Karadeniz Pet

Yeni kuscu

zazayew

Yeni Üye
Hocalarim ben bu iste yeniyim 3-5 ay oncesine kadar kuslarim yoktu. oglum 4 yasinda hayvan sevgisi olussun diye iki adet kus aldim. Sari olan limon yesil olan nane. Aldigim yer limonun disi naneninse erkek oldugunu soyledi. Hatta cok iyi anlasiyolar bak bak bak yapti. Pek anlamadigim icin aldik kuslari. Eve getirdik. Kuslar ötmüyor. İnternetten ordan burdan baktigimiz kadariyla yerlerine alisana kadar ötmüyolarmis bizde basladik beklemeye. 1 hafta gecti yok 2. yok 3. yok kuslar ötmüyor. Limon ara sira bi iki cik nanede tik yok. 1 ay gecti yegenim sokakta kus buldum alirmisin dedi getir dedim getirdiki mavili beyazli olan ve sonradan bulut ismini taktigimiz kus. Masallah diyelim ötüyor civil civil. Koydum bunlarin yanina. Bulut ötüyor digerlerinde tik yok. Bazen dedigim gibi limon da ötüyor. Cikariyorum kafes disina bi iki cikliyolar biyere konup susuyolar. 5 ay oldu hala ayni sekil devam ötme mötme yok arkadaslarda. Ama bulut hopluyo zipliyo kafese el uzatinca isirmaya kalkisiyo iyi yani. Simdi benim siz arkadaslara bir iki sorum var ve Sizin önerilerinizi bekliyorum.
  1. Kuslarimin cinsiyeti nedir.
  2. Uc kusumuda ayni kafese koysam sknti olurmu su an ara sira bulut digerlerini gagaliyo sokak cocugu diyip geciyoruz ama cok asiri bi vurma yok.
  3. Sadece dal dari ve yem yiyolar. Hazir mama aldim yemediler havucla karistirdim yemediler yumurta hasliyorum donup bakmiyolar marul yemiyolar yani internette ne varsa kusu aldigim yerdeki arkadas ne demisse yapiyirum ama yem haricinde bisey yemiyolar.
  4. Kuslarim yumurta verecek zamana gelmislermidir.
  5. Nane bazen kanat tuylerini dokuyor ucamiyor bile sonradan cikiyor bisefer iki kanat dokuldu bisefer tek kanat dokuldu.
  6. Nanenin gagasinin sol tarafinda tüy yok gagasida sanki curumus gibi birlesim yerinde bi cukur var sanki bilmedigim icin soruyorum ne olabilir nasil bi ilac kullanalim
  7. Kuslarda mantar varmi gagalarinda.
  8. Bunlari cevaplandiracak bi arkadas varsa nerdedir.

Cevaplayacak arkadaslara simdiden cok tesekkur ediyorum.
36988
36989
36990

Cinsiyetleri sırayla erkek dişi erkek. İlk kuşun burnu mu tıkalı? Gündüz ışığında fotoğrafını atar mısınız?
Anlaşıyorlarsa aynı kafese alın bence biraz daha gözlem yapın.
Dışkı fotoğraflarını atar mısınız?
Nanenin gagasında kısmı göremedim orayı yakın çeker misiniz çukurluk varsa mantar olabilir ona göre tedavi önerelim.
Önlem olarak kuşların gagasına ince tabaka vazelin sürün.
Dişi olan ikinci kuş kızışmaya başlamış ceresi o nedenle kabuk tutmuş yani anne olmaya hazır.

Cinsiyetleri sırayla erkek dişi erkek. İlk kuşun burnu mu tıkalı? Gündüz ışığında fotoğrafını atar mısınız?
Nanenin gagasında kısmı göremedim orayı yakın çeker misiniz çukurluk varsa mantar olabilir ona göre tedavi önerelim.
Dişi olan ikinci kuş kızışmaya başlamış ceresi o nedenle kabuk tutmuş yani anne olmaya hazır.
Tamam hocam gondereyim dediklerinizide

36997
36997
36998
37000

Ekli dosyalar

• 3F7F81F8-87A9-4A46-87A7-8722CB1C6670.jpeg
    3F7F81F8-87A9-4A46-87A7-8722CB1C6670.jpeg
    709.3 KB · Görüntüleme: 20
Boşluk olan bölgelere, oyuk kısma pamuklu çubuk yardımı ile troysd krem sürebilirsiniz. Kafesi ve tünekleri nizoral şampuanla yıkayın.(kuşları değil kafes ve içindekileri)
İlerleme kaydedemezseniz veterinere kontrol için gidin.

