (Sıkıntılı deyince kuşa kanserli muamekesi yapma. Sağlıklı bir şey) bu dönemde karınları ağrır. Biraz yulaf ile destek verebilirsin. Yaz ise banyo yapması için kafesine su koyabilirsin. Varsa b vitamini verebilirsin. Bu dönemde daha sık yumurta maması verebilirsin. Kuşlar ortam değiştirince de genelde tüy dökerler. Senin kuşun da yetişkinliğe geçene kadar 1-2 defa ayrıca tüy değiştirecek. O çiroz gibi kuş iyi ve bilinçli bakarsan çok güzel tüylere sahip olur. Tüyün kalitesini genelde b vitamini belirler. Hatta biotin (b7 vitamini) çok etkilidir.

Muhabbet kuşları 12 saat uykuya net ihtiyaç duyar. Bu da engeç 21.00'da yatırılmış olması gerekir anlamına gelir. Uykusunu alamayan kuş stres olur. Basit düşün. Gece uyumasan ve ertesi günü arkadaşın gelip seninle oyun oynamak istese ne kadar keyifle oynarsın? Bu konuyu küçümseme. Yemleri kesinlikle bayat olmamalı. Yazın falan özellikle ipliksi, örümcek ağı gibi şeyler görürsen yemde o yemi at.

Aklıma şimdilik bu kadarı geldi ama inan bi bu kdar daha ve hatta daha da fazlası yazılabilir. Kızgınlık zamanları, hastalıklar, besinler, takviyeler, kafes ortamı, oyun alanları, akıllı yemlik, elma sirkesi, sarımsak kürü, sağlık tohumları, filizlendirme, ph düzenleyici, bit tozu, siprulina (bu çok acayip bir şey), yavru büyütme, eş alma, mantarlar, bakteriler, ışık, ısı, nem bir sürü şey konuşabilirim. Keyifli hobidir muhbbet kuşları, hayırlı olsun:)

Yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim, yeni aldığım yavru için çok önemli bilgiler paylaştınız.
Yazdıklarınzı dikkatle ve önemle uygulayacağım, ama aklıma takılan birkaç nokta oldu.
Kuşum erkek ve daha bir aylık, ileride büyük ve heybetli olmasını istiyorum , bunun için;
Sizce periyodik beslenme düzenini nasıl ayarlamalıyım ?
Yem dışında takviye gıda olarak hangi sıklıkla neler vermeliyim , neler vermemeliyim ?

Bu arada kuşumun cinsi Jumbo
Bir diğer aklıma takılan nokta ise, kuşun gagasının üst kısmında bir ayrılma farkettim, bu neyin habercisidir acaba. Ceresinin hemen altında gagasının kenarında, tırnak gibi

Eneee pek minnakmış kuşunuz hayırlı olsun tekrar:)

Yukarıda da belirttim ama çok fazla şey yazdığım için kafanızın karışması normal. Öncelikle muhabbet kuşu beslemek çok araştırma isteyen bir iş. Teknoloji gibi sürekli güncellenebiliyor. :) O kadar değil tabii ki ama araştırdıkça çokça şey öğrenirsiniz. Bazen birinin ak dediğine diğeri kara der. Kendi mantığımızı kullanırız. Siz zaten araştırıyorsunuz bu yolda devam.

Neler kesinlikle verilmez onu yazalım önce. Çikolata, tuzlu gıda, şekerli gıda, insan yiyecekleri, unku mamuller, avokado, elmanın çekirdekleri, kola türü asitli şeyler, alkol ve alkol katkılı içecekler, istisna olarak nohut. Nohutun sebebi annelerimize sorsan turşu yapmak için mayadır derler. Nohut içeriğinde fermenteye neden olan bakteri içeriyor. Nohutun kendisi faydalı fakat kuşa vermeden önce ısıl işlemden geçmesi gerekiyor. Çok da elzem olmadığı ve teferruatlı olduğu için nohut verilmez diyelim kısaca.

Yem olarak her zaman kapalı paket tercih et. İçinde renkli parçalar olup meyveli diye satılan yemlere aldanma. Onlar boyalı ekmek kırıntısı. Bir muhabbet kuşunun ana yiyeceği ak darı, kızıl darı, aspurdur. Ha tabi bunların haricinde onlarca tohum sayabilirim. Sen içinde ekmek kırıntısı olmayan kapalı yem al. Şu an aldığını atma tabi. Klasikl yemlerde aspur çok az bulunur. Senin yapacağın şey petshoptan kapalı aspur almak sadece. Bir de işlenmemiş buğday al. Bu da petshopta bulunur. Aspur yeme yüzde 50'ye kadar katılabilir. 1 kilo yemin varsa 500 gram gibi.

