Karadeniz Pet

Yeni Çiftimin Durumu Hakkında

ylmz.anil

Yeni Üye
Abilerim merhabalar, bir yıldır baktığım erkek kuşumun yanına yetişkin bir dişi aldım dört gün önce. İkinci gününde kafese yuvalık taktım. Üçüncü gününde dişi yuvalığın etrafını kemirip içine girmeye başladı. Kalamar kemiğini aşırı tüketiyor bu arada. Yani her şey yolunda gibi fakat erkeğin yanına yaklaşmasını istemiyor. erkek kuş kur yapıyor bu hemen gagalayarak aşağıya atıyor ya da tellere kaçırıyor hayvanı, kendisine yaklaşmasına izin vermiyor. Erkeğimde baskın normalde aylardır suluğa tellere falan kur yapıyordu durum böyle olunca yanına eş almaya karar verdim fakat dişi yanına yaklaştırmıyor yaklaşınca da vurarak kovuyor. Şimdi benim ne yapmam lazım, nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Ayrıca şuan farkettim dişi yuvalığa girip çıktıktan sonra köşede sessizce duran erkeği gagalayıp tünekten yere atıyor bu böyle üç dört defa üst üste gerçekleşti.

Yuvalığı çok erken takmışsınız, dişi kuş yeni evine ve erkek kuşa alışana kadar yuvalık takmamanız gerekirdi. Alışma süreci aylarca bile sürebilir, yuvalığı söküp dişi kuşun erkeğin kendisine kur yapmasına izin vereceği zamanı bekleyin. Konuyla alakasız olarak, kuşlar tüy dönemlerindeyken yuvalık takmayın, kuşlarınız bu durumdan olumsuz yönde etkilenirler.

Yuvalığı çok erken takmışsınız, dişi kuş yeni evine ve erkek kuşa alışana kadar yuvalık takmamanız gerekirdi. Alışma süreci aylarca bile sürebilir, yuvalığı söküp dişi kuşun erkeğin kendisine kur yapmasına izin vereceği zamanı bekleyin. Konuyla alakasız olarak, kuşlar tüy dönemlerindeyken yuvalık takmayın, kuşlarınız bu durumdan olumsuz yönde etkilenirler.
Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Dişi kuş çok sık yuvalığa girmeye başladı ve artık o yuvaya girince erkek hemen yuvalığın kapısına gelip dişi kuşa kusmaya başlıyor ve sanırım dişi kuşta bunu kabul ediyor. Dişi kuşun kalamar tüketimi ve kemirme içgüdüsü baya arttı. Ama şuana kadar çiftleşme veya yuvalık dışında kusma, birbirini kaşıma gibi şeyler göremedim. Sizce bu durumda da yuvalığı kaldırayım mı yoksa bir süre bekleyeyim mi?

Rica ederim, bence kuşlarınıza birbirlerine alışabilmeleri için biraz zaman tanımalısınız. Kurlaşma oluyor dediğiniz için bir süre daha bekleyin. Kurlaşmanın üzerinden bir hafta veya daha fazla vakit geçmesine rağmen hâlâ çiftleşme olmuyor ise yuvalığı kaldırın.

Rica ederim, bence kuşlarınıza birbirlerine alışabilmeleri için biraz zaman tanımalısınız. Kurlaşma oluyor dediğiniz için bir süre daha bekleyin. Kurlaşmanın üzerinden bir hafta veya daha fazla vakit geçmesine rağmen hâlâ çiftleşme olmuyor ise yuvalığı kaldırın.
Yeni konu açmaktansa buradan yazayım. Kuşlar birbirlerine baya alıştılar yuvalık dışında da kurlaşma, kusma, birbirini kaşıma gibi şeyler başladı. Birbirlerine kur yapıyorlar ve dişi kuş belini kırıp kuyruğunu kaldırıyor, erkek tek ayağını atmasına rağmen üstüne çıkmıyor veya çıkamıyor. Erkek kuşta bir acemilik var galiba bu ilk eşi çünkü. Dişi belini kırdığı zaman erkek kuş dişiye kusmaya devam ediyor.

