Karadeniz Pet

Yeni kuş ve yeni kafes

Alegria

Yeni Üye
İyi forumlar herkese, dişi kuşuma büyük bir kafes ve yanına bir erkek aldım. Kafama takılan bir takım soruları sizlere sormak isterim:
1- Yeni kafese alışma süreci çok uzun sürer mi? ikisi içinde yeni bir yuva olduğundan biraz garipsiyorlar gibi geliyor bana.
2- Yemlikler kafesin içinde vardı 2 adet büyük ve bunlar ızgaranın biraz üzerinden olacak şekilde konulmuş, birinde kum diğerinde yem var ve çok aşağı gitmiyorlar gibi. acaba aşağıda olması bir problem mi?
3- Bizim dişi kuş diğerinden 1 yaş kadar büyük. Ara sıra kurlaşıp öpüşüyor olsalar da yeme ve suya çok fazla yaklaştırmıyor kaçarak yemeye çalışıyor. Sırf bu yüzden bir yemlik ve suluk daha taktım biri birinden diğeri diğerinden yesin ve içsin diye ama bu ne kadar böyle devam eder acaba yani birbirlerine alışmaları bir çift olmaları veya olmamaları
4- Işığı kapadığım gibi ikisi birden kafesin ön tarafındaki demirlere yapışıyorlar ve diklemesine duruyorlar ışık açılana kadar çekilmiyorlar kafesin yeni olmasına bağlıyorum ama farklı bir düşüncesi olan varsa paylaşmasını dilerim.

Teşekkürler.

Kafes bu ve bu şekilde ışık kapalıyken bekliyorlar. Sarı olan yeni aldığım erkek ve biraz ufak duruyor dişinin yanında.

Ekli dosyalar

• IMG_20180802_222916.jpg
    IMG_20180802_222916.jpg
    5.4 MB · Görüntüleme: 42
Merak etmeyin yakın zamanda alışacaklardır.
Temizlik açısından kafes ekipmanlarının (yemlik, suluk, gaga taşı vs) mümkün mertebe yukarıda olması iyidir. Aldığınız kafes kullanışlılık düşünülerek değil, görünüşe dikkat edilerek imal edilmiş bir kafes.
Dişinin büyük olması değil, baskın olmasından kaynaklanan bir durum var burada. Aslında bu istemediğimiz bir şeydir. Erkeğin baskın olması daha iyidir.
Kafes tellerine asılı durmaları, rahat olmadıklarının göstergesidir. Belki kafes yeni olduğu içindir. Odada küçük bir ışık kaynağını açık bulundurursanız bu hareketi yakpmayabilirler. Mavi ışığın rahatlatıcı etkisi vardır. İmkân varsa deneyebilirsiniz.

Teşekkürler cevaplandırdığınız için. Açıkçası evet kafesi görünümü güzel ve büyük olsun rahat etsinler diye almıştım ama amatörlüğüme geldi sanırım şuan baya pişmanım aldığım, yarı fiyatına daha kullanışlı ama küçük kafesler de vardı oysaki. Bir süre daha bekleyeyim ve dediğiniz şekilde mavi ışık takayım bakalım nasıl bir sonuç alacağım.

Bu kafesleri sevemedim gitti. Tek kuş için bile sıkıntılı. Rahat hareket etmeyi engelliyor.

Geri