İşlenmemiş buğdayı tozunu aldıktan sonra önce 6 saat suda bekletiyoruz sonra suyunu süzüp üzerine nemli peçete koyuyoruz 2 gün bekletiyoruz. Daha sonra elma sirkesinde yarım saat bekletip nemli, temiz ve kokusuz olduğuna emin olduktan sonra kuşumuza ikram ediyoruz. Fakat ben özetini geçtim. Sen bu kinuyu internetten iyice araştır. İşin özeti tohumların uç vermesini sağlıyoruz. Çok faydalıdır kuşlar için. Bunu 2 haftada bir vaktin varsa haftada bir yap. Yoksa ayda bir de yapsan olur.

Eğitimlerde kullanmak için dal darı alabilirsin. Pahalı olduğu için 2-3 dal alıp keserek kullansan yeter top top.

Kapalı pakette yulaf alabilirsin. Haftada bir defa alacağın mamalığa bir çay kaşığı tepeleme koyabilirsin.

Gerekli malzemelerimiz şu an aspur, işlenmemiş buğday, ufak mamalık, elma sirkesi, işlenmiş buğday, aspur, yulaf.

Yumurta kuşlarımız için çok önemli bir protein kaynağıdır. Fazlası şişmanlatır tabi. Bu yüzden kuşun 2 aylık olana kadar, 2 günde 1 defa alacağın mamalığa 1 tatlı kaşığı 10-15 dakika haşlanmış yumurta koy ver. Eğer yemezse üzerine yem serp. Ama ufak olduğu için yer. Yumurtayı rendele ya da 2-3 mm'lik küçük parçalara ayır. Tekrar söylüyorum yumurta çok önemlidir boylanıp irileşmesi için.
Dikkat etmen gereken bir iki nokta var ama. Birincisi yazın 3-4 saat sonra kafesten al yumurtayı. Kışın 6 saat gibi olabilir. Yumurtalar tam bir bakteri yuvasıdır. İkinci kısım haşlanmış yumurtanın sarısının kursakta yapışarak kursak mantarına sebep olma ihtimali var. Bu yüzden kuş kumu muhakkak barındır kafesinde. Onların suluk gibi kendi kumlukları oluyor. Hatta mamaya bile yarım çay kaşığı katabilirsin. Kesinlikle kursak mantarı olur diye bir şey yok. Ama böyle bir ihtimal var.

Demek ki petshop alışverişimize kum ve kumluk da eklendi. Bunları ihmal etme.

Genellikle yumurta maması denilince internete yazdığında tek malzeme yumurtadan başlayarak 100 malzemeli mamaya kadar gider. 😂 İçine serum katan var. Youtube'a yaz görürsün. Sfsgdf internette arattığında en temel olarak yumurta, havuç, pirinç unu, tuzsuz etimek, eti cicibebe karışımı önerilir. Tek bir tarif yok yani. Bu mamanın içine filizlendirilmiş tohumlar da katabilirsin ( maş fasulye, buğday, mercimek, ak darı, kızıl darı, aspur, aspir vb. ), Çeşitli unlar da katabilirsin(buğday unu, soya fasulyesi unu, irmik unu, pirinç unu vb.) Çeşitli tohumlar da katabilirsin ( çim, havuç, keten, kenevir, ketencik, turp, mavihaşhaş vb.), Çeşitli sebzeler de katabilirsin (havuç, kırmızı pancar, brokoli, maydanoz sapı, kereviz vb. ) Fakat bu yazdıklarımı araştır. Örneğin irmik ununu herkes tavsiye ederken bazıları çok şeker var mantar yapabilir diyebiliyor. Ya da havucu sıkıp suyunu almalısın gibi. Ne kadar çeşit ekleyebilirsen o kadar iyi ama sonu yok. Başlangıç olarak yumurta ve varsa havuç ile başlayabilirsin.

Aslında olay şu. Kuşumuza vermemiz gereken temel şeyler protein, karbonhidrat, vitamin, elektrolit, bağırsak kültürleri. Bunların oranlarını kuşun yaşına, cinsiyetine, üremesini isteyip istemediğimize, mevsimlere göre ayarlıyoruz.
Örneğin dişi kuşlar çabuk yağlanırlar. O yüzden fazla uçuramıyorsak ya da kafesi küçükse bu kuşu yulaf, kenevir gibi kuvvetli tohumlar verirken dikkat ederiz. Mesrla kışa girerken yulaf veririz ama çok da değil. Erkekler bu konuda daha iyi. Kafesi küçük değilse hemen yağlanmaz.
Yazın serinletecek şeyler veririz. Örneğin haftada bir iki dal taze nane gibi.

