Karadeniz Pet

Yeni eş ile ilgili birkaç soru

Nazlı123

Yeni Üye
Arkadaşlar yaklaşık 1 veya 1.5 hafta önce erkek kuşuma eş aldık (o seçti). Gözlemlerim sonucunda birkaç soru sormak istiyorum.

Dişi olan yeni geldiği için doğal olarak korkuyor bizden. İlk hafta erkeği dışarı çıkarmadım ama kanatları kötü olur diye 1 hafta geçtikten sonra çıkarmaya başladım. O çıkınca dişi kuş çırpınıyor, elime falan da gelmiyor korkudan. 1 kere çıktı cama falan çarptı. Kısacası ilk sorum, kendime ve uçacağı alana nasıl alıştırabilirim ?

Diğer sorum işe yuvalık ile ilgili. Youtube da bazı videolar görüyorum yuvalık içinde tahtamsı şeyler var. Fakat ben kuşçudan yuvalık alırken bana beyaz kum dışında hiç birşey vermedi. İçerisine sadece kum koymak yeterli olur mu ? Birde ne kadar süre sonra takmalıyım. Birbirlerine kur yapıyorlar biraz.

Merhaba öncelikle çiftiniz henüz çok yeni, o yüzden kısa sürede yavru ve yumurta yapmaları sürpriz olur açıkçası, aceleci olmayın. Çift kuşları kafesten çıkarıp uçurmak önerilen bir şey değildir çünkü kafesten çıkan kuşların dikkati dağılır ve birbirleriyle çok fazla ilgilenmezler. Ayrıca kuşların size alışması da çiftleşmelerini zorlaştıracaktır.Kafes içerisinde kanat çırpabilecekleri bir genişlik olması, kas ağrıları olmasını engelleyecektir. Dişi ve erkeği rahatsız etmemenizi ve kendi haline bırakmanızı öneririm. Yuvalık için de içinde kum olması yeterlidir, yuvalığa kum koyup kuşlarınızı kendi haline bırakın.

Geri