Boşluk olan bölgelere, oyuk kısma pamuklu çubuk yardımı ile troysd krem sürebilirsiniz. Kafesi ve tünekleri nizoral şampuanla yıkayın.(kuşları değil kafes ve içindekileri)
İlerleme kaydedemezseniz veterinere kontrol için gidin.
Sampuanla hic yikamadik sirkeli suyla temizledik hep limonla bulutu ikili yapicam naneyi ayiracam hocam yeni kafes yeni seyler doger ikisinede bakicam eger kesin bir sekilde bulut disi limon erkekse eger

Sampuanla hic yikamadik sirkeli suyla temizledik hep limonla bulutu ikili yapicam naneyi ayiracam hocam yeni kafes yeni seyler doger ikisinede bakicam eger kesin bir sekilde bulut disi limon erkekse eger
2. Fotoğraftaki dişi diğerleri erkekti. Nizoral şampuanla kafes ve kafes içindekileri yıkamanız faydalı olur.(kuşları değil)

İlk fotoğraftaki kuşta nezle var. Evinizde amoksisilin etken maddeli antibiyotik varsa hapı 5-6 parçaya bölüp sulukltan varin. Yoksa veterinerden tetrasiklin etken maddeli antibiyotik alın verin. 5 gün antibiyotik 3 gün multivitamin 3 gün probiyotik şeklinde tedavi uygulayın. Hepsi hergün tazelenecek.

İlk fotoğraftaki kuşta nezle var. Evinizde amoksisilin etken maddeli antibiyotik varsa hapı 5-6 parçaya bölüp sulukltan varin. Yoksa veterinerden tetrasiklin etken maddeli antibiyotik alın verin. 5 gün antibiyotik 3 gün multivitamin 3 gün probiyotik şeklinde tedavi uygulayın. Hepsi hergün tazelenecek.
Simdi hocam ben hic anlamiyirum bu isten onun icin soracam hapi 5-6 parcaya bolup hepsini suyami aticaz yoksa her parca bir sefermi atilacak. Her ilac arka arkaya mi verilecek yoksa hepsi bi andami yani 5+3+3 toplam 11 gunmu surecek bu ilac islemi yoksa 5 gunde hepsi bitecekmi. Birde antibiyotik ve diger iki ilac icin marka verebilirmisin ben etken metken anlamiyorum birde eczaneden mi alalim veterinerden mi kusculardanmi birde son sorum bu ilacli suyu diger kuslar icerse sorun olurmu yoruyorum biraz kusura bakmayin

Simdi hocam ben hic anlamiyirum bu isten onun icin soracam hapi 5-6 parcaya bolup hepsini suyami aticaz yoksa her parca bir sefermi atilacak. Her ilac arka arkaya mi verilecek yoksa hepsi bi andami yani 5+3+3 toplam 11 gunmu surecek bu ilac islemi yoksa 5 gunde hepsi bitecekmi. Birde antibiyotik ve diger iki ilac icin marka verebilirmisin ben etken metken anlamiyorum birde eczaneden mi alalim veterinerden mi kusculardanmi birde son sorum bu ilacli suyu diger kuslar icerse sorun olurmu yoruyorum biraz kusura bakmayin
karacahilim kusuruma bakmayin tum forumdaslar

Bildiklerimi yanıtlayayım kalanı Ayhan bey yanıtlar. Veterinerden alın. Etken maddeli ilacı veterinere sorun isterseniz o yönlendirir. Diğer kuşlar o sudan içmesin, kafesini ayırın o kuşun. Tedavisi bitene kadar ayrı kafesi ayrı suluğu olsun.

5 günde hepsi bitmeyecek. 5 günde antibiyotik bitecektir 3 gün vitamin sonraki 3 gün probiyotik.

Ayirmayindusunuyorum zaten bulutla limonu uretim icin ayircaktim naneyede bakim yapicam insallah peki bunlar mama yemiyorlar havuc ve hazir mama karistirdim yemediler yumurta hasladim yemiyolar ne yapmaliyim hatta limon ve nane kreker bile yemiyolardi bi gun yem vermedim oyle yediler yemeleri yem disinda yok

5 günde hepsi bitmeyecek. 5 günde antibiyotik bitecektir 3 gün vitamin sonraki 3 gün probiyotik.
Hocam cok tesekkur ederim ben simdi bingoldeyim veteriner falan nerdedir bilmiyorum varmi onuda bilmiyorum marka verirseniz gerekirse internetten yada eczaneden alayim diyorum marka verebilme sansiniz vqrmi

Tedavi toplam 11 günlüktür. İlk 5 günü sadece antibiyotik. Hergün taze ilaç verilecek. Baştan karılıp bekletme olmaz. Veterinerden alınması daha uygun. Ben evde varsa diye de alternatif söylemiştim. Kuşların hepsini aynı anda ilaçlayın. Bulaşmıştır artık hepsine. Kafeste tek suluk olacak. Kuşlar mecbur onu içecek.

Peki hocam ilac isini hallederiz bu lar mama ymeiyor yem haricinde hic birsey yemiyolar ne yapmak gerekir

Kuşlara bisküvi vermeyin. Normal mama alın verin. Kıvamınıda ayarlamanız gerekir. Vıcık olursa da yemezler. Onun dışında hasta iseler de yemezler. Eğer mama alamam diyorsanız irmikle yapın başka birşey katmayın. Havuç veya kabak ve irmik bu kadar.

Geri