Proteini haşlanmış yumurtadan veririz. Yavru 1 aylık olana kadar her gün, 2 aylık olana kadar 2 günde bir, 6 aylık olana kadar 4 günde bir, artık yetişkin olduğu için kuşun metabolizması hızlı ise haftada bir, çabuk yağlanıyorsa 2 haftada bir, eşe atma döneminde ise 3 günde bir, yavru yapmışsa yeme düşene kadar her gün yumurta veririz. Hemen hemen bir muhabbet kuşunun hayat döngüsünü yazdım. Sağlıklı beslenen bir kuşun enerjisi ile sadece yem ve su verilmiş bir kuşun enerjisi çok farklıdır. Görüntüsü zaten farklıdır. Protein ise kuşlarımızın enerji kaynağıdır fakat fazlası şişmanlatır. Benim yazdıklarımda da bu yüzde artı eksi oynama olur. Çünkü her kuşun metabolizması farklı. Senin dikkat etmen gereken şey 6 aylık olana kadar yağlandırmadan bütün ihtiyaçlarını vermek.

Karbonhidratları tohumlardan alırız. Şu an çok iyi hatırlamıyorum o yüzden karbonhidrat oranları vermeyeceğim. Kuvvetli karbonhidratlar kuşun gereksiz tüye girmesine neden olur. Bu yüzden aspur, nijer, ketencik, yulaf, keten, kenevir, çim, turp, ceviz, fındık, fıstık gibi hangi tohumu kullanacaksan önce internetten karbonhidrat, protein gibi değerlerine bak. Kiminin fazlası şişmanlatır, kiminin kızzıştırır, kiminin tüye sokar.

Elektrolitler için internette 3 yöntem bulursun. Birincisi suyuna pirinç tanesi kadar şeker ve tuz katmak gibi şeyler. Ben bunu asla yapmam ama yapan var. İkincisi bakkaldan doğal ve sade maden suyu (soda değil) alıp su ile seyreltip (oranlara internetten bakmak lazım) takrivi 3 ayda bir gibi vermek. Bu yöntem biraz daha iyi gibi. 3. Yöntem ise petshop ya da bir toptancıdan alınacak kuşlar için üretilmiş bir elektrolit almak. Uygulaması üzerinde yazar. Paran varsa bunu al yoksa ya da masraf yapmak istemiyorsan maden suyu da olur. Maden suyunun gazının çıkmasını beklemeyi unutma.

Sıra geldi vitaminlere. Vitamin biliyorsun meyvelerde daha çok bulunur. Fakat meyveler asidiktir ve fazla veremeyiz. Sen de bilirsin ki bur muhabbet kuşu alınca petshopçuya başka ne lazım dediğinde ilk verdiği şey multivitamindir. Fakat sorun şu ki bazı markalar çok dandik bazıları fena değil, bazıları güzel ama pahalı, bazılarını da kullanmak gereksizdir.
Piyasada 3 tip vitamin görüyorum ben. İlki bildiğimiz gibi multivitaminler. İçerisinde 3 ya da 4 tip vitamin barındırır. Şu an sana lazım olan bu. Genellikle üzerinde kas ve iskeket gelişimini destekler diyen sağlık için multivitaminlerdir bunlar.
İkincisi kızıştırıcı diye geçen multivitaminler. Bunların normal multivitminden tek farkı içinde buraz daha fazla e vitamini vardır. Eşi olmayan erkek kuşa verirsen enerjilenir çok öter olayı bu. Sdsfsf ama bunu verdin diye iki kuş da hemen çiftleşmez. Üretim bambaşka bir konu.
Üçüncü vitaminler ise sadece vir amaca yönelik üretilen vitaminlerdir. Örneğin biotin dediğinde verilen şey b7 vitaminidir. Tüy değiştiren kuşlara verilir. Tüy değişiminde güzel biotin ya da b vitamini alan kuşun tüyleri de çok güzel ve sağlıklı çıkar. Kuşlar kızıştırılmak isteniyorsa E vitamini verilir. Fakat yukarda yazdığım kızıştırıcılı multivitaminlerin bu konuda pek işe yaramama sebebi E vitamini yağda çözünür. Bunun için sanırım selenyumlu ya da ayrıca selenyum takviyesi kullanılır. Bu 5-10 liralık kızıştırıcılı dedikleri multivitaminler bu yüzden bir işe yaramaz. Piyasada nokton e ve nekton s birlikte kullanırlar bu yüzden. Ya da taubentin e 50 kullanırlar. İkincisi kendinden selenyumlu. Bu ayrı bir konu tabi. Diğer vitamin ise d vitamini olması lazım. Yumurta sayısı ya da yumurta doluluk oranları için olması lazım.bundan emin değilim araştırmak lazım.
Kendi kullandığım multivitamin gervit w denilen bir ürün. İçinde 18 vitamin ve aminoasitler olan üreticilerin de kullandığı bir alman ürünü. Genellikle 250 ml-500 ml gibi yüksek miktarlarda satıldığı için bölünmüş olaeakda satılır 50 ml-10 ml gibi. Bunun anlamı şu, almanyadan atıyorum 500 ml şişelerde gelir. Fakat 500 ml çok yüksek rakam. Bu yüzden firmalar bunu bölüp satabiliyor. Ne kadar çok olduğunu şöyle anlatayım: bir ml 20 damla, senin bi tek kuşa 3-4 günde bir 2 damla versen yetiyor. 10 ml alsan 4 gübde bir 2 damla versen epey gider.