Sanırım yakın zamanda çiftleşme olacak gibi birkaç sorum olacak kuşları maalesef salonda tutmak zorundayım tv sesini falan çok açmamaya dikkat ediyorum ve geceleri üstünü ince bir örtüyle örtüyorum sizce bunlar çiftleri kötü etkiler mi?

Yeni konu açmaktansa buradan yazayım. Kuşlar birbirlerine baya alıştılar yuvalık dışında da kurlaşma, kusma, birbirini kaşıma gibi şeyler başladı. Birbirlerine kur yapıyorlar ve dişi kuş belini kırıp kuyruğunu kaldırıyor, erkek tek ayağını atmasına rağmen üstüne çıkmıyor veya çıkamıyor. Erkek kuşta bir acemilik var galiba bu ilk eşi çünkü. Dişi belini kırdığı zaman erkek kuş dişiye kusmaya devam ediyor.

Sanırım yakın zamanda çiftleşme olacak gibi birkaç sorum olacak kuşları maalesef salonda tutmak zorundayım tv sesini falan çok açmamaya dikkat ediyorum ve geceleri üstünü ince bir örtüyle örtüyorum sizce bunlar çiftleri kötü etkiler mi?

Evet dediğiniz gibi acemilik var, bir süre sonra alışır. Sağlıklı bir çiftleşme olabilmesi için ortamda ses/gürültü olmaması gerekir, keza üzerini örtmeniz de çiftin birbirlerine karşı olan tutumlarını yani çiftleşmeyi etkileyebilir.

Evet dediğiniz gibi acemilik var, bir süre sonra alışır. Sağlıklı bir çiftleşme olabilmesi için ortamda ses/gürültü olmaması gerekir, keza üzerini örtmeniz de çiftin birbirlerine karşı olan tutumlarını yani çiftleşmeyi etkileyebilir.
Kuşlarım bugün dört beş defa çiftleştiler. Erkek her seferinde yere düştü fakat çıkıp devam etti başarabildiler mi bilemiyorum. Artık erkek kuş da yuvalığa girip çıkmaya başladı çok iyi anlaşıyorlar. Bir şey soracağım her yumurta için ayrı ayrı mı çiftleşmeleri gerekiyor yoksa bir kere yapmaları tüm yumurtalar için yeterli mi bir de yumurta kaç günde gelir?

Maşallah, çiftleştiklerine ve iyi anlaştıklarına sevindim. Dişinin karnında oluşan yumurta dolana kadar çiftleşme devam eder, dişi yumurtlama arefesindeyken bir süreliğine çiftleşme azalır veya durur, yumurtladıktan sonra çiftleşme tekrar başlar. Bu işlemler son yumurta gelene dek, bir döngü halinde devam eder.

Maşallah, çiftleştiklerine ve iyi anlaştıklarına sevindim. Dişinin karnında oluşan yumurta dolana kadar çiftleşme devam eder, dişi yumurtlama arefesindeyken bir süreliğine çiftleşme azalır veya durur, yumurtladıktan sonra çiftleşme tekrar başlar. Bu işlemler son yumurta gelene dek, bir döngü halinde devam eder.
Az önce kafese baktım ve kar tanesi gibi bir yumurta vardı, dişi bugün yuvalıktan hiç çıkmadı diyebilirim hep erkek besledi onu akşama doğru çıktı ve erkekle yine çiftleşti az öncede kontrol amaçlı baktığımda yumurtayı gördüm. İlk çiftleşmeleri 6 Kasımda olmuştu sizce yumurta dolu mudur?

Birde dişi yuvalıkta tüm talaşı atmış sizce talaş ekliyim mi?

