Karadeniz Pet

Yeni Kuşlarla İlgili Sorunum

Oğuzhan Çelik

Yeni Üye
Babam benden habersiz kuş almış. Bir erkek bir dişi çiftler ve ikisi de bir yaşında. Aldığı kişi üretim yapıyormuş yani özel ilgi gösterdi mi göstermedi mi bilmiyorum. Kuşlar birbirine çok ilgili sürekli birbirleriyle didişiyorlar hatta saatlerce kıpırdamadan aynı şekilde duruyorlar. 3 günün ardından saldık evin içinde ama neredeyse hiç uçmuyorlar durduğu yerde duruyorlar. Elimden de aşırı korkuyorlar, en ufak temasta kaçıyorlar direk, kafesin içinde dışında fark etmiyor. Ben bunları nasıl alıştırabilirim veya alıştırabilir miyim, ne kadar sürede alışırlar nasıl bir yol izlemeliyim, şimdiden teşekkürler.

Uçamamasının sebepleri üretimhanede sürekli kafes içinde durmaları olabilir, kanatlarıda tutulmuş olabilir. Çift kuşlar biraz zor alıştırılır diye biliyorum.

Kafeslerini kapalı tutmayın. Eve alıştıkları anda uçacaklardır. Mutlaka uçsunlar bu arada. Denildiği gibi sürekli kafes içinde kalmış olduklarından uçmuyor olabilirler.
Avcunuzdan yem yedirin, bu şekilde elinizi güvenilir bulacaklardır :)

Yok uçamıyor değil uçmuyor, gittiler bi köşede beraber kıpırdamadan durdular mesela, elimle dokununca uçup kaçıyolar hemen. Ele alışırlar mı acaba ya çok korkaklar

Yavru olmadıkları ve çift halinde durdukları için size alışmaları hiç kolay değil. Eğer ailenin parçası olsun, oyunlar oynasın bizimle, eğitelim, konuşturalım diyorsanız yavru erkek almalısınız. Madem anlaşıyorlar, çiftleşip yavru büyüttüklerini görüp yavrulardan birisini seçip eğitebilirsiniz. Ancak bu kuşları çift halinde eğitme şansınız yok denecek kadar az.

Yavru olmadıkları ve çift halinde durdukları için size alışmaları hiç kolay değil. Eğer ailenin parçası olsun, oyunlar oynasın bizimle, eğitelim, konuşturalım diyorsanız yavru erkek almalısınız. Madem anlaşıyorlar, çiftleşip yavru büyüttüklerini görüp yavrulardan birisini seçip eğitebilirsiniz. Ancak bu kuşları çift halinde eğitme şansınız yok denecek kadar az.
Ya oyun oynasın konuşsun istemiyorum da en azından elimde duraydı, olmuyorsa da yapacak bir şey yok maalesef, teşekkürler

Yok uçamıyor değil uçmuyor, gittiler bi köşede beraber kıpırdamadan durdular mesela, elimle dokununca uçup kaçıyolar hemen. Ele alışırlar mı acaba ya çok korkaklar
3 günden bahsediyorsunuz. Henüz yeni olduğunu düşünüyorum sabredin ve bol ilgi gösterin. Ben de kuşumu yavruyken sahiplenmemiştim yaşı büyüktü ama zamanla alıştı.

Ortama alışmadıkları için normal zaman verin.

Yani 1 yaşında olmaları ve çift olmaları alışmalarına engel değil diyorsunuz, teşekkürler

Geri