geldik bağırsak kültürlerine. Bunun adı probiyotik. Ama bira mayası da var. Şimdi normalde bunları vermesen olur mu? Olur. Zaten türkiye'de bilen sayısı da az. Kullananlar genelde ya muhabbet kuşu üreticileri ya da çok kuşu olan hobiciler. Probiyotikler bağırsaklarda çalışan faydalı bakterilerdir. Bu bakteriler azaldığında daha zararlı bakteriler bağırsakları ele geçirebiliyor. Bu yüzden bağırsakta faydalı bakteri olması önemli. Belki sen bir kuş beslediğin için çok önemli görmeyebilirsin ama 100 çift kuş besleyen için üretimhanenin hastalıklara davetiye çıkarmaması önemli. Bunun yanında probiyotiklerin stres azaltıcı bir etkisi olduğu söylenir. Doğrudur da. Bir önemli etkisi de bu bakterilerin ana görevi kuşun yediği şeylerin sindirilmesi. Sonuçta bağırsak bunun için var. Bu probiyotikler kuşun yediklerinden daha çok faydalanmasını sağlıyor. Bira mayasının da stresi azalttığı söylenir. Asıl olayı kuşun vücudunun b vitamininden daha çok faydalanmasını sağlamak. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam ishali şak diye kestiği söylenen ürün bu ürün. Bunları da faydalı görürsen bölünmüş olarak alabilirsin ucuza. Bir de özellikle üreticiler hasta kuşlara antibiyotik verdikten sonra probiyotik muhakkak geçerler. Çünkü antibiyotiklerin amacı bilindiği gibi zararlı bakterileri yoketmektir. Ama bunu yaparken yararlı bakterileri de götürürler.

kuş toprağı: şimdi bu da çok bilinen bir şey değil. Ama söylenene göre sindirim sistemindeki zararlı patojenlerin emilip dışkı yoluyla atılmasını sağlıyor. Hazır satılıyor. Yani bunu dedim diye gidip bahçeden bakterili, mantarlı pis toprak verme kuşlara. Toprağın da temizi olur mu? Olur. Hatta balkonda falan bitki bakanların ilk yaptığı şey fırında falan toprağı pişirip sterilize etmektir. Bu bambaşka bir konu merak ediyorsan araştırabilirsin.

kalamar kemiği: muhabbet kuşu kafeslerindeki en standart şeylerden biridir. Kalamar adlı canlının gerçekten de kemiğidir. Özellikle dişiler yumurta için kemirir bunu.

6 adet kuş için benim dolabımda olan ürünler şöyle: gervit w multivitamin, entrobac probiyotik, arı polenli bira mayası, kuş üretimi için e vitamini, kafeste kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumu, tohum olarak karışık yem, yulaf, aspur, nijer, kenevir, keten, mavi haşhaş, işlenmemiş buğday.

Beslenme programım ise 3 günde bir yumurta haftada iki defa probiyotik, haftada bir bira mayası, haftada iki defa multivitamin. Her gün sebzelerden veririm. Pazartesi havuç, salı kabak, çarşamba semiz otu, perşembe kırmızı pancar gibi her gün Allah ne verdiyse artık bir şey seçer veririm.

6 ayda bir sarımsak kürü yapıyorum. Suya kattığım şeylerin ertesi günü üretim dönemi değilse taze su veririm hemen. Suları günlük değiştiriyorum. Yumurta maması 4 saat sonra yese de yemese de alınır.

Aklıma gelenler böyle. Ama mesela benim de karaciğer koruyucu almam lazım. İç parazit dış parazit ilaçları almam lazım. Hasta kuşum Allah'a şükür olmadığı için gevşek davranıyorum:) dışkıları falan taş gibi, enerjileri yerinde Allah'a şükür.

Diğer mesajını şimdi gördüm. Bunun için net bir resim atmalısın. Ben sağlık konusunda çok anlamam ama anlayan arkadaşlar yardımcı olur. Yine de bildiğim birşeyse cevaplarım tabi.