Az önce kafese baktım ve kar tanesi gibi bir yumurta vardı, dişi bugün yuvalıktan hiç çıkmadı diyebilirim hep erkek besledi onu akşama doğru çıktı ve erkekle yine çiftleşti az öncede kontrol amaçlı baktığımda yumurtayı gördüm. İlk çiftleşmeleri 6 Kasımda olmuştu sizce yumurta dolu mudur?
Birde dişi yuvalıkta tüm talaşı atmış sizce talaş ekliyim mi?

Maşallah. İlk gelen yumurtalar genellikle boş oluyor ama belli de olmaz. Dolu olup olmadığını anlayabilmeniz için 1 hafta beklemeniz gerekiyor, dişi sık sık üzerine yatıyor ise dolu olma ihtimali var.

Talaşı, dişi yuvalıkta olmadığı bir zamanda az miktarda ekleyebilirsiniz.

Bugün talaş koymak için yuvalığa baktığımda küçük bir delik gördüm yumurtada nedenini bilmiyorum. Talaş ekleyip koydum ikinci yumurta geldiğinde delik yumurtayı alırım diye düşündüm. Bugün yine çiftleşme oldu. Umarım yumurtalar dolu çıkar.

Bugün talaş koymak için yuvalığa baktığımda küçük bir delik gördüm yumurtada nedenini bilmiyorum. Talaş ekleyip koydum ikinci yumurta geldiğinde delik yumurtayı alırım diye düşündüm. Bugün yine çiftleşme oldu. Umarım yumurtalar dolu çıkar.

Anne delmiş olabilir, o yumurta muhtemelen boştu zaten. İlk yumurtalar boş ve kabukları biraz daha ince olur, daha sonrakiler sağlam olur. Kuşlarınıza mama ve vitamin takviyesi yapın, kafeslerinde her daim kalamar kemiği ve mineral blok bulundurun. Kuşlarınızın bakımlarını iyi yaparsanız başarıya ulaşırsınız :)

Anne delmiş olabilir, o yumurta muhtemelen boştu zaten. İlk yumurtalar boş ve kabukları biraz daha ince olur, daha sonrakiler sağlam olur. Kuşlarınıza mama ve vitamin takviyesi yapın, kafeslerinde her daim kalamar kemiği ve mineral blok bulundurun. Kuşlarınızın bakımlarını iyi yaparsanız başarıya ulaşırsınız :)
Vitamin olarak ne önerirsiniz?

Merhabalar bugün beşinci yumurta da geldi bir kaç yumurtaya baktığımda damarlaşma var gibi geldi bana çok detaylı bakamadım dişi huylanmasın diye. Bir kaç gün sonra yumurtaların detaylı fotoğrafını atarım. Şöyle bir sorum var düzenli olarak mama yapıyorum manayı kafese koyduğumda dişi de kuluçkadan kalkıp yemek istiyor fakat erkek mamalığa yaklaştırmıyor vuruyor dişçiye dişi de yuvalığa geri dönüyor. Sonrasında erkek dişçiye kusmaya gidiyor ve dişiyi doyuruyor. Şimdi erkek yumurtaları düşündüğü için mi dişiye vuruyor yoksa mamayı paylaşmamak için mi? Bunlar normal midir?

Yumurtalara bakarken, üzerilerine kokunuzun sinmemesi için elinize plastik eldiven giyin. Erkek kuş dişiye yumurtaların üzerinden kalkmasın diye vuruyor, dişiyi doyurması zaten olması gereken bir şey. Maşallah, kuşlarınız bakıcı bir çifte benziyor. Kıymetlerini bilin :)

Yumurtalara bakarken, üzerilerine kokunuzun sinmemesi için elinize plastik eldiven giyin. Erkek kuş dişiye yumurtaların üzerinden kalkmasın diye vuruyor, dişiyi doyurması zaten olması gereken bir şey. Maşallah, kuşlarınız bakıcı bir çifte benziyor. Kıymetlerini bilin :)
Hocam çok teşekkür ederim, yardımların çok işime yaradı sağolasın.

Geri