Karadeniz Pet

Yeni Jumbo Çift

can0690

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar
Komşumuzun dişi jumbo kuşu uzun zamandır kızgınlık yumurtası yapıyormuş bende bugun komşumdan dişiyi aldım Bende 2017 bilezikli erkek jumbo var yanına koydum dişi hemen yuvalığa girdi erkeğe gaga atıyor ama erkek mesafeli biraz önce bakıyım dedim dişi yuvalığa girmiş çıkmıyor sıkıntı olur mu? Dişinin iki kızgınlık yumurtası vardı onları yuvaya koymadım

Yumurtaları koymaya gerek yok. Erkek epeydir kuş görmediği için çekingen olabilir dişi ise alışır zaman tanıyın ama fazla ses ve gürültülü ortamda olmasın kuşlar.

Yanlarında ayrı kafesde başka çift muhabbet var sıkıntı olmaz değil mi

Benim dişi de yuvalığı takar takmaz ilgi duymaya başladı ama erkeğe vuruyordu şimdi beş yavrusu var. Bekleyin dişinin yuvalık ilgisi iyiye işaret.

shrX.jpeg

HwAsl.jpeg

Maşallah güzel kuşlar,İlk zamanda yavru alamayabilirsiniz... Dişi bos yumurta dizebilir...Moral bozup kuşları ellemeyin... Kuşların birbirine alışıp çiftleşmesi zaman alabilir...Kuru mama alın, sebze ile hazırlayıp kuşlara mutlaka düzenli aralıklarla verin beslenme önemli...

CPH1909 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peki dişi kızgınlık yumurtası yapmaya devam eder mi
Muhabbetler eş seçen kuşlar eğer erkeğini baskın bulmaz yani beğenmez ise kızgınlık yumurtası yapmaya devam eder hatta yuvalık olduğu için boş yumurtaya yatabilir bunu anlamanın kolay yolu dişi 6-7 gün yatsın yumurtaya sonra telefon flaşı ile yumurtaya bakın boş ise hepsi alın vs vs uzun :)

Erkeğin baskınlığı ve yumurtaların doluluğu arasında bir ilişki yok. Erkek baskın olsa ve çiftleşme olsa bile gelen ilk yumurta boş olur.
Çiftleşme, yumurtadan 1-3 gün önce gerçekleşirse yumurta dolu olur. Aksi durumda kuş kızgınlık yumurtası denilen boş yumurtlamaya devam eder.

Erkeğin baskınlığı ve yumurtaların doluluğu arasında bir ilişki yok. Erkek baskın olsa ve çiftleşme olsa bile gelen ilk yumurta boş olur.
Çiftleşme, yumurtadan 1-3 gün önce gerçekleşirse yumurta dolu olur. Aksi durumda kuş kızgınlık yumurtası denilen boş yumurtlamaya devam eder.
O zaman çiftleştiklerini görmezsem ve yumurtlama olursa 4-5 bekleyip kontrol etmem gerekli doğru mu
Birde dişi yuvadan çıkınca erkeğin yanına yaklaşıyor ve sanki beni besle der gibi gaga atıyor erkeğe bu normal mi

O zaman çiftleştiklerini görmezsem ve yumurtlama olursa 4-5 bekleyip kontrol etmem gerekli doğru mu
Birde dişi yuvadan çıkınca erkeğin yanına yaklaşıyor ve sanki beni besle der gibi gaga atıyor erkeğe bu normal mi
Dişi, çiftleşmeye ve kulukçaya hazır gibi.
Erkekte herhangi bir kusma ya da kur yapma girişimi yok mu ?

Şu ana kadar gözlemlediğim kadarıyla yok
Erkeğin eşi vardı uzun bir süre önce dişisini öldürdü tek bakıyordum erkeğe
Genelde erkek kuşlar eşlerine daha temkinli yaklaşır ve dişiler öldürmeye giden hareketlerde bulunur. Ancak sizin erkek kuşunuz yanında başka bir kuş istemiyor gibi.
Dişi kuş yıpranmadan ayırın.

Ama ben kuşları daha bugun birleştirdim
Eş öldürme normal bir kuş psikolojisi değil. Kuş üremek istemiyor, eş istemiyor ya da evini paylaşmak istemiyor olabilir.
Bir erkek kuşun bunu yapması ise hiç normal değil. Ben kuşun çiftleşmesi için beklemeniz taraftarı değilim.
Kendi kuşunuz yerine başka bir erkek kuş(1-2 yaşında) sahiplenip dişiyi onunla eşleyebilirsiniz. Erkek kuşunuzu da ayrı bir kafeste tek beslersiniz.
-Ben böyle bir yol izlerdim yavru almak istiyor olsaydım. Karar sizin.

Eş öldürme normal bir kuş psikolojisi değil. Kuş üremek istemiyor, eş istemiyor ya da evini paylaşmak istemiyor olabilir.
Bir erkek kuşun bunu yapması ise hiç normal değil. Ben kuşun çiftleşmesi için beklemeniz taraftarı değilim.
Kendi kuşunuz yerine başka bir erkek kuş(1-2 yaşında) sahiplenip dişiyi onunla eşleyebilirsiniz. Erkek kuşunuzu da ayrı bir kafeste tek beslersiniz.
-Ben böyle bir yol izlerdim yavru almak istiyor olsaydım. Karar sizin.
Diğer dişi ile 1.5 sene beraber yaşadılar sıkıntısız ama son zamanlarda erkek çiftleşmek istiyordu dişi yanaşmıyordu galiba kızgınlığa girdiği için öldürdü ama desiklerinizi dikkate alacam