Eneee pek minnakmış kuşunuz hayırlı olsun tekrar:)

Yukarıda da belirttim ama çok fazla şey yazdığım için kafanızın karışması normal. Öncelikle muhabbet kuşu beslemek çok araştırma isteyen bir iş. Teknoloji gibi sürekli güncellenebiliyor. :) O kadar değil tabii ki ama araştırdıkça çokça şey öğrenirsiniz. Bazen birinin ak dediğine diğeri kara der. Kendi mantığımızı kullanırız. Siz zaten araştırıyorsunuz bu yolda devam.

Neler kesinlikle verilmez onu yazalım önce. Çikolata, tuzlu gıda, şekerli gıda, insan yiyecekleri, unku mamuller, avokado, elmanın çekirdekleri, kola türü asitli şeyler, alkol ve alkol katkılı içecekler, istisna olarak nohut. Nohutun sebebi annelerimize sorsan turşu yapmak için mayadır derler. Nohut içeriğinde fermenteye neden olan bakteri içeriyor. Nohutun kendisi faydalı fakat kuşa vermeden önce ısıl işlemden geçmesi gerekiyor. Çok da elzem olmadığı ve teferruatlı olduğu için nohut verilmez diyelim kısaca.

Yem olarak her zaman kapalı paket tercih et. İçinde renkli parçalar olup meyveli diye satılan yemlere aldanma. Onlar boyalı ekmek kırıntısı. Bir muhabbet kuşunun ana yiyeceği ak darı, kızıl darı, aspurdur. Ha tabi bunların haricinde onlarca tohum sayabilirim. Sen içinde ekmek kırıntısı olmayan kapalı yem al. Şu an aldığını atma tabi. Klasikl yemlerde aspur çok az bulunur. Senin yapacağın şey petshoptan kapalı aspur almak sadece. Bir de işlenmemiş buğday al. Bu da petshopta bulunur. Aspur yeme yüzde 50'ye kadar katılabilir. 1 kilo yemin varsa 500 gram gibi.

İşlenmemiş buğdayı tozunu aldıktan sonra önce 6 saat suda bekletiyoruz sonra suyunu süzüp üzerine nemli peçete koyuyoruz 2 gün bekletiyoruz. Daha sonra elma sirkesinde yarım saat bekletip nemli, temiz ve kokusuz olduğuna emin olduktan sonra kuşumuza ikram ediyoruz. Fakat ben özetini geçtim. Sen bu kinuyu internetten iyice araştır. İşin özeti tohumların uç vermesini sağlıyoruz. Çok faydalıdır kuşlar için. Bunu 2 haftada bir vaktin varsa haftada bir yap. Yoksa ayda bir de yapsan olur.

Eğitimlerde kullanmak için dal darı alabilirsin. Pahalı olduğu için 2-3 dal alıp keserek kullansan yeter top top.

Kapalı pakette yulaf alabilirsin. Haftada bir defa alacağın mamalığa bir çay kaşığı tepeleme koyabilirsin.

Gerekli malzemelerimiz şu an aspur, işlenmemiş buğday, ufak mamalık, elma sirkesi, işlenmiş buğday, aspur, yulaf.

Yumurta kuşlarımız için çok önemli bir protein kaynağıdır. Fazlası şişmanlatır tabi. Bu yüzden kuşun 2 aylık olana kadar, 2 günde 1 defa alacağın mamalığa 1 tatlı kaşığı 10-15 dakika haşlanmış yumurta koy ver. Eğer yemezse üzerine yem serp. Ama ufak olduğu için yer. Yumurtayı rendele ya da 2-3 mm'lik küçük parçalara ayır. Tekrar söylüyorum yumurta çok önemlidir boylanıp irileşmesi için.
Dikkat etmen gereken bir iki nokta var ama. Birincisi yazın 3-4 saat sonra kafesten al yumurtayı. Kışın 6 saat gibi olabilir. Yumurtalar tam bir bakteri yuvasıdır. İkinci kısım haşlanmış yumurtanın sarısının kursakta yapışarak kursak mantarına sebep olma ihtimali var. Bu yüzden kuş kumu muhakkak barındır kafesinde. Onların suluk gibi kendi kumlukları oluyor. Hatta mamaya bile yarım çay kaşığı katabilirsin. Kesinlikle kursak mantarı olur diye bir şey yok. Ama böyle bir ihtimal var.

Demek ki petshop alışverişimize kum ve kumluk da eklendi. Bunları ihmal etme.

