Karadeniz Pet

yeni kuşum hastamı?

mete krc

Yeni Üye
Merhabalar 3 gün önce bir muhabbet kuşu aldım ancak daha önce hiç kuş beslemediğim için hasta olup olmadığını anlayamıyorum.
Klasik bilgileri okudum ilk günler yem yemezmiş su içmezmiş tamam ama sanki benim kuşum hasta görünüyor hem yerini yadırgadı hemde hasta olabilir.
Tüğlerini kabartarak tünek üzerinde uyukluyor, suyuna avisol kuş vitamini damlatıyorum ancak içmediğini düşünüyorum su içtiğini hiç göremedim, ishal olmadığı kesin, marul ve havuç verdim yemedi, Derin nefes alıyor kuyrugu hafif oynuyor nefes alırken.
veterinere neden götürmüyorsun diyenler olacaktır şuan dışarıda inanılmaz bir kar yağısı var ve çok soğuk dışarı çıkardığım taktirde -4 derecelik bir soğuğa maruz kalacak
1. Sorum kuş hastamı
2. Bu kuş kaç aylık olabilir
RJZPQG.jpg

076BlD.jpg

Geçmiş olsun Mete, bu kuş bariz hasta yer yadırgaması filan değil. Ancak fotoğraftan ne olduğunu tahmin etmek güç. Eve getirirken üşütmüş olabilirsin. Sebze ve meyve verme bir süre, sıcak tut. Vitaminin haftada 1-2 gün vereceksin. Suyu her gün tazele.

yemini yiyo mu ? ayrıca hayattan bezmiş gibi duruyo.. kuşunuza kafeste bakmak, köpeğinizi seyahat taşıma çantasına koyup çıkarmamaya benzer. ben aldığım günden beri kafese koymuyorum sadece yem ve su ihtiyacı için girip çıkıyor. kuşunuzu hayattan bezdirmeyin

yem dün ilk defa yedi dün dışarı cıkardım fakat ucarken her tarafa çarptı(galiba hayatında ilk defa uçtu) henüz yeni oldugu için çıkarmıyorum bana ve kafesine alışmadı kendisi girmiyor kafese kendim elimle koydum.

hocam yem yediyse güzel. 1 hafta kadar dursun öyleyse kafeste, yemini suluğunu benimsesin iyice. sonra kafesin kapısını elektrikçilerin kullandığı plastik kelepçe ile açık kalıcak şekilde bağlayın. kendisi istediği zaman girip çıksın. ilk başlarda sağa sola çarpar o yüzden dolaplarınızın arkasında boşluk olmasın düşerse sıkışıp kalacağı bir yer olmamalı. 1 ay içerisinde konacağı yerlere alışacağı için düşmeden istediği yere gider. benim muhabbet kuşu sabah 6 gibi kafesten ayrılıp gün içinde yeme ve su ihtiyacı dışında akşam 7 e kadar dönmüyo. kahvaltımızı birlikte aynı tabaktan yapıyoruz dişlerimi fırçalarken aynanın önünde duruyo banyoya girince brandanın üzerinde bekliyo bilgisayarda işlerimi yaparken ekranın üzerinde.. kısacası arkadaş olmayı öğrendik :)

anladım hocam yaşarsa inşallah bizde arkadaş olacağız en kısa zamanda

Hadi hayırlısı zamanla olur biraz sabır

Bugün kuş için veterinere gittim streptomisin ile başka bir ilacı karıştırdı suyuna mercimek kadar koyup çalkalıyorum su içmediği için ağzının kenarına damlattım kendisi içti kuş biraz hareketlendi tüğlerini kabartması oldukça azaldı. veteriner hala yaşayıp yaşamaması için bir şey söyleyemedi durumunun kritik olduğunu söyledi

Ancak bu seferde gözünde bir problem gelişmeye başladı tek gözünün etrafı hafif kızarmış ve o gözünü kapatıyor gözüde sulanıyor.
Terramisin krem sürüldüğünü ve çeşitli göz damlaları olduğunu okudum ancak iki antibiyotik aynı anda ağır gelirmi bilemedim petshopdan aldıgım bit pire spreyinden biraz sıktım kuşun üzerine gözüne herhangi bir müdahale edeyimmi bekleyeyim mi ?

(bu arada veteriner kuşa bal vermenin çok sakıncalı olduğunu asla verilmemesi gerektiğini söyledi aynı şekilde limon suyu vermenin zararlı olduğunu söyledi
bir başka tartışmalı konu olan kuş kumunu mutlaka vermem gerekiyormuş bu bilgileride hazır gitmişken burdan merak eden arkadaslarla paylaşayım dedim)

O veterinere güvenemeyin. Çünkü kesin biliyorumki bal ve limon kuşlara fazla verilmemek kaydıyla faydalıdır. Kuşlara neyin faydaı neyin zararlı olduğunu iyi bilirim. Veterinerlerin birçoğu kuşdan anlamıyor. Verdiği ialcında kuşlarda kullanıldığını hiç duymadım. Bence o ilacı bırakın neo-terramycyn verin. O ballı kraker yerine de krakeri kendiniz evde yapın

bir haftalık bir tedavi sonucunda kuşumu igleştirdim
arada gözüde mikrop kaptı gözünü de gentagut ve terramycin kremle tedavi ettim ancak kuş bana küstü gibi beni görünce ötmeyi kesiyor benden korkuyor çünkü gözünü tedavi etmek için elime aldım 1 2 kere yoksa kremi süremezdim geri tekrar nasıl kendime alıştırabilirim

bir haftalık bir tedavi sonucunda kuşumu igleştirdim
arada gözüde mikrop kaptı gözünü de gentagut ve terramycin kremle tedavi ettim ancak kuş bana küstü gibi beni görünce ötmeyi kesiyor benden korkuyor çünkü gözünü tedavi etmek için elime aldım 1 2 kere yoksa kremi süremezdim geri tekrar nasıl kendime alıştırabilirim
mte bey benım kusumdada vardı bu sorun tedavi ediyordum tam iyileşecekken yenıden baslıyordu meğer sorn kusta parazit varmıs gözünü ısırıyolarmıs buda olabilir sorun zerine dikkatli bakın sarı sarı oluyorlar cok dıkkatlı bakmadan anlayamazsınız bu parazitlerde göze zarar verebiliyor kuşunuzun iyileşmesineçok sevindim inşaallah gözüde düzelirr

Geri