Genellikle yumurta maması denilince internete yazdığında tek malzeme yumurtadan başlayarak 100 malzemeli mamaya kadar gider. 😂 İçine serum katan var. Youtube'a yaz görürsün. Sfsgdf internette arattığında en temel olarak yumurta, havuç, pirinç unu, tuzsuz etimek, eti cicibebe karışımı önerilir. Tek bir tarif yok yani. Bu mamanın içine filizlendirilmiş tohumlar da katabilirsin ( maş fasulye, buğday, mercimek, ak darı, kızıl darı, aspur, aspir vb. ), Çeşitli unlar da katabilirsin(buğday unu, soya fasulyesi unu, irmik unu, pirinç unu vb.) Çeşitli tohumlar da katabilirsin ( çim, havuç, keten, kenevir, ketencik, turp, mavihaşhaş vb.), Çeşitli sebzeler de katabilirsin (havuç, kırmızı pancar, brokoli, maydanoz sapı, kereviz vb. ) Fakat bu yazdıklarımı araştır. Örneğin irmik ununu herkes tavsiye ederken bazıları çok şeker var mantar yapabilir diyebiliyor. Ya da havucu sıkıp suyunu almalısın gibi. Ne kadar çeşit ekleyebilirsen o kadar iyi ama sonu yok. Başlangıç olarak yumurta ve varsa havuç ile başlayabilirsin.

Aslında olay şu. Kuşumuza vermemiz gereken temel şeyler protein, karbonhidrat, vitamin, elektrolit, bağırsak kültürleri. Bunların oranlarını kuşun yaşına, cinsiyetine, üremesini isteyip istemediğimize, mevsimlere göre ayarlıyoruz.
Örneğin dişi kuşlar çabuk yağlanırlar. O yüzden fazla uçuramıyorsak ya da kafesi küçükse bu kuşu yulaf, kenevir gibi kuvvetli tohumlar verirken dikkat ederiz. Mesrla kışa girerken yulaf veririz ama çok da değil. Erkekler bu konuda daha iyi. Kafesi küçük değilse hemen yağlanmaz.
Yazın serinletecek şeyler veririz. Örneğin haftada bir iki dal taze nane gibi.

Proteini haşlanmış yumurtadan veririz. Yavru 1 aylık olana kadar her gün, 2 aylık olana kadar 2 günde bir, 6 aylık olana kadar 4 günde bir, artık yetişkin olduğu için kuşun metabolizması hızlı ise haftada bir, çabuk yağlanıyorsa 2 haftada bir, eşe atma döneminde ise 3 günde bir, yavru yapmışsa yeme düşene kadar her gün yumurta veririz. Hemen hemen bir muhabbet kuşunun hayat döngüsünü yazdım. Sağlıklı beslenen bir kuşun enerjisi ile sadece yem ve su verilmiş bir kuşun enerjisi çok farklıdır. Görüntüsü zaten farklıdır. Protein ise kuşlarımızın enerji kaynağıdır fakat fazlası şişmanlatır. Benim yazdıklarımda da bu yüzde artı eksi oynama olur. Çünkü her kuşun metabolizması farklı. Senin dikkat etmen gereken şey 6 aylık olana kadar yağlandırmadan bütün ihtiyaçlarını vermek.

Karbonhidratları tohumlardan alırız. Şu an çok iyi hatırlamıyorum o yüzden karbonhidrat oranları vermeyeceğim. Kuvvetli karbonhidratlar kuşun gereksiz tüye girmesine neden olur. Bu yüzden aspur, nijer, ketencik, yulaf, keten, kenevir, çim, turp, ceviz, fındık, fıstık gibi hangi tohumu kullanacaksan önce internetten karbonhidrat, protein gibi değerlerine bak. Kiminin fazlası şişmanlatır, kiminin kızzıştırır, kiminin tüye sokar.

Elektrolitler için internette 3 yöntem bulursun. Birincisi suyuna pirinç tanesi kadar şeker ve tuz katmak gibi şeyler. Ben bunu asla yapmam ama yapan var. İkincisi bakkaldan doğal ve sade maden suyu (soda değil) alıp su ile seyreltip (oranlara internetten bakmak lazım) takrivi 3 ayda bir gibi vermek. Bu yöntem biraz daha iyi gibi. 3. Yöntem ise petshop ya da bir toptancıdan alınacak kuşlar için üretilmiş bir elektrolit almak. Uygulaması üzerinde yazar. Paran varsa bunu al yoksa ya da masraf yapmak istemiyorsan maden suyu da olur. Maden suyunun gazının çıkmasını beklemeyi unutma.

Sıra geldi vitaminlere. Vitamin biliyorsun meyvelerde daha çok bulunur. Fakat meyveler asidiktir ve fazla veremeyiz. Sen de bilirsin ki bur muhabbet kuşu alınca petshopçuya başka ne lazım dediğinde ilk verdiği şey multivitamindir. Fakat sorun şu ki bazı markalar çok dandik bazıları fena değil, bazıları güzel ama pahalı, bazılarını da kullanmak gereksizdir.
Piyasada 3 tip vitamin görüyorum ben. İlki bildiğimiz gibi multivitaminler. İçerisinde 3 ya da 4 tip vitamin barındırır. Şu an sana lazım olan bu. Genellikle üzerinde kas ve iskeket gelişimini destekler diyen sağlık için multivitaminlerdir bunlar.
İkincisi kızıştırıcı diye geçen multivitaminler. Bunların normal multivitminden tek farkı içinde buraz daha fazla e vitamini vardır. Eşi olmayan erkek kuşa verirsen enerjilenir çok öter olayı bu. Sdsfsf ama bunu verdin diye iki kuş da hemen çiftleşmez. Üretim bambaşka bir konu.
Üçüncü vitaminler ise sadece vir amaca yönelik üretilen vitaminlerdir. Örneğin biotin dediğinde verilen şey b7 vitaminidir. Tüy değiştiren kuşlara verilir. Tüy değişiminde güzel biotin ya da b vitamini alan kuşun tüyleri de çok güzel ve sağlıklı çıkar. Kuşlar kızıştırılmak isteniyorsa E vitamini verilir. Fakat yukarda yazdığım kızıştırıcılı multivitaminlerin bu konuda pek işe yaramama sebebi E vitamini yağda çözünür. Bunun için sanırım selenyumlu ya da ayrıca selenyum takviyesi kullanılır. Bu 5-10 liralık kızıştırıcılı dedikleri multivitaminler bu yüzden bir işe yaramaz. Piyasada nokton e ve nekton s birlikte kullanırlar bu yüzden. Ya da taubentin e 50 kullanırlar. İkincisi kendinden selenyumlu. Bu ayrı bir konu tabi. Diğer vitamin ise d vitamini olması lazım. Yumurta sayısı ya da yumurta doluluk oranları için olması lazım.bundan emin değilim araştırmak lazım.
Kendi kullandığım multivitamin gervit w denilen bir ürün. İçinde 18 vitamin ve aminoasitler olan üreticilerin de kullandığı bir alman ürünü. Genellikle 250 ml-500 ml gibi yüksek miktarlarda satıldığı için bölünmüş olaeakda satılır 50 ml-10 ml gibi. Bunun anlamı şu, almanyadan atıyorum 500 ml şişelerde gelir. Fakat 500 ml çok yüksek rakam. Bu yüzden firmalar bunu bölüp satabiliyor. Ne kadar çok olduğunu şöyle anlatayım: bir ml 20 damla, senin bi tek kuşa 3-4 günde bir 2 damla versen yetiyor. 10 ml alsan 4 gübde bir 2 damla versen epey gider.

geldik bağırsak kültürlerine. Bunun adı probiyotik. Ama bira mayası da var. Şimdi normalde bunları vermesen olur mu? Olur. Zaten türkiye'de bilen sayısı da az. Kullananlar genelde ya muhabbet kuşu üreticileri ya da çok kuşu olan hobiciler. Probiyotikler bağırsaklarda çalışan faydalı bakterilerdir. Bu bakteriler azaldığında daha zararlı bakteriler bağırsakları ele geçirebiliyor. Bu yüzden bağırsakta faydalı bakteri olması önemli. Belki sen bir kuş beslediğin için çok önemli görmeyebilirsin ama 100 çift kuş besleyen için üretimhanenin hastalıklara davetiye çıkarmaması önemli. Bunun yanında probiyotiklerin stres azaltıcı bir etkisi olduğu söylenir. Doğrudur da. Bir önemli etkisi de bu bakterilerin ana görevi kuşun yediği şeylerin sindirilmesi. Sonuçta bağırsak bunun için var. Bu probiyotikler kuşun yediklerinden daha çok faydalanmasını sağlıyor. Bira mayasının da stresi azalttığı söylenir. Asıl olayı kuşun vücudunun b vitamininden daha çok faydalanmasını sağlamak. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam ishali şak diye kestiği söylenen ürün bu ürün. Bunları da faydalı görürsen bölünmüş olarak alabilirsin ucuza. Bir de özellikle üreticiler hasta kuşlara antibiyotik verdikten sonra probiyotik muhakkak geçerler. Çünkü antibiyotiklerin amacı bilindiği gibi zararlı bakterileri yoketmektir. Ama bunu yaparken yararlı bakterileri de götürürler.

kuş toprağı: şimdi bu da çok bilinen bir şey değil. Ama söylenene göre sindirim sistemindeki zararlı patojenlerin emilip dışkı yoluyla atılmasını sağlıyor. Hazır satılıyor. Yani bunu dedim diye gidip bahçeden bakterili, mantarlı pis toprak verme kuşlara. Toprağın da temizi olur mu? Olur. Hatta balkonda falan bitki bakanların ilk yaptığı şey fırında falan toprağı pişirip sterilize etmektir. Bu bambaşka bir konu merak ediyorsan araştırabilirsin.

kalamar kemiği: muhabbet kuşu kafeslerindeki en standart şeylerden biridir. Kalamar adlı canlının gerçekten de kemiğidir. Özellikle dişiler yumurta için kemirir bunu.

6 adet kuş için benim dolabımda olan ürünler şöyle: gervit w multivitamin, entrobac probiyotik, arı polenli bira mayası, kuş üretimi için e vitamini, kafeste kalamar kemiği, mineral blok, kuş kumu, tohum olarak karışık yem, yulaf, aspur, nijer, kenevir, keten, mavi haşhaş, işlenmemiş buğday.

Beslenme programım ise 3 günde bir yumurta haftada iki defa probiyotik, haftada bir bira mayası, haftada iki defa multivitamin. Her gün sebzelerden veririm. Pazartesi havuç, salı kabak, çarşamba semiz otu, perşembe kırmızı pancar gibi her gün Allah ne verdiyse artık bir şey seçer veririm.

6 ayda bir sarımsak kürü yapıyorum. Suya kattığım şeylerin ertesi günü üretim dönemi değilse taze su veririm hemen. Suları günlük değiştiriyorum. Yumurta maması 4 saat sonra yese de yemese de alınır.

Aklıma gelenler böyle. Ama mesela benim de karaciğer koruyucu almam lazım. İç parazit dış parazit ilaçları almam lazım. Hasta kuşum Allah'a şükür olmadığı için gevşek davranıyorum:) dışkıları falan taş gibi, enerjileri yerinde Allah'a şükür.
Sağolun, Evet daha çok minnak kuşum 😊yolun başında sayılırız, birazda bu yüzden üzerine titriyorum ve beslenmesinden gelişimine kadar çok önem veriyorum. Kuşun fotoğrafına da baksanız belki farklı önerilerinizde olur, ama burası sosyal Forum olduğu için birçok kişinin görüp nazar a gelmesinden endişe ediyorum.

Muhabbet kuşu bakımı konusunda dediğiniz gibi bazıları ak derken bazıları farklı görüşte olabiliyor malesef. Ben sizin bilginize ve samimiyetinize inandığım için bu konuda sadece sizinle iletişimde olmak istiyorum.
Birbirinden farklı noktalarda paylaştığınız önerileri uygulayacağım

Sağolun, Evet daha çok minnak kuşum 😊yolun başında sayılırız, birazda bu yüzden üzerine titriyorum ve beslenmesinden gelişimine kadar çok önem veriyorum. Kuşun fotoğrafına da baksanız belki farklı önerilerinizde olur, ama burası sosyal Forum olduğu için birçok kişinin görüp nazar a gelmesinden endişe ediyorum.

Muhabbet kuşu bakımı konusunda dediğiniz gibi bazıları ak derken bazıları farklı görüşte olabiliyor malesef. Ben sizin bilginize ve samimiyetinize inandığım için bu konuda sadece sizinle iletişimde olmak istiyorum.
Birbirinden farklı noktalarda paylaştığınız önerileri uygulayacağım
Teşekkür ederim. Resim olmadan ben de bir şey diyemiyorum. Gaga üzerinde ayrılma gibi dediğiniz şey anlatınca ürkünç duruyor ama muhtemelen önemli bir şey değildir. Genellikle gaga üzerinde korkulan şey candida mantarı olur. Gagada şekil bozuklukları olur candida mantarında. 1 aylık bir kuş için tecrübem yok. Muhtemelen gagası falan siyah bir şeydir ve gelişimini henüz tamamlamadığı için bozuk gibi duran gagası vardır. O konularda ben görsem de bir şey anlamam muhtemelen. Ben de senelerdir kuş bakarım ama üretmeye yeni karar verdim. :)

Aklıma gelmişken bir konudan daha bahsedeyim ilerde korkmayın. Erkek muhabbet kuşları kur yapmak için eşine yem kusabilir. 6 aylıktan sonra eline falan yrm kusabilir korkma. Bu kur hareketidir. :) Anlamı senin kocan olmsk istiyorum ve seni besleyebilirim, sende yavrularımıza yem kusup besleyebilirsin şeklindedir. Fakaat bir de köpüklü bir yem kusma var işte o hastalık. İkisinin arasındaki farkı bilen kişi ayırır ama sen yine sorcan. Gerçi kuşun hareketliliğinden anormal olduğu anlaşılır. Kuş kilo alamaz mesela.

Evet dediğiniz gibi gagası siyah, ve gagası bozuk gibi duruyordu ama normalmiş
Kuş üretme konusundada umarım başarılı olursunuz, muhabbet kuşları hakkındaki bilgileriniz oldukça fazla ve yararlı bilgiler🙂
Inşallah kur yaptığı o günleri de görürüm yaa

Geri